Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Mák setý

Mák setý

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Mák setý, Papaver somniferum

[3] Mák je jednoletá, prastará kulturní rostlina.

Rozeznáváme mák otevřený (hleďák), u něhož semena vypadávají otvory, které pukají ve stěně makovice pod bliznou, a mák zavřený (slepák), u něhož zůstávají makovice zavřeny.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Semena velkozrnných druhů (semen Papaveris) dávají ceněný olej (43-53 %).

Za čerstva mají makovice narkotický zápach a hořkou chuť, suché jsou bez chuti a zápachu. Droga tato obsahuje okolo 0,33-0,144 % alkaloidů, jež jsou tytéž jako v opiu (morphin, narcotin a kodein).

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Prázdné makovice (capita Papaveris sine semine) jsou někdy velmi hledanou drogou. Mimo to kupují v omezeném množství a dobře se platí také polozralé makovice (fructus Papaveris immaturi). Konečně prodávají se jako droga někdy i mladé, z kultury vytažené a rychle sušené rostlinky makové (herba Papaveris).

Z nezralých makovic se v Orientě ziskává ve velkém zaschlá mléčná šťáva, tzv. opium. Jeho příprava ve střední Evropě dosud vždy ztroskotala, neboť pracovní síly byly příliš drahé. Opium se získává tak, že večer lehce poraníme nezralé makovice nehlubokými řezy, necháme vytékající bílou mléčnou šťávu přes noc na makovici zahoustnouti a ráno ji seškrabeme a usušíme. Většina opia získává se v Malé Asii, Persii, Indii, Číně a Bulharsku.

Z pěstované formy s bílými semeny se užívá jako drogy nezralých tobolek (nezralé makovice, fructus nebo capita Papaveris immaturi). Ořežou se ještě před úplnou zralostí v červenci, dokud z nich po naříznutí prýští ještě mléčná šťáva. V té době jsou velikosti vlašského ořechu a ojíněné modrým náletem (potahem voskovým). Musí se sušiti rychle a opatrně v sušárně nebo peci, aby nezplesnivěly.

1 kg čerstvých makovic dává 0,14 kg drogy.

Mák: Sklízí se, když makovice zavřeného máku ztvrdly a uschly a semena haraší v makovicích.

Mák otevřený se sklízí, jakmile se počnou prvé makovice otvírati. Sklízí se jen za suchého, slunného počasí. Makovice máku otevřeného se ořežou a vyklepou do ovázaných zástěr. Když dozrály, vyklepou se ještě jednou.

Mák zavřený se sklízí celý, tj. když většina makovic dozrála, ořežou se, svážou, postaví do panáků a když jsou docela suché, vymlátí. V malém se dozrávající makovice postupně ořezávají, otvírají nožem. Vyklepaný mák se musí pečlivě očistiti a uschovati na vzdušné půdě, chráněné před myšmi a dešti.

 

Léčivé účinky

[3] Nezralých makovic se užívá jako uklidňujícího a uspávacího prostředku a při kolikách. Je známo, že se nesprávně užívá odvaru z nich k utišení dětí. Droga se dobře platí a někdy se velmi těžce shání.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Oleje velkozrnných druhů se užívá jako oleje pokrmového, v malířství a lakýrnictví.

Makové pokrutiny, získané při lisování, obsahují průměrně 35 % tuku, jsou snadno stravitelné a krmí se jimi hlavně jatečný dobytek. Méně se doporučují pro dojnice.

Sorty malozrnné se upotřebuje do pokrmů.

Sláma z máku má malou cenu, někde jí topí.

 

Pěstování

[3] Mák zavřený dává větší výnos semen a pěstuje se více. Mák dává sice přednost teplým polohám, chráněným a suchému vzduchu, ale může se celkem pěstovati všude, kde se daří ozimům.

Nejlépe prospívá na hlinité, poněkud vlhké, písčité půdě. Pěstovati jej ve vazkých půdách se nedoporučuje, stejně jako ve vlhkých polohách. Mák setý vyžaduje dobrou, vyhnojenou půdu. Čerstvé hnojení je nevhodné. Nejlépe následuje po pohnojené okopanině. Je nejlepším předchůdcem pro pšenici.

Pole pro mák se musí pečlivě připraviti, takřka zahradnicky. Před zimou se hluboce zryje, na jaře se pokud možno brzy zvláčí a ihned zorá k setbě. Konečně před zasetím se zvláčí, popřípadě ještě lehce zválcuje. Pole má být bez plevele.

Mák se musí zasívati brzy (koncem března, nejpozději uprostřed dubna), poněvadž klíčí pomalu, potřebuje v prvé době vývoje mnoho vlhka a jeho vegetační perioda trvá až 5 měsíců. Semeno se smíchá s pískem a zasije nejlépe v řadách vzdálených 30-50 cm (podle klimatu půdy, poněvadž mák dosahuje výšky 0,50-1,50 m a potřebuje tomu přiměřeně volné prostory). Semeno se seje pokud možno mělce, takřka jen na povrch. Při setbě řádkové potřebuje se asi 4-6 kg semen na 1 ha.

Vyklíčené rostliny makové se dva až třikráte okopou a konečně přihrnou. Pole se má vůbec co nejlépe zkypřiti a čistiti.

Když rostlinky dosáhly výše asi 10 cm, rozsadí se jednotlivě na 10-15 cm, při čemž se současně vytrhá plevel.

Při správné kultuře možno očekávati výnos asi 24-30 q na 1 ha.

 

Choroby a škůdci

[3] Značnou škodu působí někdy vítr. Nejhoršími nepřáteli jsou někteří zpěvní ptáci, hlavně čížkové a sýkory, kteří často vyprazdňují makovice. Ze škůdců kořenů mohou býti velmi nebezpeční nosateček (Coelodes fuliginosus Marsh.), ponravy a struněnci. Z ostatních nepřátel máku je třeba jmenovati: jeden druh mšic (Aphis Papaveris) a bíle skvrnitý nosateček (Centorynchus mecula alba), jehož larvy sežírají celá semena, muška (Mamestra Brassicae L) a muška (Cecidomya Papaveris Winn.). Z rostlinných parasitů třeba se zmíniti o několika cizopasných houbách, z nichž nebezpečná Perenospora arborescens de By působí často veliké škody na mladých rostlinkách.

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 1, strana 483
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 165

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Ranunculales - pryskyřníkotvaré
čeleď Papaveraceae - makovité
rod Papaver - mák

 

Mák setý latinsky

Papaver somniferum

 

Národní názvy

Česky - Czech   Mák setý

Slovensky - Slovak   Mak siaty

Anglicky - English   Opium Poppy, Oilseed Poppy, Small Opium Poppy, Small-flowered Opium Poppy, Wild Poppy

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Opiopapavo

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Vrtni mak, bijeli mak

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Schlafmohn, Blaumohn

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Mak lekarski

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.