Fotodoma

Fotodoma » Zdraví » Přírodní léčiva » Rakovina

Rakovina

 

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Informace na této stránce jsou průběžně doplňovány a upravovány.
Poslední aktualizace
: 14. 3. 2024

Jako odkaz lze použít adresu této stránky http://www.fotodoma.cz/leciva/rakovina-snizovani-rizika/ nebo zkrácenou verzi s přesměrováním na tuto stránku fotodoma.cz/rakovina

 

„Omezíme-li zdravé buňce přísun kyslíku, dokážeme z ní udělat rakovinovou."
MUDr. Otto Heinrich Warburg, nositel Nobelovy ceny

Hlavní příčinou rakoviny i většiny nemocí je, že
elektromagnetická pole narušují buněčný metabolismus.
Buňky nedostávají dostatek kyslíku a často se mění v rakovinné.
Jakékoliv omezování přísunu kyslíku napomáhá ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny.

Mít rakovinu znamená, že tělo ztratilo schopnost odstraňovat staré, poškozené a zmutované buňky. Pokud dostane, co potřebuje, může být schopno eliminovat rakovinu lépe než chemoterapie a ozařování.

 

Jak snížit riziko onemocnění rakovinou

Rakovinu je nejlépe léčit ještě dřív, než začne.

Imunitní systém
Aktivace imunitního systému je u léčby nádorů velmi důležitá.

Stres
Emocionální trauma je rakovinotvorný toxin číslo jedna. Vyhýbejme se stresu - mimo jiné způsobuje kyselost organismu. Pokud přesto dojde ke stresu, zázračně pomůže se ihned proběhnout. Kortizol, který je se stresem spojen, přímo potlačuje náš imunitní systém, což umožňuje nádorům růst.

Kyslík
Zvýšme příjem kyslíku do buněk všemi dále uvedenými způsoby. V prostředí nehostinném pro rakovinu rakovina nebují. Je to prostředí, ve kterém buňky v našem těle žijí, o které se musíme starat.

Překyselení
Když je naše tělo kyselé, umožňuje rakovině vznikat a růst. Zamezme překyselování organismu, a to především skladbou, ale také nezávadností potravin.

Záněty
Odstraňme dlouhodobé záněty v těle. Podle některých studií je zánět hlavní příčinou a předstupněm rakoviny.

Vláknina ve stravě
Mastné kyseliny s krátkým řetězcem, acetát, propionát a butyrát, vznikají za pomoci mikrobiomu ve střevě z vlákniny. Mastné kyseliny s krátkým řetězcem opravují těsné spoje, potlačují zánětlivé bakterie a podporují růst dobrých protizánětlivých mikrobů. Butyrát je mj. potravou pro kolonocyty, buňky, které vystýlají tlusté střevo. Pokud chceme pomoci tlustému střevu, potřebujeme butyrát. Nízká hladina butyrátu souvisí se vznikem rakoviny tlustého střeva, přičemž platí i opak, že když přijmeme více mastných kyselin s krátkým řetězcem, rakovinu tlustého střeva přímo brzdíme.

Voda
Pít čistou vodu pro vyplavování toxinů a buněčného odpadu.

Pohyb
Věnovat se každý den alespoň 15 minut aktivnímu pohybu - je potřeba rozvádět kyslík rovnoměrně po těle a je potřeba odvodnit a rozproudit lymfatický systém. Lymfatický systém nemá vlastní pumpu jako kardiovaskulární systém má srdce jako pumpu. Lymfatické uzliny uvnitř lymfatického systému produkují t-buňky a b-buňky a NK buňky, které se zaměřují na rakovinné buňky, ničí je a zabíjejí a lymfatický systém rakovinné buňky vyplavuje.

Lépe než posilovna poslouží pro zdraví chůze do kopce, tanec nebo třeba i zahradničení, protože pohyb při smysluplné činnosti přidává k prevenci proti rakovině další rozměr.

Obezita
Udržovat si nízkou váhu - k tomu máme spoustu možností pro kombinaci, viz stránka obezita

Karcinogeny
Vyhýbat se karcinogenům (některá éčka v potravinách, průmyslová nebo i kuchyňská úprava potravin, kouření, azbest, drogy, jedy, léky, kosmetika, záření)

Volné radikály
Vyhýbat se volným radikálům.

Detoxikace
Detoxikace je prvním krokem k tomu, abychom byli bez rakoviny. Postupně detoxikujme organismus, viz stránka Zdraví.

Rafinovaný cukr
Existují potraviny, které podporují růst nádorů. Vyhýbejme se rafinovanému cukru, homogenizovaným a hydrogenovaným tukům, ale i jiným průmyslovým potravinám, kofeinu a alkoholu. Rakovinové buňky jako jediné buňky v těle potřebují cukr a neumí využít tuk.

Zelenina
Jezme především nechemizovanou syrovou zeleninovou stravu a zeleninové a ovocné šťávy lisované pokud možno bez použití kovových nástrojů a strojů (stykem s kovem se likvidují některé obsahové látky).

Bílá mouka
Vyhýbejme se bílé mouce. Obiloviny pouze celozrnné nebělené, případně obiloviny zcela vynechat. Dávat přednost kváskovému chlebu a pečivu před kvasnicovým. Celozrnné obilné kaše včetně kaší z ovesných a jiných obilných vloček přes noc namáčet.

Elektromagnetická pole
Elektromagnetická pole, radary, mobilní telefony a wi-fi mohou aktivovat růst nádorů. Vyhýbat se účinkům radiofrekvenčních elektromagnetických polí, vytvářených především mobilními telefony a nynějšími sítěmi 3G, 4G, Wi-Fi atd. a bránění se nové síti 5G (6G), která má mít podstatně zhoubnější účinky. Většina Wi-Fi modemů pracuje na frekvenci 2,4 GHz, přičemž naše mikrovlnka pracuje, tedy ohřívá potraviny na frekvenci 2,45 GHz. Grilujeme se zaživa? Při 60 GHz člověk nemůže dýchat [http://stop5g.cz/]. Před spaním vypínejte wi-fi i mobil.
Škodlivá elektromagnetická pole rozebírám na stránce Mrtvice, Cukrovka
Vlivem elektrických polí dochází ke snížení využitelnosti kyslíku buňkami s následkem vzniku rakoviny.
Rakovina jde ruku v ruce s cukrovkou.

Léky
Vyhýbat se syntetickým doplňkům stravy a lékům, pokud to není nezbytné - mají na rozdíl od většiny přírodních bylinných léků vedlejší účinky.

Paraziti
Prvotní příčinou rakoviny jater může být motolice jaterní. Příčinou jiných druhů rakoviny mohou být střevní paraziti nebo další paraziti v těle a intoxikace z jejich výkalů. Odstranění parazitů, candidy a infekcí pomůže tělu v samoléčení rakoviny i posílení imunitního systému, kterému pak zbývá více prostředků pro boj s rakovinou.

Půst
Některé druhy půstu mohou snížit riziko rakoviny o 95 % a současně snížit nadváhu i riziko např. cukrovky.

Výživa
Správná strava a výživa mohou zdvojnásobit nebo dokonce ztrojnásobit vaše šance na úplné osvobození od rakoviny. Je důležité vědět, jaké potraviny jíst a kterým se vyhnout. Stručně se dá napsat, že více zeleniny znamená méně rakoviny.

Bobule
Tmavé bobulové ovoce, jako borůvky, černý rybíz a další, snižují riziko rakoviny na polovinu a jsou pravděpodobně nejprotirakovinnějšími potravinami, které můžeme jíst.

Mléko
Mléko a mléčné výrobky, nejenom kravské, obsahují mnoho různých růstových faktorů, které podporují rakovinu v růstu. Zahleňuje a zakyseluje.

Maso
Kuřecí maso z velkochovů je (pravděpodobně) plné růstových hormonů, které podporují v růstu i rakovinu.

Riziko rakoviny z nadměrného příjmu živočišných bílkovin i z karcinogenů v uzeninách a smažených jídlech můžeme snížit tak, že ke každému takovému jídlu si dáme také zeleninu nebo ovoce s obsahem vitamínu C.

Trávení masa nás zakyseluje. Aminokyseliny a živočišné bílkoviny v mase jsou (údajně) živitelem rakoviny u rakoviny tlustého střeva, zažívacího systému a jater. V rozmanité rostlinné stravě je dostatek bílkovin a lidé mají většinou nadbytek bílkovin. Není ani nutné dohánět bílkoviny luštěninami. Pokud jíte rozmanitou rostlinnou stravu, získáte dostatek bílkovin.

Aminokyseliny se vyplaví do jater a ty zareagují, uvolní hormon, růstový faktor 1, IGF-1, což je silný růstový hormon podporující silně dělení buněk a říkající jim, aby neumíraly a ignorovaly naprogramovanou buněčnou smrt. IGF-1 je dobrý hormon, pokud jsme rostoucí dítě, ale už ne, pokud jsme dospělí.

Vysoce zpracovaná průmyslová vegetariánská strava ale naše zdraví opravdu nepodpoří.

Prozánětlivá strava
Eliminace prozánětlivé stravy. Cukr, bílá mouka, alkohol, sycené limonády, přesolování kuchyňskou solí, uzeniny, masové konzervy aj. působí zánětlivě na sliznici tenkého střeva a ta se pak stává nepropustnou pro živiny. My proto máme stále hlad, víc jíme a tloustneme. Zánět navíc zakyselí tělo a to je cesta k rakovině.

