Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Lípa srdčitá

Lípa srdčitá

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Lípa srdčitá, Tilia cordata

Tento nádherný strom patří do čeledi rostlin lípovitých (Tiliaceae). Roste u nás divoce a vedle toho se často sázejí jako parkové nebo alejové stromy. Skoro všude nacházíme vesnické nebo pamětní lípy, často velmi staré.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Hlavními součástmi lipového květu je hojně slizu, stopy etherického oleje, cukr a tříslovina.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Lipového květu (flores Tiliae) se užívá jako drogy ve velikém množství. Má příjemnou vůni a chutná nasládle, sliznatě.

Sbírati třeba celá, úplně vyvinutá květenství i s křidélky (listeny), a to v červnu a v červenci, a pak je pečlivě usušiti ve stínu.

Při sbírání třeba dbáti, abychom do sběru nepřimísili také květenství lípy bílé (Tilia argentea Desk - Tilia tomentosa Mönch). Pěstuje se někdy ve stromořadích jako okrasný strom. Má málo listnatý okolík květní a její listeny jsou na přednim konci nejširší (u lípy malolisté jsou kopinaté). Mimo to se vyznačují zvláštním zápachem. Jako drogy se jich neužívá.

Příjemná vůně sušením dosti ztrácí a v krátké době zcela zmizí. Usušené květy musí se pečlivě uložiti v utěsněných, čistých nádobách. Droga se nemá uschovávati déle jednoho roku.

4 díly čerstvých květů dávají 1 díl drogy.

 

Léčivé účinky

[3] Čaj z lípových květů je oblíbeným prostředkem lidovým; působí močopudně a potopudně a pije se při katarhálních onemocněních dýchacích orgánů, slouží jako ústní voda a kloktadlo i jako přísada do lázní pro nervově choré.

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Ve Francii se z ní často připravují různé módní nápoje, jež se pijí v kavárnách místo čínského čaje. Květy lípové skutečně poskytují velmi chutný čaj.

 

Pěstování

 

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 3, strana 277
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 232
[31] Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 38

 

Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení

Lípa srdčitá v knize Lékařské a aromatické rostliny v hospodářství a jich upotřebení (Augustin Rašťák, Plzeňské hospodářské noviny, Plzeň 1891), strana 38

Lip jsou druhy dva a sice: Lípa širolistá, s listem širokým, jinak též letní zvaná, která květe v měsíci červnu a lípa malolistá, jinak zimní zvaná, která květe v červenci.

Lípa daří se nejlépe na rovině. Roste v každé půdě, nejlépe ale v půdě hluboké, úrodné, lehké. Rozmnožuje se semenem a odnoži. Z odnožů vypěstěné lípy nemají nikdy tak pěkného vzrůstu jako od semene vypěstěné. Semeno uzrává v říjnu, které u lípy velikolisté či letní na podzim a u malolisté či zimní v zimě opadává.

Květ lípový slouží ku přípravě thé, jehož se při onemocnění krku používá.

Cena: klgr. 80 kr

V dobytčím lékařství upotřebí se u koní kůry lípové při průjmu, je-li tento bez horečky a bez bolesti; u dobytka hovězího kůry lípové při úplavici a u vepřů odvaru kůry lípové při průjmu.

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Malvales - slézotvaré
čeleď Tiliaceae - lípovité
rod Tilia - lípa

 

Lípa srdčitá latinsky

Tilia cordata, Tilia parvifolia, Tilia ulmifolia

 

Národní názvy

Česky - Czech   Lípa srdčitá, Lípa malolistá

Slovensky - Slovak   Lipa malolistá, lípa srdčitá

Anglicky - English   Small-leaved Lime, Littleleaf Linden, Small Leaved Lime

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Sitnolisna lipa

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.