Fotodoma

Fotodoma » Zahrada » Odrůdy jabloní » Jabloň Lesklá reneta

Jabloň Lesklá reneta

 

Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky Svatební místa

 

Vlastnosti odrůdy jabloní a jablek Lesklá reneta

Zrání
 
Doba sklizně: říjen
Konzumní zralost: konec listopadu až prosinec
Skladovatelnost: do května
Zařazení:  
   
Hlavní přednosti stará odrůda jabloně
  odrůda zapsaná v Databázi odrůd ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský)
  velmi úrodná v dobré půdě
   
Hlavní nedostatky nepříliš dobré chuťové vlastnosti
  náročná na půdu
   
Plod
 
Chuť dužniny: sladce navinulá, lehce renetová, příjemně okořenělá
Hodnocení chuti: průměrná
Vůně dužniny: slabá
Konzistence dužniny: pevná, tuhá
Šťavnatost dužniny: šťavnatá
Barva dužniny: bílá, pod slupkou mírně zažloutlá
Tloušťka a pevnost slupky: jemná
Povrch slupky: hladký, lesklý
Barva slupky: citrónově žlutá, na slunci karmínově zbarvená, roztroušené tečky, v červené bílé a temněji červeně vroubené, ve žluté zahnědlé a zčásti zelenavě vroubené
Velikost plodu:  
Tvar plodu: ploše kulovitý
   
Strom
 
Pěstitelská oblast, poloha:  
Vhodná nadmořská výška: do 600 m. n. m.
Půda: jen v lepších živných, hlubokých půdách
Intenzita růstu: slabá, dorůstá na velké stromy
Koruna:  
Plodonosný obrost:  
Řez:  
Pěstitelský tvar:  
   
Odolnost
 
Zimní mráz:  
Mráz v době květu: netrpí
Strupovitost:  
Padlí:  
Rakovina:  
Vadnutí:  
Hnití:  
Otlačování plodů:  
Vhodnost k transportu:  
Nároky na chemickou ochranu:  
   
Plodnost
 
Začátek plodnosti:  
Výše sklizně: velká v dobré půdě
Pravidelnost sklizně:  
Probírka plodů:  
   
Kvetení
 
Doba kvetení: pozdní
Klíčivost pylu:  
Požadavky:  
Opylování:  
Vhodní opylovači:  
   
Vhodnost pro
 
Ekologické pěstování:  
Zahrádkáře:  
Velkovýrobu:  
   
Použití
 
Přímý konzum:  
Skladování:  
Kuchyňské zpracování:  
Konzervace:  
Sušení:  
Víno:  
Povidla:  
Moštování:  
Destilace:  
   
Původ
 
Země: Německo
Šlechtitel:  
Matečné odrůdy:  
Registrace od: stará odrůda z konce 18. století nebo starší
Regionalita:  
   
Synonyma a další názvy Reneta lesklá, Borsdorfer Reinette, Glanz Reinette, Glanz-Reinette, Glanzrenette, Hochzeits Reinette, Hochzeits-Reinette, Reinette Brillante, Prasomila splendens, Reinette Luisante v. Aehrenthal, Reinette du Tirol, Guckenberger Krachapfel, Mascon's Harte gelbe Glas-Reint., Reinette de Borsdorf, Citronen-Apfel, Glas-Reinette, Taffet-Apfel, Tyroler Reinette
   
Podrobný popis František J. Thomayer - České ovoce, Díl I.: Jablka
   

 

 

Lesklá reneta v Thomayerově knize České ovoce

Lesklá reneta

Reneta lesklá

Diel VI. 2., Luc. IX. 1. a Hogg III. 1. c. *††
______________

Původ. Má se za to, že jest reneta lesklá německého původu. Diel nalezl v Nasavsku staré stromy tohoto druhu, a tím, že ji popsal ve svém díle, dostalo se jí lepšího povšimnutí a rozšíření. Lucas uznává rovněž její německý původ. Totéž doznává Léroy a udává, že obdržel toto jablko z Reutlink. Diel popisoval omylem r. lesklou pod jinými jmény, na př. 1801. IV. str. 97. při názvu Borsdorfská reneta, později však v r. 1813 popisuje ji při pravém názvu Glanzreinette. Nevíme, kdy se v Čechách rozšířila a máme za to, že se k nám dostala rovněž z Německa. Dnes náleží r. lesklá k osvědčeným našim druhům a pěstuje se hojně.

