Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Kýchavice bílá

Kýchavice bílá

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčivé účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis

Kýchavice bílá, Veratrum album

Kýchavice bílá je pěkná, až přes 1 m vysoká vytrvalá rostlina z čeledi kýchavicovitých (Melanthiaceae). Vyskytuje se většinou ve vyšších pohořích (Krkonoše, Sudety, Karpaty, Alpy) ve výškách 1000-3000 m.n.m., nezřídka na březích a na vlhkých bažinných loukách a pěstuje se také někdy v zahradách jako ozdobná rostlina.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti: Jedovatá!

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Oddenek s kořeny je velmi ostrý a jedovatý a obsahuje jako působivé součásti různé prudce jedovaté alkaloidy, mezi nimi protoveratrin a jeroin.

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Oddenku s kořeny (rhizoma nebo radix Veratri nebo radix Hellebori albi), užívá se jako drogy.

Oddenek kýchavice se hrabe na podzim a dobře omyje; kořeny se na oddenku ponechají, odstraní se jen odumřelé. Na vrcholu oddenku nechá se obyčejně jen chumáč zbytků listových. Kusy příliš silné se před osušením podél rozštěpí. Suší se nejlépe v sušárně, ale lístky musí se pak co nejpečlivěji očistiti. Sušením se ostrý zápach čerstvého kořene skoro úplně ztrácí. Pro svoji jedovatost se musí droga uchovávati dobře uzavřena a velmi opatrně. Při sbírání je třeba pamatovati na možnost záměny s hořcem tečkovaným, který má podobné listy.

 

Léčivé účinky

[3] Kýchavice bílé užívá se lidově jako prostředku projímacího a pro vrhnutí, v lékařství zřídka proti dně, revmatismu, rozežírajícím vředům a chronickým onemocněním kožním (svrab).

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

[3] Rozemletý oddenek vyvolává silné, dlouho trvající kýchání, při čemž nos otéká. Požita vyvolává silné dávení a průjmy a působí často rychle smrt.

 

Další využití

[3] Kýchavice bílé slouží ve zvěrolékařství jako dávící prostředek pro vepře. Největšího užití dochází k továrni přípravě různých alkaloidů.

 

Pěstování

[3] Její kultura přišla by v úvahu jen v polohách, kde se přirozeně vyskytá, a je dáti přednost dělení oddenků před výsevem semene.

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 8, strana 394
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 244

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Liliopsida - rostliny jednoděložné
řád Liliales - liliotvaré
čeleď Melanthiaceae - kýchavicovité
rod Veratrum - kýchavice

 

Kýchavice bílá latinsky

Veratrum album, Helleborus albus, Melanthium album, Melanthium bracteolare, Melanthium virens, Veratrum bosniacum, Veratrum croaticum, Veratrum flavum, Veratrum lobelianum var. glabrescens, Veratrum misae, Veratrum parviflorum, Veratrum polygamum, Veratrum viride

 

Národní názvy

Česky - Czech   Kýchavice bílá

Slovensky - Slovak   Kýchavica biela

Anglicky - English   White False Hellebore

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Veratro blanka

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Bijela čemerika

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German  

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Ciemiężyca biała, ciemierzyca biała

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.








Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.