Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Ořešák královský

Ořešák královský

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Ořešák královský, Juglans regia

[3] Ořech vlašský je z nejkrásnějších našich užitkových stromů z čeledi ořešákovitých (Juglandaceae), roste planě v Řecku a v Orientě až do Himaláje. Pro plody pěstuje se po celé Evropě, většinou jednotlivě nebo v malých skupinách.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Nejdůležitější součástí jsou kyselina gallová a těkavý olej a jugloan.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Vedle plodů (vlašské ořechy), které dozrávají v září, užívá se hlavně listů (folia Juglandis). Jsou u nás officinelní. Za čerstva, hlavně rozetřeny mezi prsty, vydávají, podobně jako plodní slupky, silnou, příjemně aromatickou vůni. Mají chuť prudce stahující, hořkou a trpkou.

Listy ořechové se sbírají buď v červnu, než se úplně rozvily, nebo teprve při sklizni ořechů za suchého počasí. Musí se pokud možno rychle sušiti na slunci nebo umělým teplem v peci nebo sušárně, aby se dle možnosti zachovala pěkná zelená barva. Suší-li se příliš pomalu a neúčelně, listy zhnědnou až zčernají. Taková droga je pak neprodejná. Proto se musí z drogy všechny poněkud načernalé listy odstraniti. Sušením se příjemná vůně skoro úplně ztrácí.

10 dílů čerstvých listů dává 3 díly drogy.

Zelená slupka ořechová se sbírá v červenci a srpnu, než skořápka zdřevnatí a dokud se dá propíchnouti jehlou. Původně bezbarvá šťáva slupky nabývá na vzduchu barvy temně hnědé. Sušení slupek ořechových je velmi složité, poněvadž při tom slizovatí a silně znečišťují podložku. Usušená slupka, původně zelená, je černohnědá a trochu houbovitá.

 

Léčivé účinky

[3] Listů používá se v lékařství pro vysoký obsah třísloviny jako stahujícího prostředku.

Šťávy užívá se k vypuzení štěnic, prašiviny a svrabu, vnitřně jako prostředku čisticího krev, stahujícího, při slabosti zažívací a při rachitis a skrofulóse.

Používají se slupky nezralých ořechů.

Proti parazitům
Protiplísňové účinky v celém těle
Podporuje činnost ledvin
Antioxidant
Podporuje činnost střev, čistí střeva

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Listů používá se hlavně jako prostředku k barvení vlasů а k výrobě čajové náhražky. Jsou také žádaným prostředkem lidovým. Zelená slupka ořechová (cortex Juglandis fructus) obsahuje v podstatě jugloan (nucin) a slouží dnes k výrobě tmavých mořidel pro světlá dřeva а k barvení vlasů.

Z čerstvých oloupaných jader se vytlačuje za studená mastný, vysychavý olej (oleum Juglandis; výtěžek 40-50 %). Má příjemnou ořechovou chuť a užívá se ho jako výtečného oleje pokrmového, palivového, technicky k přípravě malířských fermeží a jemných barev olejových, jakož i k výrobě mýdla.

Nezralé plody, zůstávající při oloupání slupek, se buď zpracovávají na extrakt nebo se zavářejí s cukrem jako ovoce. Z nich se vyrábí také velmi chutný likér ořechovka.

Tvrdé, temně hnědé dřevo ořechové je z nejkrásnějších a nejlepších dřev evropských a zpracovává se na jemný nábytek a pažby ručnic. Droga z listů je nejcennější, je-li »beze stonků« a »dobře zelená«.

 

Pěstování

 

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 60
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 120

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Fagales - bukotvaré
čeleď Juglandaceae - ořešákovité
rod Juglans - ořešák

 

Ořešák královský latinsky

Juglans regia, Juglans regalis

 

Národní názvy

Česky - Czech   Ořešák královský, ořešák vlašský, ořech vlašský

Slovensky - Slovak   Orech vlašský

Anglicky - English   Common Walnut, English Walnut, Persian Walnut

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Juglando reĝa

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Obični orah, pitomi orah

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.