Fotodoma

Fotodoma » Rostliny » Druhy rostlin » Bělohořčice setá

Bělohořčice setá

Popis
Výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Vědecké názvy
Národní názvy

Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Popis

Bělohořčice setá, Sinapis alba

Bělohořčice setá je jednoletá 0,60-1,20 m vysoká rostlina z čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Je domovem v jižní Evropě a v západní Asii. Pěstuje se ve velkém hlavně jako koření a rostlina olejová.

 

Stonek:
Výška:
Listy:
Květy:
Doba květu:
Plody:
Doba zrání plodů:
Kořenová část:
Jiné znaky:
Podobné druhy:
Zajímavosti:

 

Výskyt

Stanoviště:
Nároky:
Výskyt:
Rozšíření:
Význam:

 

Obsahové látky

[3] Semena obsahují mastný olej (průměrně 36 %) a glykosid, tzv. sinalbin, z něhož se tvoří za přítomnosti vody a působením fermentu myrosinu ostrý, řídce tekutý, pálivý, štípající olej těkavý (oleum Sinapis aethereum).

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Jako droga se užívá kulovitých, bělavě žlutých semen (semen Erucae neb semen Sinapis albae).

Sklízí se, když všechna semena dobře vyzrála, když jsou šešule žlutohnědé a semena nabyla žlutavé barvy. Doporučuje se sklízeti raději později než dříve, neboť šešule nepukají snadno a není se tudíž co obávati, že by vypadalo mnoho semen. Rostliny se sečou srpem poměrně dosti vysoko nad zemí (nejlépe v ranních hodinách, dokud jsou poroseny), nechají se ležet do úplného vyschnutí na strništi, svážou do malých otýpek a svezou na voze pokrytém plachtou.

Vymlácená semena se rozestrou na vzdušné půdě do tenké vrstvy a častěji lopatou obracejí, až úplně vyschnou. Při mlácení je třeba dbáti, aby se zrna nerozbila, neboť pak snadno plesniví a plíseň zachvátí zralá zrna a sníží tak podstatně cenu zboží.

 

Léčebné účinky

 

 

Léčebné užití a dávkování

 

 

Varování

 

POZOR! Bezpečnost použití rostlin, léčiv, potravinových doplňků a prostředků i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Další informace jsou obsaženy v uvedených zdrojích literatury a na internetu. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy navštívit svého odborného lékaře. Účelem je pouze informace o používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou lékařem.

 

Další využití

[3] Ze semen se vytlačuje mastný olej a užívá se ho hlavně k výrobě mýdel. Ze semen se dále pripravuje pokrmová hořčice a hořčičná moučka. Celá rostlina sklizená před kvétem nebo v květu je zelenou pícní rostlinou vysoké výživné ceny a užívá se jí také s úspěchem k zelenému hnojeni.

 

Pěstování

[3] Hořčice bílá nemá sice ani na půdu ani na klima zvláště velkých požadavků, ale dává nejlepší výnos semen jen na slínových a vápenitých, velmi lehkých, čistých a dosti suchých, hlinitých nebo humosnich půdách písčitých, v teplém, spíše suchém než vlhkém klimatu. Nesmí se nikdy pěstovati v čerstvém hnoji chlévském, miluje však starou sílu v půdě a seje se proto nejúčelněji po silně pohnojených okopaninách. Umělá hnojiva, obzvláště čilský ledek a snadno rozpustné fosforečnany jí vyhovují velmi dobře. Je vděčná i za síran ammonný.

Prvou podmínkou úspěchu je ovšem pečlivé zpracování půdy Proto se pole hluboko zorá již na podzim a zůstane ležet přes zimu v hrubé brázdě. Na jaře se pole zpracuje kypřičem, zvláčí a po případě i zválcuje. Vysévá se teprve tehdy, když je půda dostatečné zahřáta, tj. na počátku až uprostřed března. Síti dříve nezdá se výhodným, nehoť růst je zdržován nočními mrazy a slabé rostlinky stávají se pak snadno obětí dřepčíků. Není toho ani potřeba, poněvadž se hořčice bílá velmi rychle vyvíjí a potřebuje k úplnému dozrání semen nejdéle 16 neděl.

К pěstování musí se užíti čerstvého zdravého semene; zasije se 1,5-2,5 cm hluboko do řad, vzdálených 30-35 cm. Na 1 ha potřebujeme ho 10-13 kg. Mladé rostlinky objeví se brzo a rychle rostou. Je ovšem potřebí vyhubiti ihned okopáním vzcházející býlí a také při tom v pozdější době rostliny poněkud přihrnouti. Hustě vzešlé rostliny se proberou až asi na 10 cm, při čemž se vytrhá také všechna plevel.

Výnos bílé hořčice na 1 aru je asi 12 kg semen.

 

Choroby a škůdci

[3] Ze zvířecích nepřátel bílé hořčice je to hlavně dřepčík, jenž je někdy mladým, slabým rostlinkám velmi nebezpečný. Je-li satba silně ožrána, je nejlépe, stačí-li ještě čas (nejpozdéji do konce března), vysíti ještě jednou. Na vlhkých půdách bývají klíční rostliny napadány houbou (Pythium de Baryanum); zachvácené rostlinky změknou, hnijí a konečné zajdou.

 

Literatura

[1] Květena České republiky (Academia 1990-2010), díl 3, strana 218
[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 214

 

Taxonomie

říše Plantae - rostliny
oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné
třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny
řád Brassicales - brukvotvaré
čeleď Brassicaceae - brukvovité
rod Sinapis - hořčice

 

Vědecké názvy

Sinapis alba, Brassica alba, Brassica hirta, Eruca alba, Leucosinapis alba, Raphanus albus, Rhamphospermum album

 

Národní názvy

Česky - Czech   Bělohořčice setá, hořčice bílá

Slovensky - Slovak   Hořčica biela

Anglicky - English   White Mustard

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto   Sinapo blanka

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Bijela gorušica

Islandsky - Iceland  

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Weißer Senf

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish  

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish  

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.


TOPlist