Fotodoma

Fotodoma » Zdraví » Bisfenol

Bisfenol

 

Zlaté šperky Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Bisfenol A (BPA) je organická sloučenina ze skupiny bisfenolů, která se využívá při výrobě plastů.

Používá se při výrobě polykarbonátů, z nichž se zhotovují mj. kojenecké láhve, láhve a barely na vodu, plastové příbory, dózy na potraviny a jiné kuchyňské nádobí, tetrapackové obaly nápojů, plastové výstelky plechovek s potravinami a tub s pastami, plastové vršky termosek. Používá se také ve stomatologii nebo při výrobě termocitlivých papírů, na které se dnes většinou tisknou účtenky EET.

Z důvodu regulace je sice BPA v některých zemích nahrazován, ovšem většinou neméně nebezpečnými látkami, většinou opět ze skupiny bisfenolů.

Bisfenoly se z plastových obalů uvolňují do obsahu vlivem tepla, tedy i při nevhodném uskladnění v obchodě nebo v distribučních skladech a při dopravě. Teplota uvnitř nákladového prostoru uvnitř auta stojícího na slunci je kolem 65°C. Za zcela hloupé je možné považovat používání plastů v mikrovlnce k ohřívání potravin. Všechny jedy nejlépe přecházejí do potravin s obsahem tuku.

 

Zdravotní důsledky kontaminace bisfenoly

♣ Styk matky s bisfenolem A v průběhu těhotenství nepříznivě ovlivňuje vývoj prsní tkáně a zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu plodu v jeho pozdějším věku u žen, u mužů způsobuje úbytek spermií a problémy s erekcí a ejakulací, tedy potencí, zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

♣ Poškozuje přirozenou imunitu a vyčerpává náš imunitní systém

♣ Snižuje IQ

♣ Má vliv na hyperaktivitu

♣ Zvyšuje riziko onemocnění cukrovkou

♣ Nepříznivý vliv na astma

♣ Způsobuje hormonální nerovnováhu

♣ Moduluje autofagii

♣ Zhoršuje chronické poškození ledvin

♣ Spoluzpůsobuje obezitu

♣ Omezuje tvorbu estrogenu a způsobuje jak předčasné dospívání dívek, tak brzké stárnutí žen

♣ Toxin, který podporuje mitochondriální poškození a smrt v tubulárních buňkách

♣ Zhoršuje roztroušenou sklerózu

♣ Zhoršuje cukrovku 1. typu

Výše uvedená tvrzení jsou čerpána z různých internetových zdrojů, včetně vědeckých prací. Nicméně EFSA (European Food Safety Authority) jako autoritativní instituce Evropské unie vydala v roce 2015 prohlášení, že BPA není zdrojem rizika a to ani pro novorozené děti, pokud jsou dodrženy předepsané migrační limity. Rozhodněte se sami, čemu budete věřit. Bisfenol byl zjištěn v moči 93 % testovaných lidí. Výskyt rakoviny stále stoupá. Nehledejte v tom vůbec žádné souvislosti. Doufejme, že uvedené informace přehánějí, ale raději používejme skleněné a kvalitní nerezové láhve a nádobí. pro jistotu.

 

Informace

Wikipedia
Další internetové zdroje
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.