Umělá sladidla
Vynechání umělých sladidel. Umělé sladidlo Aspartam (E951), je údajně jedovaté a bylo vyvinuto původně jako bojová chemická látka, způsobující také leukémii, rakovinu, odumírání mozkových neuronů a další nemoci. Umělé sladidlo Sacharin (E954) je údajně rakovinotvorné a vytváří větší chuť na sladké. Vyvolává cukrovku a obezitu.

Spánek
Dopřát si dostatek spánku. Spánek je nezbytný pro pomoc tělu léčit se a opravovat se a je nezbytný pro odstranění rakovinných buněk z našeho těla.

Uvedené body jsou aktuální pro velkou většinu nemocí, především těch tzv. civilizačních, tedy nejenom pro rakovinu. Přejděte pro některé další informace také na stránku Zdraví

Pouze změnou stravy a životního stylu se můžeme zbavit strachu z rakoviny.

„Pokud nejsi připraven změnit svůj život, není ti pomoci.“
Hippokrates

 

Chemoterapií proti rakovině?

Současná lékařská praxe rakovinu léčí pouze chemoterapií, ozařováním a operacemi. Ovšem je pravdou, že chemoterapie tráví celé naše tělo, nejenom rakovinné buňky. Proto některé zdroje uvádějí, že víc pacientů umírá na vedlejší účinky léčby, ne na rakovinu.

Po 5 letech zůstává naživu pouze 2,1 % pacientů léčených chemoterapií. Kteří to jsou? Ti, kteří měli úžasně dobrou imunitu, se kterou by rakovinu možná přežili i tak. Nejdůležitější věc proti rakovině je náš imunitní systém. Farmaceutický průmysl vydělává 160 miliard dolarů ročně na chemoterapii.

Chemoterapie má v průměru velké procento selhání. To je podloženo mnoha klinickými studiemi, včetně [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852245/]. O neúspěšnosti chemoterapie vědí vědci téměř 20 let. Někde je uváděna 2,5% úspěšnost a v roce 2004 výzkumná studie zjistila, že chemoterapie je účinná pouze ve 2,2 % případů [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15630849/] a navíc má vždy nežádoucí vedlejší účinky.

Věřím, že většina lékařů to s námi myslí dobře. Léčí podle svého nejlepšího přesvědčení přesně tak, jak je to naučili na lékařských fakultách. Neschválené léky a postupy lékaři nesmí používat. Pokud by použili nebo alespoň doporučili alternativní, tedy neschválený způsob léčby, dopustili by se trestného činu a mohli by přijít o možnost léčit..

Pamatujte, že jsou horší věci, než smrt. Jednou z nich je chemoterapie."
Dr. Charles Brenton Huggins, držitel Nobelovy ceny

Průmysl potravinářský v závěsu s průmyslem výroby umělých hnojiv a postřiků dodává farmacii další a další pacienty. Průmyslové potraviny jsou plné pesticidů, antibiotik, analgetik, antikoncepce, těžkých kovů a dalšího svinstva. Podobně je na tom tzv. pitná voda. Naopak oproti minulým rokům obsahují potraviny čím dál tím méně živin. V marketech nakupujeme krásně vypadající rychle chemicky vyhnanou hmotu napuštěnou jedy, protože tyto potraviny jsou levné a tedy lidmi žádané.

 

Vyříznout nádor?

Vyříznutí nádoru nijak nezmění způsob života pacientů, neřeší to, proč dostali rakovinu a nepomůže jim to, aby rakovinu poté znovu nedostali.

 

Holistický přístup

Není nutné odstranit z nás rakovinu, bez ohledu na to, jaké vedlejší poškození nastane. Je to zamyšlení nad tím, proč se rakovina objevila. Je to udělat tělo nehostinné pro rakovinu odstraněním příčin a následným zavedením řešení, která zanechají tělo silnější, než bylo předtím. Jsou to věci, které posilují imunitní systém, takže tělo je schopno samo eliminovat rakovinu.

 

Co mají společné alternativní způsoby léčby

• Zvýšený přísun kyslíku
• Odkyselení organismu
• Detoxikace, a to především od těžkých kovů
• Změna stravy na nejedovatou, nechemizovanou, především syrovou rostlinnou
• Zvýšení obecné imunity nemocného, protože tak se tělo dokáže samo zbavit rakoviny
• Psychická pomoc k odbourání stresu i k vůli a chuti do dalšího života

 

Vysoký tlak a rakovina

Pokud jím příliš mnoho masa a zpracovaných potravin nebo piju chlorovanou vodu, moje tepny se ucpávají. Aby mé tělo udrželo průtok krve od srdce do mozku, zvyšuje tlak, aby mě udrželo naživu. Ale co udělám já? Jdu k doktorovi a tam dostanu léky na snížení krevního tlaku. Ty mi buď uměle rozšíří tepny anebo přiotráví srdce, podobně jako hadí jed, aby tolik nepumpovalo. Sláva, krevní tlak klesne! Jenže já takto nedostávám krev tam, kam moje tělo chtělo a můj mozek to vůbec nechápe. Teď mám pro změnu v těle nízkou hladinu kyslíku nebo-li hypoxii. A lidé, kteří dlouhodobě užívali antihypertenziva proti vysokému krevnímu tlaku, mají vyšší výskyt rakoviny, a to jednoduše proto, že mají neustálou hypoxii. Buňkám chybí kyslík a to způsobuje rakovinu.

Nesnažme se snížit krevní tlak. Snažme se zbavit věcí, které způsobují náš vysoký krevní tlak.

 

Rakovina a překyselení

V literatuře [22] se uvádí, že český vědec Doc. Dr. Ing. Ivan Dolejší, CSc našel jednoduchý způsob, jak vyšetřením moči odhalit zhoubný nádor dřív, než se to dá zjistit současně používanými vyšetřeními a logicky vysvětlil i pokusně dokázal mechanismus vzniku zhoubného nádorového bujení. Podle něj je prvotní příčinou u 73 % nádorů překyselení těla. Navrhnul také účinnou léčbu vlastním lékem, a to již před rokem 1980. Při klinických testech dokázal vyléčit polovinu z pacientů, kteří již byli po chemoterapii a ozařování označeni za beznadějné, tedy nevyléčitelné případy. Lék se přesto nezačal vyrábět a je otázka proč.

 

Rakovina a roušky

Dýchání je jedním z hlavních způsobů detoxikace organismu. S rouškou nám ale všechno, čeho se naše plíce potřebují zbavit, zůstane a namnoží se. Tedy bakterie, viry, spory plísní. Nadýcháváme je na vnitřní stranu roušky a tam zahájíme pomocí vlhka a tepla našeho dechu proces jejich kultivace, rozmnožování a vdechujeme je pak ve znásobeném množství zpátky do plic. Dojde k sebekontaminaci a to paradoxně vede ke zvýšení rizika různých onemocnění, snížení rezerv imunity a může to vést až k nebezpečné sekundární bakteriální pneumonii (zápalu plic).

Lidé často používající roušky jsou tráveni obrovskými objemy vlastního CO2, který při výdechu zčásti zůstane pod rouškou (hyperkapnie). To způsobuje zakyselování, které vede ke vzniku chronických zánětů, snížení imunity a hlavně k rakovině. Pro rostliny je CO2 životodárný plyn, který nutně potřebují k životu, ale my potřebujeme kyslík, který zase vydechují rostliny. Uhlík z molekuly CO2 si rostliny nechávají pro růst.

Pokles hladiny kyslíku (hypoxie), ke kterému při dýchání přes roušku dochází, je spojen se snížením imunity a přispívá ke vzniku zánětů a rakoviny.

Lidé potkávající jiné lidi s rouškou získávají pocit, že jsou si vzájemně nebezpeční. Zahalený obličej podvědomě nahání strach. Buď že obličej dříve mívali zahalený pouze zločinci nebo že s rouškou k nim přistupuje chirurg se skalpelem v ruce. Strach vede opět k zakyselení organismu, zánětům a rakovině. Používání nanoroušek s nanovlákny může vést k rakovině známé jako mezoteliom, která je způsobená vdechováním vláken azbestu, podobajících se nanovláknům.

 

Stres a rakovina

Myšlenky mohou přispět nejen ke vzniku rakoviny, ale také k dosažení zdraví. Emocionální a duševní stavy hrají klíčovou roli jak v náchylnosti k nemocem, tak při uzdravování se z nemocí. Pacienti s rakovinou mají společný psychický stres; buď nějakou velkou ztrátu, jako úmrtí v rodině, rozvod, ztrátu zaměstnání, nedokáží sami sobě ani druhým odpustit, mají špatné sebevědomí, nejsou schopni udržovat dlouhodobé vztahy, mají pocit izolace, beznaděje, zoufalství. To všechno ničí imunitní systém a hormonální rovnováhu, vyvolává zánět a vede k rakovině. Toxin #1 je emocionální trauma

Každý je ale sám odpovědný za svůj psychický stav. Potřebujeme nejdříve identifikovat problém a pak podniknout kroky k vyřešení stresu. Důležité je emocionální přijetí. Přeměna negativních emocí na pozitivní může pak vést k silnějšímu imunitnímu systému. Musíme nejprve uznat, že negativní emoce existují.

Silnou pozitivní emocí je vděčnost, která podporuje produkci léčivých hormonů. Podobně působí odpuštění. Je potřeba nejdříve zklidnit mysl, k čemuž může vést meditace, která prokazatelně zklidňuje srdeční tep, snižuje krevní tlak, posiluje imunitu a podporuje produkci léčivých hormonů. Druhem meditace je vizualizace, kdy aktivně vyvoláváme pozitivní myšlenky a pocity.

