Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Skočec obecný

Skočec obecný

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Skočec obecný, Ricinus communis

Skočec je olejná rostlina, jejíž původní vlast dlužno hledat v Africe, kulturou se však rozšířila do všech zemí tropického a subtropického pásma, roste tam divoce a často i dokonale zdomácněla. V našem klimatu je bylinou jednoletou a nepřekračuje většinou výšku 2 m. V teplých klimatech je vytrvalá a roste ve strom až 10 m vysoký. Ricinus se pěstoval, podle údajů papyrusů, v Egyptě již 4000 let před Kristem. Skočec je jednou z nejvydatnějších olejných rostlin.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody: Hladká, vejčitá, mramorovaná semena
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Hladká, vejčitá a mramorovaná semena obsahují 40—60 % mastného oleje (oleum Ricini, olej Castor), a to v teplejším klimatu více než v chladném. Semena obsahují jedovatou bílkovinu ricin.

Vylisovaná semena obsahují 4-8 % dusíku, 1-8 % kyseliny fosforečné a l-2 % draslíku

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Sklizeň nastává po 5-7 měsících, u menších odrůd dříve, u větších později. Trvá asi dva měsíce a může se diti jen pomalu, poněvadž tobolky plodní zrají postupně, zdola počínajíce. Sklízí se, když jsou tobolky hnědé, tvrdé a křehké. Týdně prohlédneme všechny rostliny a sebereme zralé plody. Nesmíme tuze dlouho čekati, poněvadž tobolky snadno pukají a vyhazují semena.

Tobolky se uloží k dozrání na půdě nebo na sýpce do velkých, asi 3/4 m vysokých hromad na několik dní. Pak je přeneseme na slunce, rozestřeme je v tenké vrstvě a denně je několikrát prohazujeme, až semena vyskakují z tobolek. To trvá za příznivého počasí 4-6 dní. Poslední semena vytlačíme tenkým válcem.

Sušárna musí býti chráněna asi 1 m vysokou ohradou, neboť jinak se ztrácí mnoho semen. Na konec se semena a tobolky naházejí na jednu hromadu a pomocí fukaru se hrubým sítem oddělí. Neni-li fukaru po ruce, házíme je lopatou ve větru. Očištěná semena se plní do pytlů a odevzdávají do mlýna.

Výnos je poměrně kolísavý a ve velkém průměrně asi 10-15 q z 1 ha.

 

Léčivé účinky

[3] Nejjemnějšího oleje, získaného za studena lisováním, užívá se pro jeho projímavé účinky jako léku.

 

Léčebné užití a dávkování

 

Varování

[3] Poněvadž semena obsahují jedovatou bílkovinu ricin, nesmí jich pěstitel sám nijak přímo použíti, nýbrž musí je poslati do olejových mlýnů. V žádném případě nesmí se semeny krmiti dobytek. Všechen jed se ovšem při odborné přípravě oleje odstraní.

 

Další využití

[3] Ricinový olej potřebuje se ve velkém množství hlavně při výrobě mýdel, na mazání, při zpracování koží a hlavně též pro účely osvětlovací; dává klidné, velmi jasné světlo.

Vylisovaná semena jsou, když se extrakcí odstranily poslední zbytky oleje, cenným hnojivem, hlavně pro vinice. Surové pokrutiny jsou jedovaté a lze jich použíti k hubení krys a myší.

Rostlinami se po sklizni topí nebo se přidávají do kompostu.

 

Pěstování

[3] Má-li pěstováni ricinu nésti užitek, musí se splniti vysoké požadavky, jež klade tato rostlina na teplo a hlavně na vlhkost. Mimo to vyžaduje skočec plodnou půdu, která neni ani příliš řídká, ani příliš hustá, má býti sypká, hluboká a propustná. Nejvhodnější je půda hlinitá, hlinitopísčitá a písčitohlinitá. Poněvadž je skočec křehký, je třeba vystříhati se při zakládání kultury mist, která jsou vystavena silným větrům.

Před pěstováním musí se půda několikrát hluboce zpracovati. Skočec může následovati po každé rostlině užitkové. Na plodných půdách může odpadnouti hnojení. Jinak je však nezbytná dávka fosforu, draslíku a vápníku. Vysíti se smí teprve tehdy, když je hlína dokonale prohřátá; jinak by semeno v zemi shnilo. Semena se sázejí v řádcích, vzdálených 2 m, opět na vzdálenost 1,5 m. Zasévají se na jedno místo, podle klíčivosti, vždy 2-4 semena. Pokryjí se vrstvou hlíny na 2-3 cm. Klíčí za 1 až 2 týdny. Necháme státi vždy tu nejsilnější rostlinku, ostatní se odřežou blízko země.

Roste rychle. Potřebuje hodně vlhka, jinak zakrňuje. V krajinách na déšť chudých je tudíž třeba je uměle zavodňovati. Pole se musí s počátku udržovati čisté od plevele, obyčejně dvojím kypřením kultivátorem neho motyčkou. Okopávati se nedoporučuje.

Když jsou rostliny 1 m vysoké, ulomí se špička hlavní osy a tak se vytvoří četné plodné větve.

 

 

Choroby a škůdci

[3] Škůdci trpí skočec málo, je naopak dobrou ochranou proti nim. V krajinách tropických se za tím účelem vroubí pole rostlin užitkových několika řadami skočce.

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 3, strana 352
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 199

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Malpighiales - malpígiotvaré
čeleď Euphorbiaceae - pryšcovité
rod Ricinus - skočec

 

Skočec obecný latinsky

Ricinus communis, Cataputia major, Cataputia minor, Croton spinosus, Ricinus africanus, Ricinus angulatus, Ricinus armatus, Ricinus atropurpureus, Ricinus badius, Ricinus borboniensis, Ricinus cambodgensis, Ricinus compactus, Ricinus digitatus, Ricinus europaeus, Ricinus gibsonii, Ricinus giganteus, Ricinus glaucus, Ricinus hybridus, Ricinus inermis, Ricinus japonicus, Ricinus krappa, Ricinus laevis, Ricinus leucocarpus, Ricinus lividus, Ricinus macrocarpus, Ricinus macrophyllus, Ricinus medicus, Ricinus medius, Ricinus megalosperma, Ricinus megalospermus, Ricinus messeniacus, Ricinus metallicus, Ricinus microcarpus, Ricinus minor, Ricinus nanus, Ricinus obermannii, Ricinus peltatus, Ricinus perennis, Ricinus persicus, Ricinus purpurascens, Ricinus ruber, Ricinus rugosus, Ricinus rutilans, Ricinus sanguineus, Ricinus scaber, Ricinus speciosus, Ricinus spectabilis, Ricinus tunisensis, Ricinus undulatus, Ricinus urens, Ricinus viridis, Ricinus vulgaris, Ricinus vulgaris, Ricinus zanzibarensis, Ricinus zanzibarinus

 

Národní názvy

Česky - Czech   Skočec obecný

Slovensky - Slovak   Ricín obyčajný

Anglicky - English   Castor Bean, Castor Oil Plant, Castorbean, Palma Christi, Ricin

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian  

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Wunderbaum, Palma Christi, Rizinus

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Rącznik pospolity

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.