Fotodoma

Fotodoma » Houby » Pukléřka islandská

Pukléřka islandská

Popis a výskyt
Obsahové látky
Užívané části, sběr a zpracování
Léčebné účinky
Léčebné užití a dávkování
Varování
Další využití
Pěstování
Choroby a škůdci
Literatura
Taxonomie
Latinsky
Národní názvy

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Popis a výskyt

Pukléřka islandská, Cetraria islandica

[3] Puklérka islandská neboli lišejník islandský na suchých pastvinách a půdách jehličnatých lesů v našich hornatých krajinách, ve velkém množství v severních zemích, pokrývá někdy rozsáhlé plochy. Puklérka islandská (nesprávně zvaná mechem) je v suchém stavu chrupavčitá a lámavá, namočená nebo po dešti je měkká a kožovitá. Stélka je asi 5-10 cm vysoká, laločnatá, tvořící polštářky; jest za sucha hnědá, za vlhka zelenohnědá, na spodní straně světlejší s červenavým nádechem. Laloky jsou žlábkovité, obyčejně s okrajem ohnutým, vidličnatě parožnatě větvené, na okraji obyčejně obrvené. Stélka s laloky bývá různě široká. Dokud je měkká, má příjemnou vůni po houbách a chutná hořce a slizovité.

Užiti dochází celá rostlina (lichen islandicus).

 

Obsahové látky

[3] Obsahuje 70 % licheninu, jakéhosi druhu lišejníkového škrobu, jenž se rozpouští ve vroucí vodě, a hořčinu (cetrarin).

 

Užívané části, sběr a zpracování

[3] Zboží pro obchod třeba sbírali v létě za suchého počasí. Musí býti prosto jiných lišejníků, mechů, hlíny a jiné nečistoty a dosušuje se pouze obyčejným způsobem, poněvadž má málo vody.

 

Pukléřka islandská - léčivé účinky

[3] Je oblíbeným lidovým prostředkem, hlavně při slabosti žaludeční a může se požívati také jako čaj.

 

Léčebné užití a dávkování

Cukrovka
Hlasivky
Onemocnění průdušek

 

3] Lišejník islandský je oficinelní; užívá se ho jako prsního léku ve formě odvaru, často také ve způsobě rosolu při bledničce.

 

Varování

 

 

Další využití

[3] Na severu je od nejstarších dob potravou a peče se z něho chléb. Pro ten účel se nejprve vyluhuje potaši, aby se zbavil hořkosti. Je také velmi důležitým krmivém pro soby.

Z bělavé mouky z něho semleté upravuje se s mlékem různé pečivo, jež požívají hlavně nemocní cukrovkou. Droga přichází do obchodu v četných druzích (ve velkém množství z Uher). Jakost zboží řídí se barvou a velikostí a vývinem laloků. Dle toho uvádějí cenníky velkoobchodů kvality »extra světlé«, »jemně světlé«, »světlé«, »stříbřité«, jakož i »Ia široké«

 

Pěstování

 

 

Choroby a škůdci

 

 

Literatura

[3] Léčivé rostliny (Ph. Mg. Emanuel Senft, Praha 1930), strana 54

 

Taxonomie

říše Fungi - houby
třída Lecanoromycetes
řád Lecanorales - misničkotvaré
čeleď Parmeliaceae - terčovkovité
rod Cetraria - pukléřka

 

Pukléřka islandská latinsky

Cetraria islandica, Cetraria islandica var. platyna, Cetraria platyna, Cornicularia islandica, Lichen islandicus, Lichenoides islandicum, Lobaria islandica, Parmelia islandica, Physcia islandica, Platyphyllum islandicum, Platysma islandicum

 

Národní názvy

Česky - Czech   Pukléřka islandská, islandský lišejník, islandský mech, plicní lišejník

Slovensky - Slovak   Pľuzgierka islandská

Anglicky - English   Island Cetraria Lichen

Arabsky - Arabic  

Bulharsky - Bulgarian  

Čínsky - Chinese  

Dánsky - Danish  

Esperanto  

Estonsky - Estonian  

Finsky - Finnish  

Francouzsky - French  

Holandsky - Dutch  

Chorvatsky - Croatian   Islandski lišaj

Islandsky - Iceland   Fjallagrös

Italsky - Italian  

Japonsky - Japanese  

Litevsky - Lietuvių  

Lotyšsky - Latvian  

Maďarsky - Hungarian  

Německy - German   Isländisches Moos, Isländische Moosflechte, Islandmoos, Schlüsselflechte

Norsky - Norwegian  

Polsky - Polish   Płucnica islandzka

Portugalsky - Portuguese  

Řecky - Greek  

Rumunsky - Romanian  

Rusky - Russian  

Slovinsky - Slovenian  

Srbsky - Serbian  

Španělsky - Spanish   Liquen de Islandia

Švédsky - Swedish  

Turecky - Turkish  

Ukrajinsky - Ukrainian  

Vietnamsky - Vietnamese  

 

Upozornění

Bezpečnost použití léčivých i jedovatých rostlin, hub, léčiv, potravinových doplňků a prostředků, léčebných postupů i diagnózu své choroby vždy konzultujte se svým lékařem. Účelem této stránky není podněcovat návštěvníka k samoléčení své nemoci. Kdo se chce léčit, musí vždy, jako uvědomělý občan EU, navštívit svého odborného lékaře. Pouze ten totiž získal vzdělání na fakultě sponzorované farmaceutickým průmyslem a pouze on má úředně schválené oprávnění někoho léčit nebo mu radit ohledně léčení či s čímkoli ohledně zdraví a nemocí. Účelem této stránky je pouze informace o sice fungujících, ale jen pokoutně používaných nebo starých alternativních možnostech léčby a prevence nemocí. Zde uvedené informace tedy rozhodně neslouží jako náhrada za radu vydanou úředně schváleným lékařem.
Provozovatel webu nenese odpovědnost za správnost informací, ani za nedopatření, nesprávný výklad nebo jakákoli nesprávná rozhodnutí učiněná na základě informací zde uvedených. Jedná se zde pouze o soupis získaných informací, které většinou nebyly ověřovány. Protože jednotlivé stránky jsou vytvářeny jako zápisník a soubor seznamů, nemusí se návštěvníkovi jevit vždy zrovna jako uživatelsky přívětivé. Přes výše uvedené, některé ze zde uvedených informací už pomohly alespoň jednomu člověku odhodit berle a přestat se děsit představy zbytku života na invalidním vozíku. A to za ten čas strávený nad stránkami rozhodně stálo :-)
Další informace jsou obsaženy v uvedené literatuře a na internetu.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.