Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Meduňka lékařská

Meduňka lékařská

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy

Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Popis

Meduňka lékařská, Melissa officinalis

[3] Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina z čeledi pyskatých (Labiatae); je domovem v jižní Evropě, severní Africe a celém Orientě až do Persie; často se pěstuje.

Vyžaduje dobrou, mírně vlhkou humosní hlinitou půdu a slunnou polohu. Je hluboce zakořeněna a oddenky tvoří šlahouny, které vyhánějí každého roku mnoho lodyh.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Nať obsahuje neobyčejně příjemně vonící těkavý olej (oleum Melissae), připomínající vůni citronů.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] V lékárnách užívá se buď pouze listů (folia Melissae) nebo celé sušené rostliny (herba Melissae).

V prvém roce se žne jen jednou, v pozdějších letech 3-4krát do roka, poprvé již na konci května. Požneme rostlinu srpem blízko u země. V málo dnech vyhánějí keříky znovu a jsou velmi husté. Koncem srpna se žne po druhé a na podzim pak po třetí, ale tato poslední sklizeň bývá málo vydatná.

Sbíráme uřezané rostliny do košů, klademe je jen docela lehce na sebe a dáme je co nejrychleji sušiti.

Suší se na lískách nebo půdách v tenkých vrstvách. Jednou denně třeba obraceti. V létě uschne již za dva dny. Umělého tepla se nesmí užíti. Drogu prodáváme buď v celku nebo již předem, ještě než přijde zboží na lísky, odrhneme za čerstva listy a sušíme je samotné. Dostaneme tak obzvlášť cenné zboží listové. Otrhávati dodatečně listí již usušené se nedoporučuje, neboť se ho mnoho rozdrtí. Zbylých stonků se dá použíti k přípravě etherického oleje. Droga se musí uchovávati na suchých, vzdušných místech, zabalena volně v pytlích. Pro uschování a rozesílání listového zboží se hodí lehké bedny.

Etherický olej dobývá se jak z čerstvé, tak i ze sušené rostliny. Výnos oleje z čerstvých rostlin je sice podstatně vyšší, ale nedosahuje úplné hodnoty produktu ze sušených rostlin. Olej ze sušených rostlin je cenný.

 

Léčebné účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.

 

Další využití

[3] Užívá se jí k přípravě oleje, různých voňavek, ale hlavně jako součásti likérů (Chartreuse). Melissa je také součástí známého francouzského absinthu, jenž byl v poslední době zakázán ve Švýcarsku a Francii zákonem.

Meduňka je výborná pícní rostlina pro včely a pěstuje se často v zahradách a také na polích. Nejvíce se jí pěstuje v jižní Francii, kde se obyčejně ihned dobývá etherický olej.

 

Pěstování

[3] Pěstuje se ze semen, obyčejně však dělením keříků, řidčeji odnožemi.

Semeno vyséváme na jaře (v březnu) na dobře připravený záhon, pokryjeme je hlínou jen velmi tence a mírně zaléváme. Vzešlé rostlinky protrháme a když jsou dosti silné, vysazujeme na dobře pohnojený záhon do řádků vzdálených 30 cm. Záhon je třeba jen plíti.

Do podzimu se rostliny tak silně zakoření, že se již na jaře mohou keříčky rozděliti. Vysazovati na trvalé stanoviště je nejlépe na jaře, když se objevují prvé zelené lístky. Oddenky se opatrně pozdvihnou lopatou, opatrným oklepáním se zbaví hlíny a podle mohutnosti se řeží ve 2 až 3 kusy. Rozdělené keříky vysadí se pak na hluboko zorané, již na podzim důkladně pohnojené a na jaře ještě jednou obdělané a zarovnané pole v řádcích 45-50 cm vzdálených, a to tak, aby byly jednotlivé rostliny asi 35 cm od sebe. Zakoření se tak rychle a keříky jsou brzo tak husté a silné, že se vlastně celá kultura musí plíti jen na počátku, neboť později udusí plevel sama.

Po prvním žnutí je nezbytno okopávati kulturu, aby byla dost větrána.

Vyssává silně půdu, a proto je radno změniti místo po 3-4 letech. Obzvláště krásné a silné rostliny necháme, aby dozrála semena.

Výnos z 1 aru je asi 40 kg drogy. 1 kg čerstvých rostlin dává asi 0,18 kg drogy.

 

Choroby a škůdci

[3] Třeba se zmíniti o chorobě, způsobené houbou Septoria Melissae. Napadené listy ztrácejí barvu, hnědnou a taková droga se pak těžko prodává, hodí se však k výrobě etherického oleje. Poněvadž se melissa nesmí postříkávati, doporučuje se v případě nákazy založiti novou kulturu ze semen.

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 6, strana 645
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 147

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Lamiales - hluchavkotvaré
čeleď Lamiaceae - hluchavkovité
rod Melissa - meduňka

 

Vědecké názvy

Melissa officinalis, Faucibarba officinalis, Mutelia officinalis, Thymus melissa

 

Národní názvy

Česky - Czech   Meduňka lékařská

Slovensky - Slovak   Medovka lekárska

Anglicky - English   Common Balm

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Citronmeliso

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Ljekoviti matičnjak

Islandsky - Iceland   Hjartafró

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Melisa lekarska

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.
TOPlist