Myšlenky, emoce, přesvědčení a způsob výchovy se započítávají do rovnice rakoviny. To, co se děje uvnitř těla, je odrazem toho samého, co se děje na vnější straně těla. Vnější disharmonie je následována disharmonií vnitřní a je primární příčinou rakoviny. Buňky jen reagují na prostředí, které jsme jim dali. Pokud jste nezměnili vědomí, přijde další vlna rakoviny. Rakovina je symptom, ne problém. Problém stále existuje a vrací se. [36]

 

Rakovina a mléko

Mléko je podle některých odborníků spolu s cukrem a podle jiných ještě spolu s masem hlavní potravou rakovinných buněk. Stejně tak mléčné výrobky. Co způsobuje růst, může způsobovat i bujení. Mléko je plné látek podporujících růst - tedy zřejmě podporují i růst rakoviny. Účelem mateřského mléka je rychlý růst mláďat. Člověk a jeho kočka jsou jedinými druhy savců, kteří pijí mléko i v dospělosti. Pouze člověk mléko zpracovává na jiné potraviny.

Ze zkušeností s rakovinou a dlouhověkostí v naší rodině bych souhlasil: kdo nepil mléko, dožil se požehnaného věku mezi 90 a 100 lety a možná proto nechodil ani k doktorovi (pokud to není naopak?), naopak velcí mlékopíči dostali rakovinu nebo leukemii. Všichni dlouhověcí byli štíhlí, až moc, a běžně jedli např. smažená vajíčka plovoucí v sádle. Z mléčných výrobků pili jednou za čas k bramborám kyšku, tedy fermentované mléko, jedli máslo a v omezené míře sýry a někdy tvaroh v buchtách. Ale mléko v jeho tekuté formě nepili.

 

Rakovina a maso

Existují studie prokazující souvislost rakoviny s masožravostí, např.:
„Po sledování 61647 mužů a žen trvajícím v průměru 14,9 let se jednalo o 4998 výskytů rakoviny: 3275 u masojedů (10,1%), 520 u pescetariánů (6,0%) a 1203 u vegetariánů a veganů (5,9%)“, „... vegetariáni jsou o 42% méně náchylní k rakovině.“
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24898235/

Můj názor - poměr 10 % nebo 6 % není až tak dramatický, ale rozdíl 42 % vypadá hrozivě, i když je to to samé. Kdyby napsali, že masožravci jsou o 68 % náchylnější k rakovině, opět je to to samé, ale vypadá to ještě strašidelněji.

Je to ale trend současné světovlády, nenechat nás jíst maso a o naše dobré zdraví jim, vsadil bych boty, nejde, stejně jako v jiných, současně probíhajících akcích. Nenašel jsem studii porovnávající masožravce, která by je dělila na biotariány a ostatní, natož mladožrouty a starožrouty.

Růstové hormony v mladých zvířatech, umělé nebo přirozené, mohou způsobovat i růst nádorů.

Když jsem se díval, zda se podávají zvířatům růstové hormony či steroidy, tak se tvrdí, že ne a že od roku 1985 se to v EU nedoporučuje (nebo je to zakázané?). Ale na jaké látky se maso testuje a na jaké ne? Nevím jak u nás, ale v USA se normální ani BIO produkty nemusí testovat např. na olovo. Ekofarma ze sousední obce např. měla loni (2021) lány BIO pohanky kolem hlavní silnice.

Kamarádi, kteří bydleli ve městech a jedli v mládí hodně kupovaného kuřecího, byli nejvyšší. Ti, co bydleli na vesnici a chovali drůbež, kdy se zabíjely jen staré slepice nebo mladí jen kohouti, vysocí nebyli.

Semena rostlin obsahují kyselinu fytovou (fytát), která je zásobárnou fosforu pro klíčící semínko a možná i jiné látky, které se pokoušejí semínka ochránit před sežráním. Komerční necelozrnné kvasnicové pečivo tak může být v něčem paradoxně zdravější než pečivo celozrnné, protože ochranná vrstva zrna byla odstraněna (možná se ale aspoň přisypává hliník proti hrudkovatění). Kváskové celozrnné pečivo se před pečením namáčí, čímž by se měly obranné rostlinné jedy přeměnit na neškodné sloučeniny.

Co když i mláďata zvířat v sobě mají podobné látky jako ochranu, případně následnou pomstu žroutům mláďat? Je to jen moje spekulace, ale dle informace jednoho majitele ovcí, vlci zabili dospělé ovce a jehňta ne. Když útočili psi, zabili i jehňata. Proč? Jinde jsem podobnou informaci nenašel.

Zajímavé a opravdu k zamyšlení je porovnání hovězího masa z EKO chovu krmeného trávou ve srovnání s hovězím z klasického velkochovu vykrmovaným granulemi, obilovinami a možná i masokostní moučkou. Maso zvířat krmených trávou obsahuje vysoké hladiny konjugované kyseliny linolové (CLA), která je považována za jednu z nejúčinnějších antikarcinogenních živin. Má jí zhruba 7x více než maso komerční. Beta karotenů má zhruba 2x více, vitamínu E 4x více, vitamínu A 5x více. Hovězí maso krmené trávou má více antioxidantů karnitinu a karnosinu. Poměr omega-6 ku omega-3 mastným kyselinám je u klasického hovězího 30:1, kdežto u hovězího živeného trávou 1,35:1!!! Pro doplnění, za ideální poměr ω-6:ω-3 pro stravu člověka je považováno 4:1 až 2:1. Osobní závěr z těchto informací je, že maso z „normálního“ chovu a „normálního“ obchodu je rakovinotvorné, kdežto maso z chovu krmeného trávou vypadá jako zdraví prospěšné, a to nejen z hlediska prevence proti rakovině, ale i z hlediska dalších civilizačních onemocnění.

Když se vrátím k našim dlouhověkým, maso jedli střídmě, a to většinou doma pěstovanou drůbež a králíky, občas kupované vepřové nebo hovězí a kupovali a používali také vepřové sádlo.

 

Prostředky s protirakovinným účinkem

Na tuto stránku byly přeneseny také informace ze stránek:
Cytostatika, což jsou prostředky proti růstu nádorových buněk.
Antikancerogeny, což jsou prostředky proti nádorům.

Následující preventivní prostředky proti rakovině lze najít v uvedené literatuře, filmu nebo vyhledáváním na internetu. Nejde o schválená léčiva.

Andělika lékařská, Angelica archangelica
- přírodní prostředek proti nádorům

Antioxidanty

Antokyany
- bobuloviny, borůvky, hrozny, lilek, třešně, červené zelí, červená cibule, fialové a červené fazole, ...
- protirakovinný potenciál
- podporují genovou funkci, která inhibuje cesty růstu nádoru v rakovinných kmenových buňkách
- spouštějí apoptózu tím, že manipulují s komunikací mezi rakovinnými kmenovými buňkami a nádory
- vybavují tělo přirozenou léčebnou schopností léčit kolorektální karcinom
- redukují nádory rakoviny prsu
- chrání tělo před rozvojem rakoviny a léčí již přítomné nádory
- omezují šíření leukemických buněk
- mají schopnost kontrolovat rakovinné kmenové buňky, které jsou jinak nekontrolovatelné
- zvyšují produktivitu genů, které potlačují nádory
- indukují apoptózu v buňkách rakoviny tlustého střeva
- vytvářejí dysfunkci v leukemických buňkách

Apigenin
- flavon v zelenině
- petržel, celer, heřmánek, moringa olejodárná
- indukuje proces autofagie
- vyvolává apoptózu v rakovinných buňkách
- cytotoxické aktivity proti buněčným liniím rakoviny prsu, tlustého střeva
❕ může vyvolat rezistenci vůči chemoterapii

Arašídy
- obsah resveratrolu

Arónie
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin

Ashwagandha

Avokádo
- obsah bóru

Banány
- obsahují protirakovinný rutin

Bazalka posvátná, Ocimum tenuiflorum
- obsah kyseliny ursolové

Benedikt lékařský, Centaurea benedicta
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní prostředek proti nádorům

Berberin
- výtažek z dřišťálu

Beta glukan
- zdrojem extraktu houby, oves, ječmen a další zrna, pekařské droždí
- velmi silná protirakovinná molekula
- pracuje na principu silné podpory imunity
- pomáhá odstraňovat umírající, mrtvé a abnormální buňky
- léčba rakoviny bez známých vedlejších účinků

Beta karoteny

Bór
- stopový minerál
- ovoce (švestky, avokádo, broskve, hrozny, jablka, hrušky, ...), luštěniny, hlízy, aj.
- působí jako účinný prostředek proti rakovině děložního čípku, rakovině plic, rakovině prostaty
- ovlivňuje životní cyklus lidského papilomaviru (HPV)
- pomáhá ke snížení zánětu
- zlepšuje hojení ran
- pomáhá zvyšovat pevnost kostí
- pomáhá zabránit demineralizaci kostí
- pomáhá předcházet ztrátě vápníku
- zmírňuje problémy s kostmi spojené s nedostatkem vitaminu D a hořčíku
- zvyšuje vstřebávání hořčíku
- pomáhá zlepšit využití estrogenu, testosteronu a vitamínu D
- pomáhá při zlepšení kognitivních funkcí
- pomáhá u starších lidí zlepšit krátkodobou paměť
- podílí se na ochraně před toxicitou těžkých kovů
- podílí se na ochraně před poškozením pesticidy

Borneol
- může mít protirakovinné účinky

Brčál menší, Vinca minor
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům
[2]

