Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Andělika lékařská

Andělika lékařská

Andělika lékařská

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy

Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Popis

Andělika lékařská, Angelica archangelica je dvouletá až víceletá vytrvalá mohutná bylina.

[3] Archangelica officinalis lioffm. Andělika větší neboli děhel lékařský je dvouletá, velmi statná bylina z čeledi okoličnatých (Umbelliferae); roste tu a tam na březích řek a potoků a na vlhkých lukách v horách střední Evropy. Děhel lékařský se často pěstuje. Dosahuje značné výše, i 2,5 m. Všechny části, hlavně však kořen a semena, obsahují příjemně vonící etherický olej, jehož se užívá ve voňavkářství a při výrobě likérů. Jako drogy užívá se oddenku (radix Angelicae) a plodů (fructus Angelicae).

[4] Anjelika větší neboli lékařská, jinak janoklika (Archangelica officinalis Hoffm., Angelica archangelica L., Engelwurz) mívá lodyhu též dutou, oblou, jemně rýhovanou, až přes 2 m vysokou. Listy jsou podobné listům anjeliky menší, majíce značně napuchlé, blanité pochvy. Okolíky, velice bohaté, tvaru kulovatého, mají pýřité paprsky, nitkovité, lysé, nazpět ohrnuté obalíčky, ale obal jim chybí. Květy - dílem obojaké, prvoprašné, dílem prašníkové - mají plátky kor. elliptické, nazelenale bílé a rozkvétají v červnu a červenci.
Plody jsou podobny plodům anjeliky menší, jen že krajní žebra nažek jsou úzce křídlatá a kromě toho liší se ode všech plodů okoličnatých tím, že semeno v nich jest volné, se slupkou plodní nesrostlé. Oproti mnoholeté anjelice menší jest bylinou dvouletou.
Roste v hornatějších lesních polohách, zejména v Krkonoších, Jizerských horách, Krušných horách a Šumavě; v Jeseníku vyskytuje se často zplanělá, neboť ji tam obyvatelé rádi u svých obydlí pěstují. Máť řepovitě ztloustlý, libovonný, kořenně chutnající, mléčnatý kořen, jehož odvaru užívá se zvláště v nemocích žaludečních. Také se z něho připravuje posilující kořalka.
Z lat. archangelicus = archandělský; měla ve starých dobách vynikající pověst jako bylina léčivá. Zvláště proslaveny byly kořeny této byliny pěstované v klášteře ve Freiburku v Br. a zachovaly svoji dobrou pověst až do předešlého století.

Stonek: Přímý, okrouhlý, dutý, rýhovaný, na bázi až 5-10 cm silný, rozvětvený nahoře. Zelený nebo jen slabě nachový nebo nafialovělý.
Výška: 50-250 cm
Listy: Obrovské, až 90 cm velké. Silně pochvaté, v obrysu trojboké, trojené, 2-3x zpeřené. V prvním roce růžice přízemních listů. Pochvy listů nafouklé.
Květy: Oboupohlavné, zelenavě bělavé až žlutozelené květy ve velkých polokulovitých koncových okolících s 14-40 paprsky 8-19 cm velké. Kvete ve druhém až čtvrtém roce.
Doba květu: VI-VIII
Plody: Nažloutlé podlouhle vejčité zploštělé dvojnažky, až 0,9 cm velké. Připomínají andělská křídla.
Doba zrání plodů: VIII-IX
Kořenová část: Hnědý řepovitý oddenek s hnědými až černými kořeny. Kořeny 30-40 cm dlouhé, až 1,5 cm silné, dolů směřující. Oddenek 5-30 cm dlouhý s bělavou nebo žlutavou mlékovitou šťávou.
Jiné znaky: Rostlinu v přírodě poznáme podle příjemné silně aromatické vůně. Během květenství je rostlina pomoučená. Sušená droga má silnou kořenitou vůni a kořenitou nahořklou chuť.
Podobné druhy: Děhel lesní, Angelica sylvestris je menší, má hranaté stonky, bílé květy, páchne.
Bolehlav plamatý, Conium maculatum na rozdíl od anděliky nepříjemně páchne.
Zajímavosti: Slabě jedovatá rostlina. Jméno prý dostala po archanděli Rafaelovi, který prozradil při zjevení mnichovi, že může léčit mor.

