Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Topolovka růžová, Alcea rosea
[3] Topolovka růžová, zvaná též sléz zahradní neboli růžový, je statná dvouletá bylina z čeledi slézovitých (Malvaceae).
Pěstuje se v zahradách jako dekorativní rostlina v četných varietách; divoce roste na poloostrově balkánském (Řecko, Kréta, Turecko). Jako drogy užívá se jen květů jedné odrůdy (var. nigra) s květy černofialovými (flores Malvae arboreae). Květy obsahují velmi pěkné barvivo, jež slouží k přibarvování vín, likérů a pod.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu: VII - IX
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Topolovka růžová kvete v druhém roce od července až do podzimu. Květy se sbírají i s kalichy denně, jakmile rozkvetly, za docela suchého počasí, nejlépe v hodinách poledních a transportují se domů v koších, jen zcela lehce na sebe složené, doma teprve jsou zbavovány kalicha. Toto zboží přichází do obchodu pod jménem flores Malvae arboreae sine calycibus.
Často však se požadují i květy s kalichy, flores Malvae arboreae cum calycibus. Suší se v tenkých vrstvách na lískách, lze však používali i umělého tepla (v pecích, sušárnách).
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[3] Téměř všechna droga pochází z topolovky pěstované. Pěstuje se po většině ze semene a jen zřídka se zmnožuje dělením starších trsů.
Semeno vysévá se na jaře buď do parníku nebo na záhony, aby se získaly sazenice. Ty vysazují se pak koncem léta na pole do řad ve spoji 70 X 50 cm. Řádky jsou proto tak daleko od sebe, aby se při sklizni bylo možno mezi jednotlivými řadami dobře procházeti a květy sbírali. Umožňuje to také lehčí obdělávání. Daří se dobře na hlubokých, živinami bohatých půdách.
[3] Trpívá rzí (Puccinia malvacearum).
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 3, strana 293
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 13
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Malvales - slézotvaré
čeleď Malvaceae - slézovité
rod Alcea - topolovka
Alcea rosea, Alcea ficifolia, Althaea chinensis, Althaea rosea
Topolovka růžová, proskurník topolovka, sléz zahradní, sléz růžový
Ibiš ružový
Hollyhock, Holly Hock