Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Lopuch větší

Lopuch větší

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Zlaté šperky Svatební oznámení Snubní prsteny Plastová okna a dveře

 

Popis

Lopuch větší, Arctium lappa

[3] Lopuchy jsou dvouleté byliny, rozšířené po celé Evropě, rostou hojně podél cest, na úhorech, v křovištích a na rumištích. Jsou z čeledi složnokvětých (Compositae). Jsou všeobecně známy úbory květní, které se přichytí na vše, co s nimi přijde do styku, poněvadž aspoň vnější zákrovní listeny kulovatých úborů jsou zakončeny ohnutými háčky. Zmínky zasluhuje, že jedna jediná rostlina může vytvořiti až 400.000 semen.

 

Stonek: Brázditá, tuhá lodyha
Výška: 90-180 cm
Listy: Vejčité nebo slabě srdčité, zubaté nebo skoro celokrajné, vespod šedoplstnaté
Květy: Barvy nachově červené, do běla přecházející, málokdy docela bílé
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část: Vřetenovitě větevnatý, tlustý, šedohnědý, uvnitř bělošedý kořen s kruhovitým jádrem
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště: U cest, na pustých místech, poříčí, na mýtinách
Nároky: Hluboké půdy, i kamenité
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Obsahuje cukr, sliz, kyselinu tříselnou, stopy mastného a lékového oleje, jakož i inulin. Semena obsahuji 25-30 % mastného oleje (olej lopuchový).

 

Užívané části, sběr a zpracování

Kořeny se dobývají na podzim druhého roku. V hluboké půdě dosahují značné délky.

[3] Jako drogy se užívá kořenů lopuchů (radix Bardanae). Kořen se sbírá na podzim prvého nebo na jaře druhého roku. Musí se důkladné omýti a dobře osušiti. Silnéjši kusy se před sušením podélné štípají. Kořen zrohovatí, sušením ztrácí 4/5 své váhy.

Také listy (folia Bardanae) a semena lopuchu naleznou tu a tam odběratele. Celkem však je jejich spotřeba malá. Semena se mají sbírati, když jsou skoro zralá.

 

Léčivé účinky

[3] V lékařství se drogy užívá omezeně: dříve byla lékem hlavně čistícím krev, při revmatismu, dně a kožních nemocech, zevně na vředy, lišeje, při spáleninách. V Americe slouží kořen Arctium majus jako prostředek projímavý a močopudný. Největšího užití dochází olej z kořene lopuchu (kořen extrahován olivovým olejem) jako prostředek posilující růst vlasů.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

Kořene se užívá k výrobě oleje na vlasy.

[3] V Japonsku se pěstuje a kořen se požívá ve velkém množství jako zelenina. Čerstvý kořen voní odporně ostře; usušený je takřka bez zápachu a páchne teprve po rozetření. Chuť je sladce hořká a slizovitá.

 

Pěstování

Semeno se vysévá zjara, řídce.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 370
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 127
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 32

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Lopuch větší v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 32

Je rostlinou dvouletou. Lopuch větší vyrůstá na 90 — 180 cm. vysoko. Lopuch má vřetenovitě větevnatý, tlustý, šedohnědý, vnitř bělošedý kořen s kruhovitým jádrem. Lodyha jest brázditá, tuhá, list vejčitý neb slabě srdčitý, zubatý neb skoro celokrajný, vespod šedoplsťnatý. Květ u lopuchu většího jest barvy nachově červené, do běla přecházející, málokdy docela bílé. Květ jest velikosti lískového ořechu.

Kořene lopuchového užívá se ku výrobě oleje na vlasy a bylo by tudíž žádoucno, by byl ve větším pěstován, než dosud se děje. Lopuch spokojí se s půdou kamenitou, ale hlubokou, nikoli však mělkou ornicí. Semeno vysévá se z jara řídce; kořeny dobývají se na podzim druhého roku, do kteréžto doby zmohutněly a v půdě hluboké značné délky nabyly. Divoce roste u cest, na pustých místech, poříčí, v mýtinách.