 

Výskyt

Stanoviště: Vyšší polohy u potoků, v rákosinách, v prameništích, na vlhkých loukách a na lesních pasekách. Břehy řek. Podmáčené louky.
Nároky: Vlhké hluboké humózní půdy, s oblibou na dusíkatých bahnitých půdách. Polosvětlomilná až světlomilná. Citlivá na déletrvající sucho, ale nesvědčí jí ani přílišné zamokření. Odolná vůči mrazům.
Výskyt: Vzácně. Místy hojně. Pěstovaná rostlina.
Rozšíření: Evropa, planě hojnější na severu a Sibiři, Severní Asie. V ČR se pěstuje, někde je však planě rostoucí hojná kolem řek.
Význam: Léčivá rostlina, potravinářství, kosmetika.

 

Obsahové látky

Silice, kumariny, terpeny, felandren, pinen, cymol, hořčina angelicin, furokumariny, třísloviny, organické kyseliny, cukry, aj.

 

Užívané části, sběr a zpracování

Kořen a oddenek

Sbírá se z rostlin v prvním nebo ve druhém roce v září a říjnu, ze starších rostlin lze sklízet i časně zjara v březnu nebo dubnu, ale již hrozí, že kořen bude dřevnatý. Před sklizní se odřezává nať nízko nad zemí. Sklízí se rycími vidlemi nebo rýčem, ve velkém se vyorává. Po očištění a rychlém omytí ve studené vodě se suší ve stínu na vzdušném místě při teplotě do 35°C rozložené na lískách. Silnější části se podélně rozříznou na poloviny nebo čtvrtiny, vhodnější je však sušení vcelku. Seschne se na čtvrtinu původního objemu. Kořenová droga je velmi hygroskopická a náročná na skladování v suchu, protože po zvlhnutí bývá napadána hmyzem. Dobře utěsněná vydrží až tři roky.

Je potřeba být opatrný při manipulaci s čerstvou drogou a použít rukavice. Vyvolává přecitlivělost na sluneční záření vlivem furokumarinů a potřísněná kůže po ozáření sluncem zarudává, otéká, mohou se vytvořit vyrážky až puchýře.

[3] Na podzim druhého roku (v září) vyhrabávají se oddenky a lze k tomu užíti nástroje podobného noži na mrkev. Lodyhy se ořežou, oddenky omyjí a suší, avšak jen za mírného tepla, neboť jinak pozbývají mnoho ze svého aroma. Je-li možno, třeba dáti přednost přirozenému sušení: kořeny se vyvěsí na vzdušném místě, nejlépe pod střechu. Samozřejmě tohoto způsobu sušení možno užíti jen za suchého počasí. Oddenky se uchovávají v suchu a chrání před hmyzem.

Plody

Semena se sbírají v červenci až září, jakmile zráním zhnědnou a vyschnou Řežou se zralé části okolíků, svazují do otýpek a zavěsí k sušení. Suší se při teplotě do 35°C. Po dosušení se semena vydrolí a vyčistí.

[3] Ke žni semen ořezávají se okolíky uprostřed července, když začínají žloutnouti. Poněvadž zrají nestejnoměrně, je třeba sbírati okolíky nedozrálé a nechati je dozráti na plachtách nebo lískách. Zralá semena sama snadno opadávají.

Listy

Sběr se provádí před nasazením květů. Suší se nebo používají čerstvé. Listy se pro usušení věší na teplé, suché a dobře větrané místo.

Sušení

Sklizené rostliny musí být co nejdříve rozloženy na lísky. Jsou velmi náchylné k plesnivění. Je lépe sušit umělým teplem s cirkulací vzduchu, avšak teplota nesmí přesáhnou 40°C.

