Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Yzop lékařský, Hyssopus officinalis
[3] Ysop je vytrvalá, polokřovitá rostlina z čeledi pyskatých (Labiatae), domácí ve Středozemí, v dolním Podunají a nejteplejší části střední Evropy: pěstuje se často u nás v zahradách jako ozdobná a užitková rostlina.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Obsahuje příjemně vonící étherický olej.
[3] Jako drogy se užívá celé rostliny (herba Hyssopi). Pěkné zboží má skoro vždy dobrý odbyt.
Sklízí se v době květu (červen-červenec). Posečeme rostliny srpem a sušíme je důkladně rozestřené v tenké vrstvy tak dlouho, až se stonky lámou. Umělé teplo se nedoporučuje. Rostliny se musí nejméně jednou denně obraceti. Zboží velmi dobré obsahuje jen listy a kvetoucí vrcholky osní. Obyčejné zboží se požaduje ve svazečcích. Doporučuje se vázati do svazečků teprve drogu a ne, jak často se děje, čerstvou rostlinu a tu pak teprve pověsiti k sušení, neboť tu zůstává rostlina uprostřed vlhká a ztrácí barvu.
Výnos z 1 aru je asi 50 kg drogy. 1 kg čerstvých rostlin dává asi 0,33 kg drogy.
Antihidrotika - snižující pocení
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[3] Užívá se ho místy jako koření (do polévky), většinou však k přípravě etherického oleje a výrobě likérů. Mohamedáni z něho připravují jakousi limonádu, kterou nechávají kvasiti (šerbet).
V zahradách vyrůstá většinou v polokeř a vroubí se jím záhony, poněvadž působí dekorativně a je dobrá pastva včel.
[3] Ysop vyžaduje suché, slunné stanoviště a poměrně bohatou půdu. Za hnojeni je vděčný.
Pěstuje se ze semen. Vysejí se buď na podzim volně na pole, abychom získali sazeničky pro příští rok, nebo teprve na jaře do pařeniště zcela řídce a přikryjí se jen slabě. Klíči asi v pěti týdnech. Sazeničky, vypěstované na jaře, resp. mladé rostlinky z předchozího roku se pak přesadí do volného pole, které bylo připraveno již na podzim a dost pohnojeno chlévskou mrvou, a to do řádků vzdálených 40-50 cm a právě lak daleko od sebe.
Nejvýhodněji jsou vysázené na obrubách záhonů, neboť zde k nim má přístup světlo i vzduch se všech stran a mohou býti dobře opatrovány, tj. okopávány a hnojeny a vyvíjejí se tu proto velmi bujně.
Pěstování trvá několik let. S počátku třeba kulturu jen okopávati a plíti. Na dobré půdě může zůstali až 6 let. Tu však je nutno vzrostlé keře příslušně probrati. Po třech letech, když už výnos drogy většinou klesá, nutno přidati na podzim mezi řádky proleželý hnůj a popel.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 652
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 116
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Lamiaceae - hluchavkovité
rod Hyssopus - yzop
Hyssopus officinalis
Yzop lékařský, ysop lékařský
Hyssop
Ljekoviti sipan, blagovan, izop, ljupčac, miloduh
Ysop
Hyzop lekarski
Hisopo