Cena: klgr. 60 kr.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Arctium - lopuch

 

Lopuch větší latinsky

Arctium lappa, Arcion majus, Arcion tomentosum, Arctium adhaerens, Arctium bardana, Arctium chaorum, Arctium glabrescens, Arctium grandiflorum, Arctium leiospermum, Arctium maassii, Arctium macrospermum, Arctium majus, Arctium newbouldii, Arctium ruderale, Bardana arctium, Bardana lappa, Lappa glabra, Lappa lappa, Lappa macrosperma, Lappa major, Lappa officinalis

 

Národní názvy

Česky - Czech   Lopuch větší

Slovensky - Slovak   Lopúch väčší

Anglicky - English   Greater Burdock, Great Burdock, Greater Burrdock, beggar’s buttons, sticky willie, edible burdock, lappa burdock, gobo

Arabsky - Arabic    قرطب أكبر, القرطب الأكبر

Azerbajdžánsky - Azərbaycan   İri atpıtrağı

Bělorusky - Беларусь   Лопух вялікі

Bulharsky - Bulgarian   Oбикновен репей

Čínsky - Chinese   牛蒡, 牛蒡屬, 大力子, 牛蒡子, 東洋人參, 惡實, 恶实, 牛鞭菜

Dánsky - Danish   Glat Burre

Esperanto   Lapo

Estonsky - Estonian   Suur takjas

Finsky - Finnish   Isotakiainen

Francouzsky - French   Grande bardane, Bardane majeure, Herbe aux teigneux, Glouteron, Bardane géante, Bardane comestible, Herbe aux pouilleux, Herbe aux seigneurs, Napolier, Bardane officinale, Bardane commune, Chou d'âne, Copeau, Grippe, Herbe au teigneux

Holandsky - Dutch   Grote klit, Grote Klis

Chorvatsky - Croatian   Čičak

Islandsky - Iceland   Króklappa

Italsky - Italian   Bardana maggiore

Japonsky - Japanese   ゴボウ, ごぼう, 牛蒡根, 牛蒡子, 牛旁根, コボウコン, ゴボウシ, 悪実, 牛蒡, アクジツ, 牛旁子

Litevsky - Lietuvių   Didžioji varnalėša

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian   Közönséges bojtorján, Nagy bojtorján, Bojtorján

Německy - German   Große Klette

Norsky - Norwegian   Storborre

Polsky - Polish   Łopian większy, Łopuch

Portugalsky - Portuguese   Bardana

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian   Brusture

Rusky - Russian   Лопух большой, Репей, Репейник, Репейник большой

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian   Велики чичак

Španělsky - Spanish   Agarrocha, agarrucha, aguipegotes, amor de hortelano, amores, amores ruines, anteón, apegaderas, arrancamoños, bardana, bardana mayor, bardana menor, cachorrera, cachurrera, cachurro, cachurros, cadillo, cadillos, cadillos monteses, caillos, carbano, cardinches, carrapicho, carrapeto, carrapito, carrapizo, cerdonera, ceronera, chapaqueros, escardamulas, gangas, garbanzos de cura, garrapito, garrapitos, garrapote, gordolobo, gordolobo loco, gordolobo seco, hierba de los tiñosos, hoja de lampazo, hoja de sapo, lamparasa, lamparaza, lampatio, lampaza, lampazo, lampazo mayor, lampazo menor, lampazos, lapa, lapa de bueyes, lapa de San Bernardo, lapaiza, lapa mayor, laparasa, lapazo, llapazo, mona, moritos, namorao, nigueruela, orejas de burro, pegadillo, pegadillos, pegajosos, pegote, pegotes, personata, personatia, peyicón, peyizos, respigón, sampazus, sanalotodo, sarapico, yampazo, yapazo, yerba de los tiñosos, yerba peyicona, zarapón, zarapote, zarrapote, zarrapotes, zarrapotillo

Švédsky - Swedish   Stor kardborre

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian   Лопух справжній, Дідовник, Реп'яшник

Vietnamsky - Vietnamese   Ngưu bàng

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.