 

Léčebné účinky

Trávení

Podporuje trávení (stomachikum) a zlepšuje chuť k jídlu.
Tlumí různé trávící obtíže.
Zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost (karminativum).
Potlačuje nadýmání a plynatost při kvasné i hnilobné dyspepsii.
Odstraňuje křeče vnitřních dutých orgánů trávícího - biliární kolika
Potlačuje žaludeční neurózu.
Povzbuzení sekrece žaludečních šťáv a žluči.
Podporuje sekreční činnost střev.
Zklidnění zvýšené střevní peristaltiky.
Zlepšuje funkční schopnost ledvin.
Upravuje látkovou výměnu.
Uvolňuje křeče.
Při střevních kolikách, gastritidách a průjmech.

Dýchání

Podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy, podporuje vykašlávání (expektorans)
Podporuje odkašlávání.
Ochraňuje sliznice dýchacích cest.

Srdce a cévy

Zvyšuje pevnost cévních stěn.
Stimuluje práci srdce.
Proti angině pectoris.
Pro úpravu srdeční činnosti (antiarytmikum).

Nervy

Povzbuzuje lehce nervovou činnost.
Potlačuje projevy migrény včetně závratí.
Prevence proti vlivům stresu.
Zmírnění fyzické i psychické vyčerpanosti.
Uklidňující prostředek (sedativum) v koupelích.
Při nervovém vyčerpání, lehce zvýšené nervové vzrušivosti, hysterii, nespavosti - do koupele.

Imunita

Mírně zlepšuje schopnost překonat zátěž a posiluje organismus (adaptogen).
Posilující a tonizující účinek.

Močové cesty

Slabý močopudný účinek.
Odstraňuje křeče urogenitálního ústrojí - ledvinová kolika (spasmolytikum).

Záněty

Protizánětlivé účinky (antirevmatikum) v koupelích.
Léčba zánětů dutiny ústní - jako kloktadlo.

Další


Působí hřejivě při nachlazení nebo pocitu chladu.
Slabý potopudný účinek.
Proti myalgiím - bolestem svalů bez abnormální kontrakce.
Proti bolestem kloubů.
Tlumí menstruační bolesti.
Účinek proti bakteriím při zevním použití (antiseptikum).
Proti nevolnosti při cestování.
Údajně i protinádorové působení.
Ve středověku se používala i proti moru a jako antitoxikum k odstraňování jedu z těla.

 

Léčebné užití a dávkování

Hlavní použití je v malém množství do čajových směsí podporujících zažívání nebo jako tonikum při nachlazení či proti nadýmání. Lze pít i samostatně jako výluh čerstvých nebo sušených listů.

Používá se při nemocech trávicí trubice jako nechutenství, nedostatečná tvorba žaludečních šťáv, ke zvýšení vylučování žluči. Dávkuje se 1-2x denně půl čajové lžičky řezaného kořene na 200 ml vody pokojové teploty, nechá se macerovat alespoň hodinu, k požití před hlavním jídlem. Je možné také pozvolna přivést k varu a nechat vyluhovat jen 5 minut.

Při nadýmání 2x denně na špičku kulatého nože prášové drogy.

Lihový roztok jako prostředek podporující odkašlávání a kloktadlo při zánětech dutiny ústní.

Při myalgiích - bolestech svalu bez abnormální kontrakce, křeče - obklad z odvaru.

Používá se do celkově posilujících a osvěžujících koupelí (do vany 200 g drogy předem vyluhované v teplé vodě) s antirevmatickým a sedativním účinkem. Andělika se louhuje samotná nebo spolu s tymiánem, mátou a mladým jehličím.

Jinou, příjemnější formou léčebného použití jsou likéry.

Jako tonikum (působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus) se používá andělikové víno v dávkování jednou, ale maximálně 3x denně půl deci.

Andělikové víno se připravuje louhováním nadrobno řezaného kořene v bílém víně. Na litr vína se dávkuje 50 g drogy a případně se kombinuje s anýzem. Po dvoudenním louhování se víno scedí.