Brokolice
- pouze zasyrova!
- klíčky brokolice obsahují 30x více protirakovinných látek než zralá rostlina
- obsah sulforafanu
- obsah indol-3-karbinolu
- obsah kaempferolu
- obsah fenethylisothiokyanátu

Brusnice borůvka, borůvka černá, Vaccinium myrtillus
- obsah antokyanů

Broskve
- obsahují protirakovinný rutin
- obsah bóru

Brusnice brusinka, brusinka obecná, Vaccinium vitis-idaea
- protirakovinný kvercetin
- cyanidin

Bylinné čaje

Celer
- obsah apigeninu

Cibule
- především fialová obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin
- červená cibule - obsah cyanidinu
- obsah protirakovinného fisetinu
- obsah kaempferolu
[11]

Citrusové plody
- obsahují protirakovinný rutin, především kůra a jejich bílá dužnina

Cizrna
- obsah geninsteinu

Crocetin
- látka v šafránu
- ovlivňuje růst rakovinných buněk
- inhibuje syntézu nukleových kyselin
- posiluje antioxidační systém
- indukuje apoptózu rakovinných buněk
- omezuje signální dráhy růstového faktoru
- inhibuje uvolňování oxidu dusnatého indukovaného LPS

Cyanidin
- extrakt pigmentu z červených bobulí, jako jsou hrozny, ostružiny, brusinky, maliny nebo jablka a švestky, červené zelí a červená cibule
- antioxidační účinky
- účinky pohlcující radikály, které mohou snížit riziko rakoviny
- omezuje bujení
- indukuje apoptózu rakovinných buněk
- proti rakovině tlustého střeva, prsu
- snížuje metastázy rakoviny prsu vyvolané etanolem

Černý čaj
❕ pozor, čaj v sobě akumuluje fluoridy a hliník
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin
- rutin
- obsah kaempferolu

Černý rybíz
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin

Červená řepa

Červené a černé fazole
[28]

Červené víno
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin
- obsah resveratrolu
- obsah kaempferolu

Červené zelí
- obsah cyanidinu

Česnek kuchyňský, Allium sativum
- obsah diallylsulfidu
[11]

Čočka
- obsah geninsteinu

Delphinidin
- brusnice brusinka, klikva, granátové jablko
- může mít protirakovinné účinky

Detoxikace organismu od těžkých kovů
- viz stránku Zdraví

Diallylsulfid 

Dichloracetát

Diindolylmethan, DIM
- štěpný derivát indol-3-karbinolu vznikající v kyselém prostředí žaludku prostřednictvím kondenzace
- růžičková kapusta
- antikarcinogenní účinky
- výjimečné účinky proti rakovině reagující na hormony - rakovina prsu, prostaty a vaječníků

Dobromysl obecná, Origanum vulgare
- obsah kyseliny rosmarinové

Doxorubicin

Dýňová semínka

EGCG, epigalokatechin galát
- polyfenol epigallaokatechin-3-galát
- zdrojem je zelený čaj
- zelený čaj matcha obsahuje až 10krát více EGCG než komerční zelený čaj
- antioxidační potenciál
- protirakovinné vlastnosti
- přerušuje signální dráhy spojené s rakovinnými kmenovými buňkami
- zabraňuje proliferaci rakovinných buněk, zánětům a metastázám
- inhibuje životně důležité proteiny potřebné pro přežití rakovinných kmenových buněk
- vypíná mechanismy, které spouštějí růst rakovinných kmenových buněk
- především u rakoviny mozku, rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu, rakoviny tlustého střeva, rakoviny prostaty, rakoviny plic a močového měchýře
- kombinace sulforafanu a EGCG vykazuje synergické účinky u buněk karcinomu tlustého střeva

Fazole
- obsah geninsteinu

Fenethylisothiokyanát, PEITC
- v brukvovité zelenině - brokolice, řeřicha, zelí
- velmi silná účinnost proti melanomu
- indukuje apoptózu u některých buněčných linií, které jsou rezistentní na některá v současnosti používaná chemoterapeutika

Fisetin
- žlutý rostlinný pigment; flavonol, který patří do flavonoidové skupiny polyfenolů
- v rostlinách jako jahody, jablka, hroznové víno, cibule, okurky
- silný antioxidant
- moduluje dráhy proteinkinázy a lipidkinázy
- pomáhá odstranit stárnoucí nebo poškozené buňky
- snižuje oxidační stres
- zvyšuje hladinu glutathionu
- protizánětlivý účinek při akutním zánětu plic vyvolaném LPS (lipáza)
- antikarcinogenetický účinek u lidských buněk rakoviny tlustého střeva HCT-116

Genistein
- isoflavon ze skupiny fytoestrogenů; podobá se ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu
- extrahuje se většinou ze sójových bobů, je také v čočce, fazoli, cizrně, lupině, kávě
- indukuje buněčnou diferenciaci v tkáňové kultuře
- antiangiogenní účinky = blokuje tvorbu nových cév v nádoru
- může blokovat nekontrolovaný buněčný růst spojený s rakovinou
- snižuje riziko rakoviny prsu
- pro léčbu leukémie
- chrání srdce
- antioxidant
- působí proti parazitálním infekcím a působí jako anthelmintikum (k odstraňování parazitujících cizopasných červů z organismu)

Gingerol
- fytonutrient v zázvoru
- snižuje produkci oxidu dusnatého, způsobujícího stres v buňkách a procesech v těle
- chrání před poškozením volnými radikály
- zlepšuje antioxidační obranný systém
- protizánětlivé vlastnosti
- silné neuroprotektivní vlastnosti
- přispívá k ochraně buněk před karcinogeny a rakovinou
- protirakovinné účinky na nádory tlustého střeva, prsu, vaječníků a slinivky břišní
- indukuje apoptózu leukemických buněk mitochondriální cestou

Grapefruit
- obsah kaempferolu

Grep červený
- obsah antioxidačního barviva lykopenu

Haelan 91
- protirakovinový a protizánětlivý nápoj z fermentované soji nattō
- podporuje imunitní systém
- kompletní esenciální aminokyseliny
• Flavonoidový nápoj Haelan 951 indukuje zástavu růstu a apoptózu v buněčných liniích karcinomu pankreatu in vitro

Heřmánek
- obsah apigeninu

Housenice čínská, cordyceps
- houba

Houževnatec jedlý, Lentinula edodes, šii-take, šitake
- významná léčivá houba s velmi výraznými imunostimulačními účinky (nepoužívejte vietnamské houby kvůli obsahu defoliantů)

Hrušky
- obsah bóru

Hydroxytyrosol 
- z panenského olivového oleje

Chia semínka
- obsah alfa-linolenové kyseliny (ALA), což je typ omega-3 mastných kyselin, která omezuje růst rakovinných buněk
- na druhou stranu lze najít informaci, že alfa-linolenová kyselina může být startérem rakoviny prostaty

Chlorella

Chřest
- obsahuje protirakovinný rutin
- vysoký obsah protirakovinných fenolů

Indol-3-karbinol, I3C
- obsažen v brukvovitých jako brokolice, květák a další košťáloviny
- antikarcinogenní účinky
- preventivní účinky proti rakovině plic vzniklé z kouření

Ionizace vzduchu

Isoflavony

Izothiokyanáty (isothiokyanáty)
- buď ostře páchnoucí látky (hořčičná silice) nebo nepáchnoucí, které zase ostře chutnají
- vznikají po narušení buněčné stěny rostlin
- např. sulforafan v brukvovité zelenině, především klíčky brokolice, květáku, kapusty a růžičkové kapusty
- podpora glutathionu
- pomáhají s blokováním tvorby nádorů
- zlepšují zdravou střevní mikroflóru
- snižují obsah karcinogenních bakterií, jako Helicobacter pylori související s rakovinou žaludku
- zlepšují antioxidační potenciál
- snižují zánět
- odstraňují karcinogeny
- silné metabolizátory estrogenu pro hormonálně citlivé rakoviny

Jablka
- obsahují protirakovinný kvercetin, quercetin
- ve slupce protizánětlivý rutin
- obsah cyanidinu
- obsah kyseliny ursolové - viz níže
- obsah bóru
- obsah protirakovinného fisetinu
- obsah kaempferolu
- obsah triterpenoidů

Jádra mandlí, švestek, meruněk, broskví
- maximálně 3 jádra meruňky za den - jsou prý jedovaté

Jahody
- obsah protirakovinného fisetinu

Jilm plavý, Ulmus rubra
- kůra
- součást čaje Essiac - dle indiánské směsi bylin, kterou k léčení nemocných rakovinou používala k léčení zdravotní sestra Rene Caisse, viz film níže

Jinan dvoulaločný, Gingko biloba
- obsah kaempferolu

Jitrocel kopinatý, Plantago lanceolata
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Jmelí bílé, Viscum album
- větévky s listy (prý je jedovaté)
- velmi účinné

Kaempferol 
- přírodní flavonol
- izolovaný z čaje, brokolice, grapefruitu, růžičkové kapusty, jablek, cibule, pórku, hroznech, červeném víně, gingko bilobě, třezalce tečkované, atd.
- antiangiogenní účinky
- protirakovinné účinky
- účinky pohlcující radikály
- indukuje apoptózu v buňkách rakoviny vaječníků
- pro prevenci rakoviny prsu

Kapusta
- pouze zasyrova! obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin
- obsah sulforafanu

