Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Krušina olšová, Frangula alnus
[3] Krušina je 2-4 m vysoký, netrnitý keř, dorůstající někdy i ve strom; roste hojně v celé Evropě a ve Středomoří, hlavně ve vlhkých lesích a houštích. Patří do čeledi řešetlákovitých (Rhamnaceae).
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Kůra obsahuje zvláštní látky (anlhrachinony, anthraglykosidy).
[3] Sbírání kůry krušinové je většinou nařízeními o ochraně lesů stíháno. Všeobecně se využití zařídí tak, že sběratel najme od lesního okresu výnos krušiny a dodává pak kůru obchodům drogami a dřevo továrnám na džbery. Rok od roku sklízí se v jiné krajině, aby mladý dorost měl čas řádně vyspěti.
Sklízí se na jaře, dokud se kůra dá snadno sloupali, tedy v březnu až květnu, co možná nejdříve po periodě dešťů. Na větších keřích, než se porazí, nadělají se kolem do kola zářezy do kůry, jež se sloupá až do výše 30 cm. Kůra větévek se sloupá dodatečně s poraženého keře. Přednost dává se kůře mladších větví a větévek, jež má ještě rezavě hnědou barvu. Příměs jiných kor (olše, řešetláku) činí drogu bezcennou.
[3] Působí projímavé a těší se jako droga (cortex Rhamni frangulae) velké oblibě. Slouží k výrobě různých farmaceutických přípravků.
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 5, strana 440
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 104
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Rosales - růžotvaré
čeleď Rhamnaceae - řešetlákovité
rod Frangula - krušina
Frangula alnus, Rhamnus frangula
Krušina olšová, krušina obecná, bluva, čeremcha
Krušina jelšová
Alder Buckthorn, Glossy Buckthorn