Podle jiné receptury se 5 lžic nasekaného kořene louhuje při pokojové teplotě v 1 litru červeného vína po dobu 2-3 týdnů za občasného protřepání. Poté opatrně slijeme, aby bylo bez zákalu.

Mladé čerstvě nařezané listy lze podávat jako salát ve směsi s mátou a majonézou.

Proti nevolnosti při cestování lze použít rozdrcené listy pro osvěžení vzduchu v autě.

 

Varování

Ve větších dávkách ochromuje ústřední nervovou soustavu!
Předávkování vyvolává podráždění ledvin, bolesti hlavy, nespavost, svědění, světloplachost.
Mírně dráždivý účinek na kůži. Po ozáření sluncem vznik vyrážky.

Zvyšuje při vyšších dávkách nebo dlouhodobém užívání přecitlivělost organismu na sluneční záření. Může docházet k zánětům kůže.

Neužívat při vředové chorobě žaludku, dvanáctníku, střev.

Neužívat při zánětu ledvin.

Neužívat příliš při cukrovce.

Neužívat příliš v těhotenství.

Vyšší dávky zesilují menstruační krvácení.

POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.

 

Další využití

V minulosti se u nás využívala k přípravě pokrmů. Mladé stonky a listové řapíky se používaly jako zelenina a k náplním do moučníků. Jako koření se přidává do polévek, omáček a salátů. Chuť je kořenná, hořkosladká.

U rebarborového závinu přidáním anděliky můžeme snížit množství použitého cukru i kyselost.

Ve Skandinávii se dodnes jí vařená ve vodě nebo v páře jako zeleninový pokrm.

Dosud se silice z anděliky lékařské používá při výrobě hořkých žaludečních likérů (Benediktynka, Chartreuse ) a v kosmetice.

Používají se také kandované stonky a listy. Mladé stonky, nakrájené na kolečka a nasáklé horkým cukrovým sirupem, jsou oblíbenou ozdobou dortů.

Sušené listy a okolíky se sušené používají k dekorativním účelům i k provonění interiérů.

[3] Čerstvých řapíků listových užívají cukráři ke kandirování.

 

Pěstování

Je lépe sázet do polostínu do hluboké vlhké humózní půdy. Dobře se jí daří po okopaninách hnojených chlévskou mrvou. Přímé hnojení andělice nesvědčí.

Semena se sadí začátkem podzimu ihned po jejich sklizni, protože rychle ztrácejí klíčivost. Již po třech měsících začíný rychlý úbytek klíčivosti. Po půl roce klesne klíčivost o asi 50 %, po roce je již neklíčivé. Proto buďte opatrní při nákupu semen. Sázejte na vzdálenost 0,6-1 metr vzhledem k velikosti rostliny a to do jamky nebo rýhy o hloubce pouze 1-3 cm. Lépe klíčí na světle, proto vůbec nezakrývejjte zeminou a udržujte vlhkost. Pro zahájení klíčení musí osivo promrznout, jinak neklíčí. Klíčení započne pozvolna na jaře.

Případně lze na vzdálenost 1 metru rozesadit až semenáčky příští rok, a to dříve, než se vyvine hlavní kůlový kořen, tedy při velikosti semenáčků asi 10 cm. Semenáčky pěstujeme buď ve volné půdě v řádcích 30 cm od sebe nebo v květináčcích.

Pro urychlení klíčení je možné semena stratifikovat. Promícháme je s vlhkým pískem, vsypeme do sáčku a na měsíc až dva vložíme do chladničky k zelenině.

Rostlina vyžaduje zalévání. Porost se udržuje okopáváním nebo plečkováním v čistotě. Po dozrátí plodů odumírá. Dobu života lze prodloužit ulomením květní lodyhy, jakmile začne vyrůstat. Květní lodyhy se odřezávají i u rostlin pěstovaných na kořen.

Výnosnost je 16-25 kg suché kořenové drogy z jednoho aru (10x10 m).

Pro získáníé semene se část rostlin nechá na pozemku nebo se vysadí část sklizených kořenů.

