Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy
Heřmánek terčovitý, Matricaria discoidea
[3] Heřmánek cizí pochází z Východní Asie a pacifické Severní Ameriky a byl v Čechách již v roce 1853 sbírán v okolí Prahy Schöblem, zůstal však do let 80tých velmi vzácným. V poslední době však tak rychle zdomácněl, že dnes roste na železničních náspech, okrajích cest, rumištích a jinde na neobdělávaných místech jako rozšířená plevel. Má mohutnější, rozložitější vzrůst než pravý heřmánek a je nápadný žlutozelenými úbory bez paprsků, čímž se hlavně liší od pravého heřmánku. Lůžko je stejně jako u pravého heřmánku duté.
Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:
Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:
[3] Celé rostliny, hlavně však květy mají těkavý olej, rovnající se téměř vůní oleji pravého heřmánku.
[3] Jistě brzy bude tento heřmánek náhradou za pravý tam, kde ho nebude dostatečné množství. Dosud však po této droze není poptávky. Pro sbírání a sušení úborů heřmánku cizího platí vše, co bylo řečeno o pravém. Přirozeně musí se obě rostliny sbírati a uchovávati odděleně.
POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.
[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 7, strana 246
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 144
říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Asterales - hvězdnicotvaré
čeleď Asteraceae - hvězdnicovité
rod Matricaria - heřmánek
Matricaria discoidea, Chamomilla suaveolens, Lepidanthus suaveolens, Lepidotheca suaveolens, Matricaria matricoides, Matricaria suaveolens, Santolina suaveolens, Tanacetum suaveolens
Heřmánek terčovitý, heřmánek cizí
Rumanček diskovitý
Pineappleweed, Disc Mayweed, Pineapple Weed, Pineapple-weed Chamomile
Hlaðkolla
Rumianek bezpromieniowy