Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Rulík zlomocný

Rulík zlomocný

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Zlaté šperky Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Popis

Rulík zlomocný, Atropa bella-donna

[3] Rulík zlomocný je vytrvalá bylina z čeledi lilkovitých (Solanaceae), někdy značně vysoká (až 2 m). Roste roztroušeně ve stinných horských lesích, hlavně bukových, ve střední a jižní Evropě. Kvete v červnu a červenci. Černé lesklé bobule zrají od července do září.

Stonek: Vidlicovitě větevnatá lodyha
Výška: 1-2 m
Listy: Vejčité nebo eliptické, v řapík sbíhající, tmavozelené
Květy: Špinavě nazelenale žluté s nahnědlými žilkami, na okraji špinavě nachově hnědé, měnící se do fialova
Doba květu: VI - VIII
Plody: Jasně černé, velikosti malé třešně, bohaté fialově červenou štávou, semeno světle hnědé
Doba zrání plodů: VII - IX
Kořenová část: Tlustý, mrkvovitý, silně vláknitý kořen, uvnitř bílý, na povrchu špinavě žlutý
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti: Prudce jedovatý!!!

 

Výskyt

Stanoviště: Paseky
Nároky: Chráněné polohy, v půdě silné, hlinité, bohaté na humus
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Celá rostlina obsahuje dva prudce jedovaté alkaloidy, hyoscyamin a atropin.

 

Užívané části, sběr a zpracování

Listí se sbírá se v letě za stavu ještě zeleného. Kořeny se sklízí na podzim druhého nebo třetího roku.

[3] Všechny části, kořeny, listy i semena (radix, folia a semen Belladonnae) jsou cennými drogami, které se bud samy prodávají nebo slouží k přípravě alkaloidů a různých farmaceutických výrobku.

V Kraňsku, Bosně a jinde roste rulík ve velkém množství. Dříve měly největší odbyt kořeny, jež jsou obyčejně také bohatší alkaloidy než listy. Avšak obsah ten je velmi proměnlivý a kořeny jsou hojně požírány hmyzem. Proto se nyní k přípravě alkaloidů používá takřka výhradně listů.

Listy se sbírají v době květu, avšak dříve, než začne rostlina vytvářeli plody. Musí se sušiti v tenkých vrstvách přirozeným způsobem, aby zůstaly pěkné zelené. Semena se vypírají z dužniny vodou na sítech. Kořeny se vyhrabávají pozdě na podzim nebo časně na jaře, dobře se operou, rozštěpí po délce a rovněž přirozeným způsobem suší na lískách. Maji se sbírati jen kořeny masité. Drevnaté pahýly kořenové nemají ceny.

Je třeba dbáti opatrnosti při sbíráni i při každé práci s rulíkem, neboť je neobyčejně jedovatý; je nutné pokaždé si umýti ruce důkladně mýdlem. Nesmí se jísti při práci a také je třeba dáti pozor, abychom si zašpiněnými prsty nesáhli do oka. Nikdy nemají rulík sbírati děti, neboť stále se hlásí mnoho otrav těmito krásnými, svůdnými bobulemi.

Droga se musí sušiti a uchovávali přísně odděleně ode všech ostatních. I prach z ní je velmi jedovatý a vdechovaný je nebezpečný. Proto je vhodné ovázati si ústa a nos šátkem při všech pracech s rulíkem (sušeným).

1 kg čerstvých listů poskytuje asi 0,25 kg drogy, 1 kg čerstvých kořenů poskytuje asi 0,33 kg drogy.

V obchodě cení se svěží barva listů, což se jeví na obchodních označeních: folia Belladonnae la zelené, dobře zelené atd.

 

Léčivé účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

Prudce jedovatý!!!

 

Další využití

 

 

Pěstování

Semeno se zjara vysévá a sazenice a sazenice přesazují do sponu 45 cm. Nutno často okopávat a hubit plevel.