[3] Pěstování: semena se ještě téhož podzimu (po dozrání) vysejí na připravené, hluboce zryté záhonky. Vzrostlé sazenice se vysazují na pole do řádků, vzdálených 40-50 cm na vzdálenosti 30-40 cm. Je třeba častěji plíti a nejméně jednou je okopati.

 

Choroby a škůdci

Rostoucí andělika není na rozdíl od sušené drogy náročná z hlediska škůdců. Přesto ji napadají např. sviluška chmelová (světle zelené skvrnky na listech přecházející ve žluté skvrny), ploštice klopušky a některé mšice (mšice maková).

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 399
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 78
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 19
[4] Názorná květena zemí koruny české (prof. František Polívka, sv. 2, Olomouc 1900), str. 644
[5] Zdravý život s babiččinými bylinkami (Dionýz Dugas, Banská Bystrica 2004), strana 40

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Apiales - miříkotvaré
čeleď Apiaceae - miříkovité
rod Angelica - děhel

 

Vědecké názvy

Angelica archangelica, Archangelica officinalis

 

Národní názvy

Česky - Czech   Andělika lékařská, andělika větší, děhel lékařský, děhyl, andělský kořen, anjelička, litvor, anjelika větší, evandělika, janoklika, svatodušní koření

Slovensky - Slovak   Archangelika lekárska

Anglicky - English   Garden Angelica, Angelica, Archangel, European Angelica, Norwegian angelica

Arabsky - Arabic  

Brazilsky (portugalsky) - Brazilian (Portuguese)   Angélica

Bulharsky - Bulgarian   Ангелика

Čínsky - Chinese   欧白芷 , 歐白芷 , 古当归属 , 圆当归 , chien-tu

Dánsky - Danish   Kvan, Fjeld-kvan

Esperanto   Ĝardenangeliko, Angeliko granda, Ĉefanĝela radiko

Estonsky - Estonian   Harilik kikkaputk

Faersky - Faroe   Hvonn, Heima hvonn, Bjargahvon, Heimahvon, Bjarga hvonn

Finsky - Finnish   Väinönputki, Boska, Väinönputket

Francouzsky - French   Angélique officinale, Angélique vraie, Angélique, Angelique cultivee, Archangelique officinale

Grónsky - Greenland   Kuanneq, Issulik, Kuanneq imalt., Quaralik

Holandsky - Dutch   Grote engelwortel, Engelwortel soort

Chorvatsky - Croatian   Ljekovita anđelika, europska anđelika

Islandsky - Iceland   Ætihvönn

Italsky - Italian   Angelica archangelica

Japonsky - Japanese   アンジェリカ , セイヨウトウキ

Litevsky - Lietuvių   Vaistinė šventagaršvė

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian   Orvosi angyalgyökér, Angelikagyökér, Angelikagyökérfajok, Angyalgyökérfajok

Německy - German   Arznei-Engelwurz, Echte Engelwurz, Angelika, Brustwurz, Brustwurzel, Garten-angelika

Norsky - Norwegian   Kvann, Fjellkvann, Erkeengelurt, Jol, Kvanne, Kvannegras, Kvannjol

Polsky - Polish   Dzięgiel litwor, Arcydzięgiel litwor, Angelica, Litwor

Portugalsky - Portuguese   Angélica

Řecky - Greek   Αγγελική αρχαγγελική

Rumunsky - Romanian   Angelică

Rusky - Russian   Дягиль лекарственный, Дя́гиль, Дудник, Дудник вид., Дудник лекарственный

Slovinsky - Slovenian   Zdravilni gozdni koren

Srbsky - Serbian   Anđelika, Angelika, Анђелика

Španělsky - Spanish   Angélica, Angelica archangelica, Hierba de los ángeles, Hierba del espíritu santo

Švédsky - Swedish   Kvanne, Angelika, Fjällkvanne, Änglaört

Turecky - Turkish   Melek otu

Ukrajinsky - Ukrainian   Дягель лікарський, Ду́дник ліка́рський, Дя́гиль ліка́рський, Дягіль лікарський

Vietnamsky - Vietnamese  
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.
TOPlist