Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Pampeliška lékařská, Taraxacum officinale
Pampeliška roste všude v Evropě na lukách, polích, stráních a podél cest. Je těžce vyhubitelný plevel, jež se daleko rozšiřuje pomocí padákovitých létavých semen. Patři do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Kvete v dubnu a květnu, někdy také na podzim.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje taraxacin, taraxacerin, leontodon, inulin, třislovinu a cukr. Listy samy obsahují kromě toho ještě inosit.
[3] Jako drogy užívá se předevšim sušených oddenků, ronících za čerstva mléčnou šťávu (radix Taraxaci), listů (folia Taraxaci) a květů (flores Taraxaci). Někdy jsou žádány celé rostliny i s oddenky (radix Taraxaci cum berba). Spotřeba listů a květů je omezena, sušené oddenky však docházejí velkého odbytu.
Listy pampelišky se sbírají na jaře, kdy obsahují nejvíce hořčiny. К přípravě drogy musí se sušiti velmi rychle.
Oddenky se sbírají v pozdním podzimu druhého roku, neboť v této době mají mléčnou šťávu nejhustší. Vyhrabáváni se obtížně, neboť čerstvé se snadno lámou. Musí se pečlivé omýti a dobře usušiti, nejlépe v sušárně. Usušený oddenek nemá ležeti dlouho na skladě, neboť ztrácí na svých účincích. Zboží je třeba uschovávati zabalené v pytlích, vysoko pověšené, aby nebylo na dosah myším. Poněvadž drogu požírají také silně červi, je i z tohoto důvodu dobře postarati se o nejrychlejši odbyt.
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[3] Oddenku pampelišky se užívá nejen jako léku, ale hlavně jako kořene čekanky k výrobě kávových náhražek. Za tím účelem se také často pěstuje.
Mladé listy se také hojné požívají jako salát.
[3] Oddenky pěstovaných rostlin jsou masité a ztrácejí valnou část hořké chuti. Pěstované, málo účinné drogy nemá se užívati k účelům lékařským.
Kultura, s ohledem na zaplavení zemědělsky užitečných pozemků, dala by se praktickým hospodářům těžko doporučovati.
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 227
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Taraxacum - pampeliška
Taraxacum officinale
Pampeliška lékařská, smetánka lékařská
Púpava lekárska
Dandelion
Ogräsmaskrosor
Gewöhnlicher Löwenzahn, Wiesen-Löwenzähne
Ogräsmaskrosor