Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Medvědice lékařská

Medvědice lékařská

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Medvědice lékařská, Arctostaphylos uva-ursi

[3] Medvědice lékařská je malý, vždy zelený plazivý keřík, tvořící husté koberce v písčitých lesnatých krajinách, na vápenitých kopcích hlavně v Alpách, ve střední a severní Evropě, obzvláště v suchých, písčitých borových lesích až do oblasti kleče. Medvědice lékařská patří do čeledi vřesovitých (Ericaceae). U nás je celkem velmi vzácná.

Rostlina vysílá z mohutného kůlového kořene hojné plazivé a bohatě rozvětvené větve, jež se jen na koncích zdvihají od země. Jsou dlouhé asi 50 cm a dřevnaté. Listy jsou podlouhle opakvejčité, kožovité, 12-15 mm dlouhé, tupé nebo zakulacené, zúžené v krátký řapík, celokrajné, s okrajem prosvitavým, chrupavčitým, tenkým a slabě zahnutým, po obou stranách sítovité a lesklé, s nervy vespod poněkud vystouplými, svrchu ponořenými, nápadně tlusté a tuhé, za sucha lámavé, tmavě zelené. Nemají zápachu, chutnají hořce a stahují.

Květ podobá se květu borůvky, je bílý nebo růžový, kratičce stopkatý, v konečných chudých, převislých hroznech. Keřík kvete v květnu a červnu. Peckovice jsou červené jako plody brusinky. Dozrávají v srpnu. U nás je vzácná a chráněná.

Pro hustý kobercovitý vzrůst pěstuje se někdy jako okrasa na umělých skalkách v zahradách a parcích a daří se nejlépe na polostinných, k východu obrácených záhonech a na rašelinné půdě.

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu: V - VI
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

 

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Jako drogy užívá se listů (folia Uvae ursi), jež mají velký odbyt a slouží v lékařství především jako močopudný prostředek při onemocněních měchýře a pod. Účinnou látkou v nich jsou glykosidy (arbutin, methylarbutin a ericolin); dále obsahují třísloviny kromě trochy hydrochinonu, jenž je tu štěpným produktem arbutinu.

Listy a mladé větve medvědice sbírají se v teplých, suchých dnech letních. Sušiti se musí rychle, nejvýhodněji umělým teplem za mírné temperatury (35-40° C).

Droga, přicházející do obchodu, obsahuje nezřídka přimíšené podobné listy jiných vřesovitých, čímž je značně znehodnocována. Tak nacházíme v ní často listy vlochyně (Vaccinium uliginosum) a brusinky (Vаcc. vitis idaea L.) a jiné.

Nejčastěji zaměňují se listy medvědice s listy brusinky. Ty však jsou větší, opakvejčité, na slabě ohrnutém okraji drobně pilovíté, na svrchní straně mají nervy ponořené a poněkud svraskalé, spodní strana, s nervy vystouplými, je hladká, hnědě tečkovaná.

Listy vlochyně jsou opakvejčité, tupé, zaoblené, celokrajné, na okraji svinuté, nejsou kožovité a spodní strana je šedozelená. V obchodě cení se vedle neporušenosti a pravosti drogy i barva, což se jeví i v kvalitních označeních v obchodě běžných: »extra zelená« a »Ia zelená«.

 

Léčivé účinky

Močopudné při onemocněních močového měchýře

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Rostliny užívalo se také při vydělávání kůže safianové.

 

Pěstování

 

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 2, strana 500
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 20

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ericales - vřesovcotvaré
čeleď Ericaceae - vřesovcovité
rod Arctostaphylos - medvědice

 

Medvědice lékařská latinsky

Arctostaphylos uva-ursi, Arctostaphylos uva ursi, Arctostaphylos adenotricha, Uva-Ursi uva-ursi

 

Národní názvy

Česky - Czech   Medvědice lékařská, medvědice léčivá

Slovensky - Slovak   Medvedica lekárska

Anglicky - English   Bearberry, Hog Cranberry, Kinnikinick, Kinnikinnick, Mealberry

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French   Busserole officinal

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Zimzelena medvjetka, crveno medvjeđe grožđe, medvjeđe uho

Islandsky - Iceland   Sortulyng

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Gayuba

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.