Karnosin
- silný antioxidant

Karoten
- mrkev, karotka
- může mít protirakovinné účinky

Kiwi
- obsahuje protirakovinný rutin

Klanopraška čínská, Schisandra chinensis

Koenzym Q 10

Kokosový olej

Koloidní stříbro

Kombucha

Konjugovaná kyselina linolová
- jedna z nejúčinnějších antikarcinogenních živin

Konopí

Korálovec bukový, Hericium coralloides - houba

Kontryhel obecný, Alchemilla vulgaris

Kostival lékařský, Symphytum officinale
- přírodní prostředek proti nádorům

Křemelina

Kurkumovník dlouhý, kurkuma, indický šafrán, Curcuma longa

Kurkumin
- extrakt z kurkumy + piperin - extrakt z černého pepře + jídlo s tukem pro optimální absorbci
- netoxický pro lidi ve vysoké perorální dávce až 12 gramů/den
- antioxidační účinky
- silné protizánětlivé účinky
- interferuje se skupinou transkripčních faktorů NF-κB, které se vážou na promotory RNA polymerázy II a ovlivňují tak expresi genů důležitých pro imunitu, zánětlivou odpověď, buněčný růst a buněčnou smrt, embryonální vývoj a další procesy
- snižuje zánětlivé prostaglandiny
- zabraňuje vzniku chronického zánětu
- chrání před poškozením DNA
- protirakovinné účinky
- předchází rozšiřování rakoviny
- zpomaluje aktivitu metastáz
- překáží růstu rakovinných buněk
- narušení cyklu rakovinných buněk
- předchází angiogenezi
- inhibuje metastázování
- vypíná faktory potlačující apoptózu rakovinných buněk
- ničí rakovinné buněčné mitochondrie
- zastavuje vývoj rakovinných kmenových buněk
- narušuje signální dráhy rakovinných kmenových buněk
- regulace faktorů zapojených do aktivity rakovinných kmenových buněk
- obrací apoptózu rakovinných buněk
- vyvolává apoptózu v rakovinných buňkách bez cytotoxických účinků na zdravé buňky
- účinek proti angiogenezi na rakovinné buňky
- synergické účinky se sulforafanem
- pomáhá především při rakovině prsu, rakovině tlustého střeva a konečníku, krční rakovině, rakovině střev, rakovině slinivky, rakovině plic, rakovině jater, rakovině prostaty, rakovině vaječníků, rakovině ledvin, rakovině močového měchýře, rakovině mozku, Non-Hodgkinově lymfomu, při leukémii

Kvercetin
- cibule
- snížení rizika rakoviny
- působí proti šíření rakovinných buněk a růstu nádorů
- zasahuje do signálních drah souvisejících s volnými radikály, jako jsou reaktivní formy kyslíku
- antioxidační vlastnosti pro boj s volnými radikály; volné radikály jsou nestabilní molekuly v těle, které zvyšují riziko onemocnění a urychlují stárnutí
- vykazuje vlastnosti prevence a léčby rakoviny tím, že zlepšuje produkci dalších hladin antioxidantů včetně glutathionu
- vysoké dávky kvercetinu mají potenciál narušit expresi genů, které aktivují rakovinné buňky spojené s leukémií

Květák
- pouze zasyrova!
- obsah sulforafanu
- obsah indol-3-karbinolu

Kyanidin
- třešně
- může mít protirakovinné účinky

Kyselina betulinová
- velmi silně protirakovinná

Kyselina retinová
- karotka, mrkev
- může mít protirakovinné účinky

Kyselina rosmarinová (rozmarýnová)
- přírodní antioxidant
- rozmarýna lékařská, meduňka, máta peprná, šalvěj, tymián, oregano
- protizánětlivé účinky
- protinádorové účinky
- účinky na rakovinu tlustého střeva
- inhibuje migraci, adhezi a invazi rakoviny
- inhibuje kostní metastázy z karcinomu prsu
- významně senzibilizuje apoptózu v leukemických buňkách
- antiproliferační účinky (tlumící růst, množení buněk, protirůstový)

Kyselina ursolová
- ovocné slupky (jablka) a voskový obal ovoce, bylinky (bazalka posvátná)
- upravuje komunikaci mezi rakovinnou kmenovou buňkou a odpovídající rakovinnou buňkou
- silný protirakovinný potenciál pro rakovinu tlustého střeva, rakovinu kůže, rakovinu prsu, rakovinu plic, rakovinui slinivky, rakovinu prostaty, rakovinu jícnu, myelomu, krku
- redukce enzymů, které podporují zánět v těle a přispívají k abnormálním buněčným cyklům
- zmenšuje velikost a koncentraci nádoru

Lopuch větší, Arctium lappa
- užívá se kořen
- součást čaje Essiac - dle indiánské směsi bylin, kterou k léčení nemocných rakovinou používala k léčení zdravotní sestra Rene Caisse, viz film níže

Losos

Lutein

Lykopen
- jasně červený pigment; fytochemikálie
- špatně rozpustný ve vodě; vysoká rozpustnost v organických rozpouštědlech
- rajčata, vodní meloun, šípky, červený grep, červený pomeranč, červená paprika, červená karotka, červené zelí, červená papaya a také další červené ovoce a zelenina
- antioxidační vlastnosti
- ochranný vliv na lidské buňky, chrání je před oxidačním stresem, chorobami a toxiny
- vyvolává cytotoxické a proapoptotické účinky v rakovinné kmenové buňce
- může narušit komunikační cesty rakovinných kmenových buněk
- může způsobit smrt rakovinných buněk
- ničí aktivitu rakovinných buněk
- aktivace detoxikačních enzymů
- chemopreventivní účinky; snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny, a to především rakoviny plic, prostaty, rakoviny tlustého střeva, rakoviny děložního čípku, rakoviny prsu, rakoviny žaludku
- antikarcinogenní vlastnosti lykopenu se zvyšují v kombinaci s vitamínem E a selenem
- spolehlivěji působí při použití celých rajčat, než izolovaný

Lysin
- snadno dostupná aminokyselina 

Maliny
- obsah cyanidinu

Máslo
- pouze od krav krmených travou

Máta peprná
- obsah kyseliny rosmarinové

Mateřídouška obecná, tymián
- obsah kyseliny rosmarinové

Meduňka lékařská
- obsah kyseliny rosmarinové

Metformin

Měsíček lékařský, Calendula officinalis - zevně výluhem
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Moringa olejodárná, Moringa peregrina
- obsah apigeninu

Naringenin
- grapefruit
- může mít protirakovinné účinky

Nattō
= kvašené sojové boby
- obsahuje ve velkém množství Vitamín K2 ve formě MK-7; vzniká jako produkt kvašení bakterií, nejlepším zdrojem je nattō z fermentovaných sojových bobů
- obsahuje Tetramethylpyrazin
- obsah isoflavonů, fytoestrogenů
- zpomaluje a zastavuje růst rakovinných buněk a vyvolává jejich apoptózu
- výsledky u rakoviny prsu, rakoviny prostaty, rakoviny močového měchýře, rakoviny plic, rakoviny mozku, rakoviny slinivky
- prodlužuje život
- antidiabetické vlastnosti
- prospěšné pro zdraví střev
- protizánětlivé účinky (v nefermentovaném stavu je sója zánětlivá)
- neurostimulační účinky upravující mozkové funkce
- nesnižuje úroveň testosteronu
• Sójové isoflavony zmírňují syndrom polycystických ovarií u potkanů ​​regulací signální dráhy NF-KB.

Nektarinky
- obsahují protirakovinný rutin

Nitrilosidy
- mohou mít protirakovinné účinky

Noholist štítnatý, mandragora americká Podophyllum peltatum

Obilní klíčky

Odšťavňování
- základ Gersonovy diety
- dříve vždy velmi úspěšné, ale nyní je příliš mnoho toxinů v životním prostředí i vodě a potravinách
- mrkev, celer, červená řepa, trochu zázvoru, trochu petržele, trochu olivového oleje
- obsah strukturované vody

Okurky
- obsah protirakovinného fisetinu
- jsou superpotravinou proti stárnutí
- jsou považovány za jednu z nejlepších potravin pro zdraví kůže, kloubů, jater, ledvin
- jsou bohatým zdrojem oxidu křemičitého, který je základní složkou pro zdravé svaly, vazy, chrupavky, kosti a kůži
- obsahují draslík, hořčík a vitamín C
- hydratují pokožku, klouby a tkáně
- obsahují lignany lariciresinol, pinoresinol a secoisolariciresinol
- snížení rakoviny prsu, dělohy, vaječníků a prostaty
- čerstvé okurky zlepšují hladinu antioxidantů v těle
- čerstvé okurky inhibují prozánětlivé látky
- zabraňují zadržování vody v pokožce

Omega-3 mastné kyseliny

Oreganový olej
- likviduje candidu

Oskeruše
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin

Ostropestřec mariánský
- vysoká koncentrace silymarinu
- podpora jater, ledvin a funkce gastrointestinálního traktu
- nejběžněji používanou léčivou rostlinou na světě pro zdraví jater
- k léčbě alkoholické cirhózy a chronické hepatitidy
- zlepšuje hladinu cholesterolu
- zlepšuje imunitu
- zlepšuje funkci ledvin
- podporuje duševní a kognitivní zdraví
- zlepšuje hladinu cukru v krvi
- má četné účinky proti stárnutí
- snižuje poškození buněk způsobené ozařováním a chemoterapií

Ostružiník
- obsah cyanidinu

Pampeliška lékařská, smetánka lékařská, Taraxacum officinale
Čaj z čerstvého nebo sušeného jemně krájeného kořene (lze přidat část listů) podle starých receptur:
1-2 lžičky krájeného kořene zalijeme 2,5 dl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat, pijeme 2-3x denně před jídlem

