Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Puškvorec obecný

Puškvorec obecný

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy

Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Popis

Puškvorec obecný, Acorus calamus

[3] Puškvorec je bylina z čeledi aronovitých, hojná u nás v bažinách, rybnících, na březích řek a vůbec ve vodách stojatých a pomalu tekoucích; jeho původní vlastí je jihovýchodní Asie, dnes je však zdomácnělý u vod po celé Evropě, Asii i v sev. Americe. Listů a stonků se užívá za stelivo.

Neobyčejně aromatické oddenky obsahují hojně aromatického oleje, jsou hledanou a často užívanou drogou. Oddenky houbovitě žlaznaté, 50 cm dlouhé i delší, až 3 cm široké, poněkud zploštělé, jsou zakořeněny jen mělce (10-15 cm); zakořeňují vysíláním tenšlch kořenů na všechny strany, jsou různě silné a většinou i různě zbarveny.

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

 

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Sklizí se až v druhém roce.

Oficinelní je oddenek (rhizoma Calami neb rh. Acori), jenž se sbírá v pozdním podzimu nebo brzy na jaře před listím. Nejpříhodnější dobou sběru (žně) však je parné léto, kdy vody jsou nejteplejší; v této době jsou oddenky nejbohatší etherickým olejem. Sbírají se tedy nejúspěšněji v červenci a v srpnu.

Při sbírání třeba dbáti toho, aby nebyly vytrhávány mladé, dosud nevyvinuté oddenky, jež se poznají po mladých, čerstvých a živě zbarvených listech.

K vybírání oddenků se užívá dvojzubých vidlic. Oddenky se musí zbaviti zbytků listů, postrannich kořenů a kořenových vlásků a oprati důkladně v tekoucí vodě, dříve než zvadnou. Sušení má se díti pokud možno rychle na vzdušných půdách, v kolnách. Sušiti umělým teplem se nedoporučuje, poněvadž droga tím ztrácí mnoho aromatického oleje.

Sušené zboží se uvádí do obchodu bud v surovém stavu nebo loupané. Také slupky se prodávají. Za nejlepší zboží platí běložluté neb šedě zbarvené tlusté oddenky, na lomu - v čerstvém stavu -hladké, nikoliv vláknité. Méně cenné jsou oddenky zbarvené růžově. Samozřejmě nesmí býti napadeny ani hnilobou, ani hmyzem.

 

Léčebné účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.

 

Další využití

 

 

Pěstování

[3] Kdo má na svých pozemcích příkopy, bažiny nebo rybníky, může puškvorec úspěšně pěstovati, rozřeže-li čerstvě vyhrabané oddenky na kusy 5-10 cm a vysází je ve vzdálenostech 50 cm na okraji od sebe tak, aby byly asi na 10-15 cm pod vodou. Účelně lze k tomu použíti i pozemků hluboko ležících, jež možno dodatečně zavodniti.

Sklizí se až v druhém roce. Množství puškvorce přicházelo dříve z Ruska a toto zboží bylo nazýváno »ruské«. Též Německo dodává značné množství a droga nazývá se »německá«, »radix Calami ger-manicae«. Obchodní druhy: radix (rhizoma) Calami ,cum« a »sine fi-brillis« (s vláknitými kořeny a bez nich).

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 8, strana 274
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 3

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Liliopsida - rostliny jednoděložné
řád Acorales - puškvorcotvaré
čeleď Acoraceae - puškvorcovité
rod Acorus - puškvorec

 

Vědecké názvy

Acorus calamus

 

Národní názvy

Česky - Czech   Puškvorec obecný

Slovensky - Slovak   Puškvorec obyčajný

Anglicky - English   Sweet-flag, Calamus

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese   菖蒲

Dánsky - Danish   Kalmus

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Obični iđirot, mirisava trska

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių   Balinis ajeras

Lotyšsky - Latvian   Parastā kalme

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Tatarak zwyczajny

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Cálamo aromático

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.
TOPlist