Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Routa vonná, Ruta graveolens
Routa obecná je polokeř z čeledi routovitých (Rutaceae). Roste plané na suchých, slunných a kamenitých kopcích v jižní Evropě, severní Africe a jde až do nejteplejší části střední Evropy. U nás není domácí, často se však pěstuje. Čerstvá rostlina má nijak zvláště příjemný, velmi silný, trochu na sýr upomínající zápach. Usušená naopak voní velmi příjemně.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Je bohatá etherickým olejem (oleum Rutae).
[3] Droga je celá usušená kvetoucí rostlina (herba Rutae) nebo jen listy (folia Rutae).
Lze dvakráte sklízeti v roce. Sečeme rostliny srpem hned spočátku blízko u země. Zkošatí a netvoří zbytečné dlouhých lodyh. Prvá sklizeň (v době kvétu) je podstatně vydatnější.
Routy se užívá buď za čerstva k přípravě těkavého oleje nebo se svazuje do svazečků, suší a uschovává k pozdější přípravě oleje.
Rostliny musí se sušiti přirozeně na vzduchu. Nejcennější je zboží zbavené hrubých stonků.
Výnos z 1 aru je asi 26 kg drogy. 1 kg čerstvých rostlin dává asi 0,27 kg drogy.
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[3] Eterický olej se užívá hojně při přípravě koňaku, v továrnách na voňavky i jako koření. Ve Francii se sypou jemně rozsekané čerstvé listy na chléb s máslem. V Orientě se vyrábí z routy alkoholický nápoj (sedef raki).
[3] Spotřeba drogy je sice velká, ale nepravidelná. Doporučuje se proto kultivace v menším měřítku.
Routa se hodí dobře na ovrubování záhonů. U nás zůstává routa jen bylinou, má však vytrvalý kořen a může se proto pěstovati několik let na témže místě.
Pěstuje se ze semen, jež se brzo na jaře zasejí řídce do pařeniště a jen zcela tence přikryjí. Satba se probírá a silné rostlinky se rozsadí na připravené záhony do čtverce 40x40 cm. Výsev čerstvě sklizeného semene v září je ještě výhodnější. V tomto případě se pak rostlinky na jaře, asi v dubnu, vyberou a rozesadí, jak svrchu uvedeno.
К zakořenění potřebuji spočátku delší doby, a někdy to vypadá, jako by vůbec měly zajíti. V tom případě je na místě, mírně ji zalévati. Kultura se musí často plíti a jednou až dvakrát okopaíi. Později se však rostliny důkladně zakoření a daří se jim znamenitě v každé, jen trochu vyhovující půdě. Nejlépe se daří v kultuře písčité nebo vápnité půdě, chráněné proti severnímu a východnímu větru. Chlévským hnojem možno výnos podstatně zvýšiti. Potřebuje jen málo vlhkosti a daří se jí dobře i v suchém roce.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 148
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 208
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Sapindales - mýdelníkotvaré
čeleď Rutaceae - routovité
rod Ruta - routa
Ruta graveolens
Routa vonná
Ruta voňavá
Rue, Common Rue, Garden Rue, Herbygrass, Meadow Rue
Smrdljiva rutvica
Wein-Raute