Paprika červená
- obsah antioxidačního barviva lykopenu

Pažitka [11]

Pepřovník černý, Piper nigrum
- detoxikuje od interleukinu 6 (IL-6), prozánětlivého cytokinu
- obsah piperinu

Petržel
- obsah apigeninu
- inhibuje tvorbu nádorů a neutralizuje karcinogeny

Piperin
- zdrojem černý pepř
- jedna z hlavních sloučenin zaměřující se na kmenové rakovinné buňky nádorů prsu
- pomáhá snížit výskyt rakoviny prsu a žaludku
- zabraňuje ulpívání bakterie Helicobacter pylori na povrchu gastrointestinálního traktu, čímž zamezuje této bakterii uvolňovat toxiny. H. pylori je původcem žaludečních vředů a rakoviny žaludku. Lze ji snadno z těla odstranit antibiotiky během jednoho týdne. Bakterie reguluje úroveň kyselosti žaludečních štáv, což je pro jeho hostitele příznivé, ale látka, kterou vylučuje a která kyselost upravuje je toxická a poškozuje žaludeční výstelku. Vznikají tak žaludeční vředy nebo rakovina žaudku.
- proti stresu
- proti zánětu

Podražec křovištní, podražec obecný, Aristolochia clematitis, Aristolochia infesta, Aristolochia longa, Aristolochia tenuis

Pohanka obecná
- obsahuje protirakovinný rutin, nejvíce v květech, pak listy, semena, stonek

Pomeranč červený
- obsah antioxidačního barviva lykopenu

Pórek
- obsah kaempferolu
[11]

Proanthokyanidin
- bobule
- může mít protirakovinné účinky

Propolis

Přeslička rolní, Equisetum arvense
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Pterostilben
- může mít protirakovinné účinky

Rajčata
- obsah antioxidačního barviva lykopenu
- obsahují protirakovinný rutin, především slupky

Rakytník řešetlákový, Hippophae rhamnoides
- plody obsahují protirakovinný kvercetin, quercetin

Resveratrol
- přirozeně se vyskytující fenolová sloučenina
- slupky hroznů, červené víno, arašídy, aj.
- chrání schopnost buněk opravovat poškození a prodlužuje jejich životnost
- protizánětlivé účinky
- schopnost předcházet a léčit metabolické stavy související s rakovinnými buňkami
- prevence před rakovinou prostaty, rakovinou jater, rakovinou slinivky břišní, rakovinou tlustého střeva, jícnu, rakovinou kůže aj.
- účinný proti leukémii
- poskytuje delší čas na opravu DNA
- inhibuje metastázy
- indukuje apoptózu v normálních buňkách i rakovinných buňkách

Retinol
- karotka, mrkev
- může mít protirakovinné účinky

Réva vinná, Vitis vinifera
- obsah resveratrolu ve slupkách
- obsah protirakovinného fisetinu
- obsah kaempferolu

Reveň lékařská, Rheum officinale
- kořen
- součást čaje Essiac - dle indiánské směsi bylin, kterou k léčení nemocných rakovinou používala k léčení zdravotní sestra Rene Caisse, viz film níže

Rezavec šikmý, čaga, Inonotus obliquus
- léčivá houba
- obsah kyseliny betulinové, která je velmi silně protirakovinná

Rostlinná strava
- je bohatá na fytochemikálie, které bojují proti chronickým zánětům
- zpomaluje buněčné stárnutí
- podporuje normální buněčné fungování
- vyhledává a ničí rakovinné kmenové buňky

Routa vonná
- listy
- obsahuje protirakovinný rutin

Rozchodnice růžová

Rozmarýna lékařská, Rosmarinus officinalis
- obsah kyseliny rosmarinové

Rutin
• pohanka obecná, routa vonná, jerlín japonský, meruňky, třešně; dále se rutin vyskytuje v chřestu, ve slupkách rajčat, v kůře citrusových plodů [70], v jablečné slupce, v broskvích, nektarinkách, lesních plodech, kiwi, banánech a také ve výluhu zeleného a černého čaje a čaje z černého bezu

Růžičková kapusta
- obsah sulforafanu
- obsah kaempferolu

Řeřicha
- obsah fenethylisothiokyanátu

Salicin
- z vrbové kůry

Selen
- snižuje nežádoucí účinky ozařování

Silibinin
- ostropestřec mariánský
- může mít protirakovinné účinky

Silymarin
- flavonoid v rostlině ostropestřec mariánský
- chrání před rakovinou kůže a tlustého střeva
- působí jako silný detoxikační prostředek
- zabraňuje hromadění toxinů v detoxikačních orgánech těla
- zlepšuje okysličení krevních buněk
- snižuje riziko růstu rakovinných buněk
- podporuje enzymatickou aktivitu antioxidantů, jako je superoxiddismutáza a glutathion
- prevence a léčba růstu rakovinných buněk kůže, prostaty, prsu a děložního čípku

Snížení překyselení organismu
[10]

Sója
- obsah geninsteinu

Spirulina

Strukturovaná voda, hexagonální voda
- biologicky nejpříznivější stav vody
- nádorová buňka má pouze 20 % strukturované vody, zdravá 80 %
- tato vodní struktura stabilizuje naši DNA

Sulforafan
- organosírová sloučenina získávaná z brukvovité zeleniny
- enzym myrosináza v gastrointestinálním (zažívacím) traktu transformuje glukorafanin na sulforafan po poškození rostliny, například žvýkáním
- v košťálové zelenině, především brokolice, růžičková kapusta, zelí, nejvíc v brokolicových a květákových klíčcích
- protizánětlivé účinky
- silný antioxidační a protirakovinný potenciál
- pomáhá potlačovat nádory
- aktivuje látky inhibující rakovinu
- inhibuje růst rakovinných buněk indukcí apoptózy v buňkách
- chrání tělo před rakovinou prsu, žaludku, sleziny, prostaty a tlustého střeva
- reguluje dráhu sebeobnovy v kmenových buňkách rakoviny prsu
- významné inhibiční účinky na tumorigenezi prostaty
- významně zpomaluje růst nádoru prostaty
- podporuje detoxikaci
- posiluje imunitu
- pomáhá k obnově buněk spálených sluncem
- chrání kůži před poškozením UV zářením
- poskytuje ochranný účinek proti zánětu vyvolanému UVB
- zprostředkovává fotoprotektivní účinky

Svízel syřišťový
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Šafrán
- koření a potravinářské barvivo ze šafránu setého, Crocus sativus
- obsah crocetinu
- působí proti hepatocelulárnímu karcinomu (primárně vycházející z jaterní tkáně), rakovině plic, slinivky břišní, kůže, rakovině tlustého střeva a konečníku, rakovině prsu

Šalvěj lékařská
- obsah kyseliny rosmarinové

Šípky
- obsahují antioxidační barvivo lykopen)

Šťavel kyselý, Oxalis acetosella
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Šťovík menší, Rumex acetosella
- listy
- součást čaje Essiac - dle indiánské směsi bylin, kterou k léčení nemocných rakovinou používala k léčení zdravotní sestra Rene Caisse, viz film níže

Švestky
- obsah cyanidinu
- obsah bóru

Tetramethylpyrazin
- známý také jako ligustrazin
- chemická sloučenina nalezená v nattō a ve fermentovaných kakaových bobech
- potenciální nootropní a protizánětlivé aktivity

Triterpenoidy
- z voskovitých povlaků ovoce a léčivých bylin
- protirakovinné účinky

Trsnatec lupenitý, Grifola frondosa, Maitake, Hui Shu Hua, Hen of the Woods
- významná léčivá dřevokazná houba

Truskavec ptačí, rdesno ptačí, Polygonum aviculare
- cytostatikum = proti růstu nádorových buněk
- přírodní antikancerogen = prostředek proti nádorům

Třezalka tečkovaná, Hypericum perforatum
- obsah kaempferolu, hypericinu, ...

Vitamín A
- pouze přírodní, syntetické naopak prý mohou způsobovat rakovinu

Vitamín B
- pouze přírodní, syntetické mohou způsobovat rakovinu (kromě B12, který údajně podporuje růst nádorů, ale je možné, že pouze v syntetické formě)

Vitamín C
- také nitrožilně

Vitamín D
- užívá se vždy spolu s tuky, protože je rozpustný v tucích
- vit. D3 vytvářejí i po vystavení ultrafialovému záření B obratlovci v kůži
- obsahují jej houby vystavené světlu
- stres snižuje vstřebávání vitamínu D
- snížuje systémový zánět
- zlepšuje imunitu nutnou pro léčení rakoviny
- jedna z nejdůležitějších látek prevence rakoviny
- ničí aktivitu rakovinných kmenových buněk
- zpomaluje progresi rakoviny
- částečný nedostatek, hypovitaminóza D je spojena s horší prognózou u některých druhů rakoviny
- dostupné důkazy nejsou dostatečné pro doporučení suplementace vitaminem D u pacientů s rakovinou

Vitamín E
- pouze přírodní, syntetické mohou způsobovat rakovinu
- antioxidant rozpustný v tucích
- vždy spolu s tuky, proto např. z rostlinného oleje
- význam v prevenci i chemoterapeutické účinky u rakoviny
- může inhibovat nebo zvrátit cytotoxické účinky cigaretového kouře
- tokotrienoly patřící do skupiny vitaminů E, na rozdíl od tokoferolů mají vynikající protirakovinné vlastnosti a potlačují proliferaci buněk rakoviny slinivky břišní

