Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Černucha setá, Nigella sativa, je jednoletá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých, Ranunculaceae.
[3] Černucha je jednoletá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae); je domovem v jižní Evropě a v Orientě a u nás se tu a tam pěstuje v zahradách nebo i na poli. Kvetoucí pole černuchové dává včelám vydatnou potravu.
Stonek: Přímý větvený
Výška: 30 cm
Listy: Hluboce a mnohonásobně dělené až nitkovité, dvojmospeřené, porostlé jemnými chloupky.
Květy: Bělavé až namodralé srdčité kališní plátky se zelenou skvrnou u báze, bohatý na medovou šťávu.
Doba květu: VI - IX
Plody: Srostlé měchýřky s černými semeny. Nazývají se lidově černý kmín.
Doba zrání plodů: VII-VIII
Kořenová část:
Jiné znaky: Chutná po muškátovém oříšku.
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště: Jako plevel na polích a rumištích.
Nároky: Teplé stanoviště.
Výskyt:
Rozšíření: Pochází z jižní Evropy a západní Asie.
Význam: Léčivá rostlina, koření, medonosná rostlina.
Melanthin (prudký jed), silice, tříslovina, hořčina nigellin.
[3] Semeno obsahuje mnoho mastného a trochu etherického oleje, dále látku saponinu podobnou (melanthin) a alkaloidy nigellin a conigellin.
Semena mají aromatickou vůni, připominajicí poněkud římský kmín, jež je zřejmá hlavně při rozetřeni; chutnají ostře kořenně.
Sbírají se celé tobolky v červenci až září po dozrátí. Po vysušení se semena vydrolí. Semeno zraje dle setby koncem srpna. Zralost se pozná podle tmavě zbarvených semenných tobolek. Nesmí se čekat až do otevření tobolek, protože by semeno začalo předčasně vypadávat. Požaté nebo vytrhané rostliny se nechávají schnout ve snopech na poli nebo ve stodole. Po vyschnutí se mlátí a čistí. Semeno se pak ještě samo v tenké vrstvě dosušuje.
[3] Jako drogy užívá se (dnes ovšem již velmi zřídka) semen (semen Nigellae).
Sklizeň semen počíná, když tobolky hnědnou. Se sklizní nesmíme otáleti, neboť jinak tobolky rozpukají a vysype se mnoho semen. Rostliny se vytrhají, sváží do svazečků a za příznivého počasí nechají se státi několik dni na poli, aby dozrály. Při svážení vyloží se vůz plachtami.
Ve stodole se rozloží svazečky do tenkých vrstev, častěji se obracejí a konečně, když nať zcela uschla, vymlátí se jako obilí. Semeno necháme dosušiti na vzdušné půdě, rozestřené v tenké vrstvě.
Působí proti nadýmání a plynatosti
Působí proti křečím hladkého svalstva - spazmolytikum
Podporuje činnost žaludku
Podporuje činnost jater
Podporuje činnost střev
Podporuje vylučování žluči
Při chorobách žlučových cest
Při chorobách střevních
Působí proti střevním parazitům - usmrcuje hlísty
Používá se k léčení dýchacích obtíží
Používá se k léčení alergií
Používá se k snížení horečky
Močopudné účinky - diuretikum
Při bolestivé menstruaci a dokáže vyvolat opožděnou menstruaci
Používá se k léčení chřipky
Prostředek pro vykašlávání a odkašlávání - expektorans při zánětu průdušek
Při zánětu
horních cest dýchacích
Používá se k léčení astmatu
Používá se k léčení rozedmy plic
Zpomaluje některé formy rakoviny
Při otravách jídlem
Při trávících obtížích
Celkově detoxikuje
Podporuje tvorbu mateřského mléka
Antibakteriální účinky
Antimykotické účinky
[3] Užívá se jich mnohonásobně jako lidového léku a ve zvěrolékařstvi.
Semena se užívají buď drcená jako přísada do jídla nebo se z nich dá udělat čaj.
Nálev z 1 čajové lžičky drogy přelít 200 ml horké vody a přikryté nechat vylouhovat.
Melanthin je prudký rybí jed a může být nebezpečný i pro některé lidi. Používat pouze v malých dávkách! U někoho může způsobit bolesti hlavy!
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
Má lehce pálivou vůni i chuť a používá se podobně jako černý pepř.
[3] Užívá se jich hlavně při fabrikaci ovocných eterů.
Na mnoha místech v kraji se také zapéká semeno do chleba a koláčů místo kmínu.