Bývá též často stotožňována (zejména na trhu) s míšní českou a také na první pohled na míšen upomíná. Tato okolnost’ patrně svedla Diela při popisu Borsdorf. R. (Borsdorf. a česky míšen česká).

Literatura a synonyma. Lat. Prasomila splendens. Dochnahl č, 492 Glanzrenette, Christ č. 98 die Hochzeits-Reinette. Ill. Handb. s. Obstk. č. 135. Glanz-Reinette, Léroy Diction d. pom. č. 378. Reinette Brillante, Diel s. 4. s tr. 97. Borsdorfer Reinette, Diel s. 18 str. 78. Glanz-Reinette, Nom. pomol. str. 48. Glanz-Reinette, Thom 350. Reinette Luisante v. Aehrenthal s. 65. Borsdorfer Reinette. Lond. Catalog č. 660. Bors. Reinette. Luc. Kernobst Würt. Gelber Englischer Winter-Pepping Luc. Aus. Werth. Obst. Reinette du Tirol.

Další synonyma jsou: Guckenberger Krachapfel, Mascon's Harte gelbe Glas-Reint., Reinette de Borsdorf, Citronen-Apfel, Glas-Reinette, Taffet-Apfel, Tyroler Reinette.

Originály naše pocházejí ze Sychrova a Žínkova u Měčína.

Tvar. Jablko jest 65 mm. široké, 55 mm. vysoké a skoro okrouhlé; nejširší místo jest as uprostřed, u některých plodů blíže ku kalichu a zužuje se ke stopce o něco více než ku kalichu. Pro tuto vlastnost’ dá se lehko rozeznati od prvých jablek.

Kalich jest polozavřený, dlouze špičatý, zelený a vlnitý.

Prohlubina jest jemně vlnitá, mělká a dosti široká; průřez bývá pravidelně okrouhlý.

Stopka jest tenká a dřevnatá; prohlubina jest porezatělá, úzká a hluboká.

Slupka jest jemná hladká, lesklá a citrónově žlutá, na výslunné straně jest více neb méně karmínově zbarvená. Zastíněné plody jsou jen zcela žluté. Tečky jsou roztroušené, v červeném jsou bílé a temněji červeně vroubené, v žlutém jsou zahnědlé a dílem zelenavě vroubené. Některé plody bývají sem tam lehce porezatělé s jednou neb i více bradavicemi.

Dužnina jest bílá, při slupce lehounce zažloutlá, pevná a tuhá, šťavnatá, cukernatě navinulé, lehce renetové, příjemně okořenělé chuti. Že by se chuť podobala míšeňskému, jak mnozí tvrdí, neshledali jsme. Vůně jest slabá.

Jaderník jest otevřený a bezosý, pouzdra jsou prostranná, hladká, jádra silně vyvinutá, nevelká, špičatá a temně hnědá. Rourka kalíšková jest ploše nálevkovitá a krátká.

Uzrává as koncem listopadu neb v prosinci a udrží se dobře až do května. Jest to spíše hospodářské a trhové jablko, pro stůl jest II. jakosti.

Strom roste slaběji a musí se ve školce zkracovati, dorůstá na velké stromy. Větve jsou slabé, letorosty tenké a dlouhé, hnědé a stříbřitě pošedivělé, listy jsou skoro malé, podlouhlé elipsovité a špičaté. Pupeny dřevné jsou zcela malé a přiléhají k letorostu.

Strom daří se jen v lepších živných, hlubokých půdách. V půdě suché, štěrkovité nedaří se mu nikdy, neboť větve napadeny bývají rakovinou a odumírá jedna po druhé. Pro taková místa nemá žádné ceny. Za to v přiměřené půdě se mu daří znamenitě, a jest velice úrodný. Poněvadž pozdě květe, nikdy pozdními mrazy tak netrpí. Doporučuje se k povšechnému vysazování pro živné a dobré půdy.

 

České ovoce, Díl I.: Jablka: výběr pro Království české k pěstování nejvíce se hodících 50 druhů jablek, František J. Thomayer, vydavatel Fr. Thomayer, Praha, 1894

t

 

 

Pokud máte s pěstováním odrůdy jabloně Lesklá reneta osobní zkušenosti, napište nám, případně zašlete fotografie plodů, květů i stromů. Rádi v našem přehledu chybějící údaje i fotografie doplníme a zveřejníme.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.