Vitamín K2
- silné protirakovinné vlastnosti při prevenci nebo léčbě

Vodní meloun
- obsahuje antioxidační barvivo lykopen

Zásadotvorná strava

Zázvorovník lékařský, zázvor, Zingiber officinale
- kořen
- obsah gingerolu
- snižuje produkci oxidu dusnatého, způsobujícího stres v buňkách a procesech v těle
- chrání před poškozením volnými radikály
- zlepšuje antioxidační obranný systém
- silné neuroprotektivní vlastnosti
- přispívá k ochraně buněk před karcinogeny a rakovinou
- podporuje zdravou imunitní odpověď

Zelený čaj
- je zdrojem EGCG
- obsahuje protirakovinný kvercetin, quercetin
- obsahuje rutin
- obsah kaempferolu
❕ zelený čaj snižuje vstřebávání folátu, doporučuje se konzumovat extra syrovou zelenou zeleninu
❕ pozor, čaj v sobě akumuluje fluoridy a hliník

Zelí
- pouze zasyrova!
- obsah fenethylisothiokyanátu

Zerumbone
- může mít protirakovinné účinky

Zinek
- snižuje nežádoucí účinky ozařování

Ženšen

 

Film

Rakovina - zakázané léky (Massimo Mazzucco)

Film byl minimálně v letech 2017-2023 k nalezení na YouTube, ale byl cenzory odstraněn. Bylo možné jej stáhnout z oblíbeného serveru Uložto. Tomu byla ale znemožněna činnost také v roce 2023.

Dále jsou uvedeny některé informace ze druhé poloviny filmu:

Zdravotní sestra Rene Caisse
Používala k léčení již v roce 1922 indiánskou směs bylin, kterou nazvala svým jménem napsaným pozpátku: Essiac.

Poznámka:
V ČR lze zakoupit extrakt hotové směsi nebo si přípravek namíchat. Ve směsi jsou:
Šťovík menší, Rumex acetosella - listy
Lopuch větší, Arctium lappa - kořen
Reveň lékařská, Rheum officinale - kořen
Jilm plavý, Ulmus rubra - kůra

Dr. Max Gerson
Jeho léčba se zaměřuje na celkovou detoxikaci těla a striktní dietu ze šťáv z čerstvé zeleniny a ovoce, vypěstovaných v optimálních podmínkách bez chemie. Maso je zcela vynecháno, protože při trávení způsobuje v těle kyselost, v níž nemůže tělo správně fungovat. Tělo si musí udržovat správné pH. Detoxikovaný a odkyselený člověk se dokáže sám uzdravit z téměř každé nemoci. Je to přírodní léčba, která dovoluje člověku převzít kontrolu nad svým vlastním zdravím a nevyžadovat zásah léky.

Léčba začíná kávovými klystýry pro detoxikaci jater s nasazením ricinového oleje, pokračuje léčivy s vitamínem B3, enzymem acidol-pepsinem, směsí enzymů pankreatinem, včelí mateří kašičkou, jaterními extrakty s vitamínem B12. Spolu s tím se obnovuje látková výměna čerstvou jablečnou a karotkovou šťávou i šťávou ze zelených výhonků a trav. Je podávána syrová a lehce dušená zeleninová a ovocná strava doplněná lněným i dalšími oleji a minerálními doplňky stravy. [25]

Literatura uvádí, že takto byl vyléčen i pacient s chorobou AIDS. [22]

Dr. Gerd Hamer
Věří, že rakovina je následkem psychologického trauma, které nebylo zcela ukončeno a projevuje se vznikem určitého druhu nádoru.

Dr. Ernst T. Krebs
Vitamín B17 (amygdalin, laetrile) je extrahován z jádra meruňkových pecek a dalších podobných plodů. Jádra jsou jedovatá, ale dr. Krebs říká, že v malém množství jsou lékem na rakovinu. Zejména na rakovinu prsu, plic, střeva a prostaty. (Pozor! Podle některých zdrojů při dlouhodobém užívání dochází k ukládání kyanidu v těle a může být proto nebezpečné, je lépe použít s mírou doplňkově)

Psychóza okolo nebezpečí otravy kyanidem z hořkých jader souvisí s tím, že pseudovitamín B17 dokáže aktivně a selektivně zabíjet rakovinové buňky a to ohrožuje byznys s chemoterapiemi. [28]

Dr. William Lane
Žraločí chrupavka má specifickou vlastnost, že obalí rostoucí nádor a udusí ho.

Dr. Rudolf Steiner
Jmelí bílé, Viscum album (je z něj lék Iscador, někdo uvádí, že je jedovaté, v jiných knihách to nezmiňují). Keltové jmelí používali jako universální léčidlo. Stimuluje imunitu proti rakovině. Jmelí zabíjí rakovinné buňky nebo je uspí. (nesmí užívat kojenci a těhotné ženy, při vyšších dávkách jedovaté)

Dr. Tullio Simoncini
Soda bicarbona
Důvodem rakoviny je podle něj napadení těla houbou kandida bělostná, Candida albicans.
Starověká indická kniha medicíny Aṣṭāṅga Hṛdayam předepisuje užití sody bicarbony proti rakovině: „Zásada velké síly by měla být použita při nemocech vzešlých z annila, slesma, medas, rakoviny a podobných těžko léčitelných chorob.“ Podle Dr. Tullio Simoncini je ale nutné podávat místně speciální technikou, neboť při předávkování sodou skrze trávicí soustavu může dojít k poškození ledvin až k úmrtí pacienta. Sám na sobě toto potvrdil Dr. Carmelo Lombardo, který si místo chemoterapie sám zavedl sodu a rakoviny se zbavil. Chemoterapie naproti tomu likviduje přirozenou imunitu.
Rakovinu kůže léčí Dr. Tullio Simoncini obyčejnou jódovou tinkturou.
Nelze prý použít např. u rakoviny kostí.

Pozn. Přestože možná původce nemoci byl stanoven chybně, soda odkyselí prostředí nádoru, což je v souladu se závěry, které učinil Doc. Dr. Ing. Ivan Dolejší CSc, viz výše.

Přemnožení kvasinek je často pouze příčinou otravy těžkými kovy z amalgámových plomb. Je potřeba se zajímat o možnosti detoxikace, viz stránku Zdraví. Přímé ošetření proti kandidě, dokud nejsou těžké kovy všechny do jednoho vyloučeny, je zbytečné.

 

Příběh Williama Sykese

Na podzim roku 1975 William Sykes z Tampy na Floridě onemocněl lymfocytickou leukémií a současně rakovinou sleziny a jater. Po operativním odstranění sleziny mu jeho lékaři řekli, že má v nejlepším případě posledních několik měsíců života. Přestože byla doporučena chemoterapie. Ne jako lék, ale jen proto, aby se pokusil odložit smrt ještě o několik týdnů. Pan Sykes místo toho zvolil vlastní alternativní léčbu pomocí Laetrile (pozn. také Amygdalin nebo vitamín B17). Podle jeho vlastních slov se to stalo takto:

Na podzim 1975 a v zimě 1975/76 jsem si na levé straně všiml plnosti a tlaku. Když se tlak zvětšil, šel jsem k lékaři, abych se nechal prohlédnout. Po vyšetření mě doktor poslal do Ann Arboru k dalším vyšetřením. Rozsáhlé testy odhalily lymfocytickou leukémii a zvětšenou slezinu. 24. března 1976 byla odstraněna rakovinná slezina o rozměrech 19x15x8 a o hmotnosti 1810 g. Rakovina byla nalezena v celém mém těle.

O několik dní později si lékař zavolal mou ženu do kanceláře a řekl jí, že mám rakovinu IV. stupně. Odstranili to, co mohli, ale jelikož játra byla zasažena rakovinou, byla malá šance, že budu žít víc než pár měsíců, a to v nejlepším případě. Lékař navrhl, že s chemoterapií by můj život mohl být prodloužen o několik dalších měsíců.

Moje žena byla šokována. Vždycky byl zdravý a teď doktor řekl: „Zbývá mu jen pár měsíců.“ Po letech výzkumu rakoviny byla chemoterapie to nejlepší, co mohlo být nabídnuto? Lékař ji tím vůbec neuklidnil. Muselo tu přece být něco lepšího! Následujícího rána se poté, co se modlila, dozvěděla o Laetrile a našla lékaře, který by ji ordinoval..

Když jsme viděli lékaře o týden později, navrhl, abych denně po dobu dalších tří týdnů dostával nitrožilně denně 30 cm3 Laetrilu. Dále mi dal enzymy a předepsal stravu spolu s doplňky stravy. Za pár dní jsem se cítil lépe, ale na naší třetí návštěvě doktor řekl, že mne už nebude léčit. Řekl mi, že jeho licence bude zrušena, pokud bude pokračovat v užívání Laetrilu. Ukázal mé ženě, jak vpichovat Laetrile, prodal nám to, co měl, a dal nám adresu, kde bychom jej mohli získat více.

Příští týden jsem pokračoval v programu a cítila jsem se každý den lépe. Jednoho dne zavolal lékař z Ann Arbor a zeptal se, proč jsem nepřišel na chemoterapii. Řekl mi, že hraju ruskou ruletu se svým životem. Nakonec mě přesvědčil, abych se vrátil k chemoterapii, a tak jsem jel do Ann Arboru a zahájil léčbu. Každý den jsem se cítil hůře. Oči mě pálily a v žaludku jsem měl pocit, jako by byl v ohni. Během několika dní jsem byl tak slabý, že jsem se stěží dostal z postele. Chemoterapie zabíjela víc dobrých buněk než špatných! „Lék“ mě zabíjel rychleji než nemoc!