[3] Rulík možno doporučiti pro kulturu. Roste dobře jak ve stínu, lak na volném poli. Sazenice vypěstovávají se v pařeništi nebo na zvláštním záhonku ze semene. Vysazují se ve vzdálenostech 50x50 cm. V prohnojené, dobře zpracované půdě se obzvláště dobře daří. Tam, kde rulik roste divoce, možno založiti kulturu také vysazováním dužnatých kořenů. Poněvadž stíní půdu, nemůže se v porostu rozmnožovati plevel. Přesto však třeba plíti, než rostliny vzrostou. Poněvadž je nebezpečí otravy, mají býti plantáže na místech, kamž děti nemají přístupu.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 249
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 34
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 25

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Rulík zlomocný v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 25

Rulík jedovatý jest rostlinou víceletou a vyrůstá až 1.5 m. vysoko. Kořen má tlustý, mrkvovitý, silně vláknitý, vně bílý, na povrchu špinavě žlutý. Lodyha jest vidlicovitě větevnatá. List jest vejčitý neb eliptičný v řapík sbíhající, barvy tmavozelené. Květ jest špinavě nazelenale žlutý s nahnědlými žilkami, na pokraji špinavě nachově hnědý, do fialova se měnící, vně jemnými chloupky porostlý. Plod velikosti malé třešně jest jasně černý, štávou bohatý, barvy fialově červené; semeno a bobule jest barvy bledohnědé. Kvete od června do srpna.

Rulík daří se nejlépe v poloze chráněné, na nížinách, v půdě silné, hlinité, na humus bohaté. Rozmnožování děje se semenem, které z jara na záhonek se vysévá a sazenice pak na určitém místě v řádcích na 45 cm. od sebe vzdálí se vysadí.

Po čas vegetace nutno rostliny pilně okopávati a plevel hubiti. Kořenu a listí užívá se v lékařství. Listí, které jest velmi hledaným zbožím, sbírá se v letě za stavu ještě zeleného; kořeny klidí se na podzim druhého nebo třetího roku.

Divoce roste na pasekách horních lesů.

Cena: klgr. 70 kr

V dobytčím lékařství upotřebí se u koní u horečky zánětné nechce-li ustoupiti, při chřípěcí stěhovavém, chřípěcí snětivém, hlavničce č. tyfu, sněti slezinné, zápalu mozku, jankovitosti obyčejné, jankovitosti zuřivé, zastaralém kašli, zánětu v krku, padoucnici, vzteklosti, nádchovém zánětu očním, pištěli sliznice, výklopu konečníku, nálevce; jako thé při prudkých bolestech nemoce hostce prudkého; u dob. hověz. při horečce porodní, horečce k mléku, zápalu vemena, zápalu mozku, nedostatku nebo vypráhnutí mléka, mlékotoku, vrtohlavosti, je-li mléko modré; u ovce a kozy při růži na hlavě, vrtohlavosti, ozliřívce ovčí; u vepřového dobytka při zápalu mozku, závratu, zánětu v krku, katarhu, padoucnici; u psa při psince břišní, zánětu ušním.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Solanales - lilkotvaré
čeleď Solanaceae - lilkovité
rod Atropa - rulík

 

Rulík zlomocný latinsky

Atropa bella-donna, Atropa belladonna, Atropa belladona

 

Národní názvy

Česky - Czech   Rulík zlomocný, rulík jedovatý

Slovensky - Slovak   Ľuľkovec zlomocný

Anglicky - English   Deadly Nightshade, Belladonna

Arabsky - Arabic   ست الحسن

Bulharsky - Bulgarian   Беладона

Čínsky - Chinese   颠茄 粵語

Dánsky - Danish   Galnebær

Esperanto   Beladono

Estonsky - Estonian   Must belladonna

Finsky - Finnish   Belladonna

Francouzsky - French   Belladone

Holandsky - Dutch   Wolfskers

Chorvatsky - Croatian   Veliki bun, Velebilje, crna bunika, crni bun, luda trava, velika bunika

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian   Belladonna

Japonsky - Japanese   ベラドンナ

Litevsky - Lietuvių   Vaistinė šunvyšnė

Lotyšsky - Latvian   Beladonna

Maďarsky - Hungarian   Maszlagos nadragulya

Německy - German   Schwarze Tollkirsche

Norsky - Norwegian   Belladonnaurt

Polsky - Polish   Pokrzyk wilcza jagoda

Portugalsky - Portuguese   Beladona

Řecky - Greek   Μπελαντόνα

Rumunsky - Romanian   Mătrăgună

Rusky - Russian   Белладонна

Slovinsky - Slovenian   Volčja češnja

Srbsky - Serbian   Велебиље

Španělsky - Spanish   Belladona

Švédsky - Swedish   Belladonna

Turecky - Turkish   Güzelavrat otu

Ukrajinsky - Ukrainian   Беладона

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.