Pěstuje se ve druhé trati, čerstvé hnojení nesnáší, na půdě zbavené plevele, bohatě hlinité, dostatečně vlhké. Na podzim se poorá a na jaře znovu a půda se pečlivě upraví. Seje se v březnu až květnu na široko a mělce se zavláčí nebo do řádků širokých 20-45 cm na 15- cm od sebe. Semeno klíčí teprve za 3-4 týdny po vysetí, je proto lepší jej před vysetím máčet, jinak černuchu zadusí plevel. Hustě vzešlé je nutno vyjednotit. Během vegetace se i 3x pleje a okopává.
[3] Největší část drogy pochází z rostlin pěstovaných. Vysévá se jako koriandr do řádků, vzdálených na 20-25 cm, a než se porost uzavře, je třeba plíti, neboť dozraje-li s černuchou plevel, těžko se dá ze semene odstraniti. Vzejdou-li rostliny příliš hustě, je dobře řádky protrhati, neboť tak získají se vyvinutější semena.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 380
[2] Naše rostliny v lékařství (MUDr. Jaroslav Korbelář, Zdeněk Endris, Avicenum 1981), strana 116
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 155
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 23
Černucha setá v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 23
Černucha setebná jest rostlinou jednoletou. Vyrůstá na 30 cm. vysoko; listy jsou dvojmospeřené, jemnými chloupky porostlé, květ jest buď bílý neb modrý a bohatý na medovou šťávu; semeno jest barvy černé; kvete od polovice července do konce srpna.
Černucha daří se nejlépe na půdě plevele prosté, bohatě hlinité, dostatečně vlhké. Čerstvého hnojení nemiluje, milejší jest jí druhá trať hnojná. Půda se pod ní na zimu zorá a nechá v hrubé brázdě ležeti. Na jaře orá se opět. Půdu nutno pod setbu pečlivě připraviti. Semeno vysévá se od března do května — neb pozdější setba neuzrává — to buď na široko neb též do řádků. Řádková setba je výhodnější setby na široko. Při setbě ruční semeno mělce se zavláčí. Připravuje-li se pole pod ní teprv až na jaře v době pokročilejší, tu nutno semeno namočiti, protože těžko klíčí, — za 3—4 týdny po vysetí. Při setbě řádkové stojí řádky 45 cm. od sebe a v těchto rostliny na 15 cm. Vzklíčilo-li semeno hustě, nutno rostlinky ojednotiti.
Velmi důležito jest rostliny po čas vegetace pilně plíti a okopávati, by plevelem — protože vysoko nevyrůstávají — udušeny nebyly. Okopávání a pletí opakuje se 2—3 kráte, dle potřeby.
Semeno uzrává — dle doby setby — koncem srpna, a zralost jeho pozná se dle tmavě zbarvených semenných tobolek. Do otevření se tobolek nemá se nikdy se sklizní semene čekati, protože by mnoho semene vypadalo.
Rostliny se při sklizni buď vytrhají nebo užnou, do malých snopků svážou, za příznivého počasí po poli ku vyschnutí a dozrání rozestaví, za počasí špatného se úroda ale hned odveze. Při svážení nutno dáti plachty na vůz.
Ve stodole kladou se snopky na sebe, by zahřátím se tobolek semeno dozrálo, při čemž ale potřeby opatrnosti, by semeno zahřátím se klíčivosti nepozbylo, a dobře je tudíž snopky z opatrnosti několikráte přeložiti.
Když černucha úplně vyschla, tu mlátí a čistí se; semeno vyčištěné rozprostře se tence na vzdušném místě a častěji obrací, až úplně vyschlo, černucha poskytuje včelám velmi vydatnou pastvu.
Semeno černuchy upotřebí se v lékařství.
Cena: klgr. semena 1 zl.
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Ranunculaceae - pryskyřníkovité
rod Nigella - černucha
Nigella sativa
Černucha setá, Černucha setebná, černý kmín
Černuška siata
Black-cumin, Black Cumin, black caraway, black onion
Fara e Zezë
حبة البركة
Черен кимион
家黑種草
Sortkommen
Sema nigelo
Aed-mustköömen
Ryytineito
Nigelle cultivée
Zwarte komijn
Pitoma crnjika, Uzgojena crnjika, crni koriandar, primorski kumin
ニオイクロタネソウ
Sėjamoji juodgrūdė
Sējas melnsēklīte
Kerti katicavirág
Echter Schwarzkümmel
Czarnuszka siewna
Μελάνθιον το ήμερον
Negrilică
Чернушка посевная, Калинджи
Чурукот српски, Čurukot
Neguilla
Svartkummin
Adi çörek otu
Чорнушка посівна