Nemohl jsem to déle vydržet, tak jsem ukončil chemoterapii, vrátil se k mé denní dávce Laetrilu, dietě a potravinovým doplňkům a rychle se začal znovu cítit lépe. Tentokrát to ale trvalo déle, poněvadž jsem bojoval současně proti účinkům chemoterapie i rakoviny. Poté jsem již věrně zůstal na pankreatických enzymech a přírodních potravinových doplňcích.

O tři měsíce později jsem se cítil tak dobře, že jsem si zahrál i raketbal. Dostal jsem dietu, kterou ještě pečlivě dodržuji. Především čerstvé ovoce a zeleninu, potraviny bohaté na nitrilosidy (pozn. jádra mandle, meruňky, jablek) a vyhýbám se potravinám vyrobeným z bělené mouky nebo rafinovaného cukru.

Také jsme si zakoupili odšťavňovač a jednou denně jsem pil jednu nebo dvě sklenky čerstvé mrkvové šťávy. Také jsem udělal to, co jsem nazval „zeleným nápojem“. Vyšli jsme do polí, které nebyly práškované a sbírali listy pampelišky, jitrocel, přesličky a další byliny. Umyli jsme je, nalili vodu do mixéru a přidali bylinky. Jedl jsem syrová slunečnicová semínka, dýně a sezamová semínka.

Enterosolventně potažené (tableta rozpouštějící se až ve střevě, nedráždí tedy sliznici žaludku) pankreatické enzymy hrály významnou roli, neboť pomáhají rozpouštět rakovinné buňky a nádory, pokud se užívají na lačný žaludek. Bral jsem je pozdě v noci, pak když jsem se probudil a jako první věc ráno.

Zanedlouho jsem mohl znovu dělat všechna moje cvičení bez únavy. Nyní, téměř ve věku 70 let (psáno v roce 1990), stále hraji raketbal dvakrát týdně. Cítím se dobře a neberu žádné léky. Při mé každoroční prohlídce mi doktor řekl, že by si přál, aby byl stejně zdravý. Stále užívám denně potravinové doplňky, protože mi bylo řečeno, že „nemoc nemůže existovat v dobře vyživovaném těle.“

Vedle svého každodenního programu se pročistím každých šest měsíců speciálními kombinacemi bylin. Dalo mnoho tvrdé práce a vytrvalého úsilí, aby se zlikvidovaly škody, které rakovina způsobila mému tělu, ale Pán požehnal našemu úsilí. Člověk musí být pilný ve zdravém životním stylu. Bůh byl ke mě velmi milostivý a já jsem mu vděčný za mé uzdravení. Doufám a modlím se, aby mé zkušenosti vzbudily další naději a povzbuzení. Snad přijde den, kdy rakovina bude jen slovo na prašných stránkách historie.

Bill Sykes

V dopise ze dne 19. června 1996 poskytla paní Hazel Sykesová toto doplnění:

Po tom, co Bill překonal rakovinu, jednoho dne k němu přišel doktor, který jej předtím poslal na chemoterapii do nemocnice. Chtěl vědět, jak Bill překonal rakovinu, protože jeho žena onemocněla rakovinou. Bill mu řekl: „Proč jí nedáte chemoterapii?“ Jeho odpověď zněla: „Nikdy bych chemoterapii nepředepsal nikomu z mých přátel nebo rodiny.“ Nebyl to jediný doktor, který přišel za Billem se stejnou otázkou.

 

Některé pojmy související s rakovinou

Apoptóza

Apoptóza je proces programované buněčné smrti. Poškozené buňky nebo buňky, které již splnily svůj účel, odumírají a uvolňují tak místo novým buňkám. Slouží tedy k eliminaci nepotřebných či poškozených buněk. Apoptóza zahrnuje sled biochemických procesů vedoucích ke změnám vzhledu buňky a následně dochází k šetrnému odstranění zbytků této buňky, nikoliv k zánětu.

U rakoviny vede nedostatečná apoptóza k nekontrolované proliferaci buněk. V rakovinných buňkách bývají mechanismy apoptózy blokovány, buňky trvale rostou a množí se.

 

Angiogeneze 

Angiogeneze je fyziologický proces zahrnující růst nových krevních cév z již existujících cév. Nádor indukuje růst krevních cév sekrecí různých růstových faktorů. Je nezbytným krokem pro šíření nádoru (metastázy).

 

MicroRNA

MicroRNA nebo miRNA jsou jednovláknové řetězce nekódující RNA, které se podílejí na regulaci genové exprese. Slouží jako post-transkripční regulátory, které se vážou na komplementární sekvence na jednom nebo více transkriptech messenger RNA. Jedna miRNA může cílit na mnoho různých míst na stejné mRNA nebo na mnoha různých mRNA. Tímto způsobem mohou relativně malé změny v expresi miRNA vést k mírným změnám v hladinách více proteinů a společně se mohou přidat ke kvalitativním nebo kvantitativním fyziologickým změnám. Zatímco miRNA hraje důležitou roli v regulaci buněčné diferenciace a proliferace, její chybná regulace je spojena s rakovinou. Nedostatek nebo přebytek miRNA souvisí s rakovinou a dalšími nemocemi.

 

Hedgehog signální dráha

Poskytuje buňkám instrukce, aby byly správně vyvinuty do různých částí na základě různých koncentrací hedgehog signálních proteinů v konkrétním čase. Abnormální aktivace hedgehog dráhy může vést ke vzniku rakoviny prostřednictvím transformace dospělých kmenových buněk na rakovinné kmenové buňky. Použití specifických sloučenin, které inhibují nebo snižují tvorbu nových krevních cév

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.

 

Literatura


[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010)
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981)
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930)
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, Olomouc 1900)
[5] Zdravý život s babiččinými bylinkami (Dionýz Dugas, Banská Bystrica 2004)
[6] Zelená lékárna (V. G. Rubcov, K. Beneš, Lidové nakladatelství Praha 1984)
[7] Léčivé rostliny I, Pěstování... (Š. Neubauer, K. Klimeš, L. Černá, Svépomoc 1984)
[8] Léčivé rostliny II, Sbírané... (Š. Neubauer, K. Klimeš, L. Černá, Svépomoc 1986)
[9] Léčivé rostliny III, Lidový receptář... (M. Mičánková, J. Lejnar, Svépomoc 1990)
[10] Pryč s kyselostí (Kurt Tepperwein, Noxi 2011), strana 119
[11] Zelená lékárna (James A. Duke, nakl. PWP Praha 2006)
[12] Byliny z Boží zahrady (Maria Treben, Eminent 2009)
[13] Herbář léčivých rostlin, 1. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1994)
[14] Herbář léčivých rostlin, 2. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1995)
[15] Herbář léčivých rostlin, 3. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 2002)
[16] Herbář léčivých rostlin, 4. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[17] Herbář léčivých rostlin, 5. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[18] Herbář léčivých rostlin, 6. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1996)
[19] Herbář léčivých rostlin, 7. díl (Jiří Janča, Josef A. Zentrich, Eminent 1999)
[20] Jak vyléčit 200 nejčastějších nemocí (Gennadij Malachov, Eugenika 2007)
[21] Pravda o doplňcích stravy (Brian R. Clement, Ph.D., Mladá fronta 2016)
[22] Nespěchejte do rakve (Tomáš Kašpar, Akademie úspěchu, 2013)
[23] Sám sobě doktorem (Jiří Cingroš, EUROMEDIA GROUP a.s., 2003)
[24] Hladovění pro zdraví (MUDr. Vilma Partyková, Impuls, 2017)
[25] Detoxikace, odkyselení, pročištění celého těla (Weise Otfried D., Fontána 2002)
[26] Omládněte (Norman Wardhaugh Walker, FIN 1995)
[27] Cvičíme jógu (André Van Lysebeth, Olympia Praha 1988)
[28] Umíráme na objednávku (Tomáš Kašpar, Akademie úspěchu, 2014)
[29] Život bez pšenice (William Davis, Jota 2013)
[36] Biologie víry (Bruce H. Lipton, Anag 2016)
Internetové zdroje
Jak se zbavit rakoviny (Tomáš Kašpar, Akademie úspěchu, e-book)
Jde o budoucnost bez rakoviny (Jean-Claude Alix)
Rakovina, leukémie a jiné zdánlivě nevyléčitelné nemoci (Rudolf Breuss)
Vyhrajte svůj boj s rakovinou (Bill Henderson)
Konec strachu - o jednom výzkumu zhoubných nádorů (Doc. Dr. Ing. Ivan Dolejší, CSc, Plantex, 1993)
Svět bez rakoviny - Příběh vitaminu B17 (Edward Griffin, Mladá fronta 2011)
Jedlá soda, Unikátní přírodní léčba (Dr. Mark Sircus, Jota 2017)
Léčba rakoviny, která fungovala! (Barry Lynes)
Strava, rakovina a byznys (David Frej)
Jak se uzdravit z rakoviny (Jonathan Chamberlain)
Kyslíkové léčivé terapie pro optimum zdraví a vitality (Nathaniel Altman)
Zázračné houby (Martin Kříž)
Bioaktivní látky proti rakovině a infarktu (Konrad Dittrich)
Nejste bezmocní - Co můžete dělat proti rakovině (Turnerová Kelly A.)
Konec strachu, o jednom výzkumu zhoubných nádorů (Doc. Dr. Ing. Ivan Dolejší, Csc)
Vitamín C (Peter Tuhársky, kniha ke stažení zdarma)








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.