Fotodoma

Fotodoma » Články a recenze » Svatební přípravy

Svatební přípravy

Aneb od svatebního oznámení přes snubní prsteny zpátky ke svatebnímu oznámení

Svatba?

Někdy znenadání přijde ten velký okamžik. Dva lidé se rozhodnou, že je čas do toho praštit. Je čas přestat žít jen tak na hromádce a říci si navzájem své oficiální "ano".

Nastává pak kolotoč starostí, zařizování a shánění. Začínají svatební přípravy.

V některých případech se ale nerozhodnou ti dva, od nichž by to snad každý očekával. Rozhodnou se za ně jejich rodiče, kteří se už nemohou dočkat, až se z nich konečně stanou tchýně a tcháni. Mnoho svateb pak značně urychlí výsledky lékařských vyšetření či domácích těhotenských testů. Ovšem, existují i případy, kdy se nevěsta s ženichem rozhodnou po opravdu zralé úvaze. To se pak předem postarají i o svatební družičky a mládence, kteří jim ještě před vlastním svatebním aktem říkají "mami" a "tati". Mít pak na své svatbě vlastní vnoučata je opravdu vyšší dívčí.

 

Zlaté šperky Svatební oznámení Snubní prsteny

 

Svěřte se svatebním odborníkům!

Vlastní organizace svatby je pro někoho tak náročný úkol, že jej raději svěří do rukou profesionální svatební agentury. Zkušení svatební koordinátoři pak zařídí vše potřebné a snoubenci se mohou dál v klidu věnovat již zaběhaným příjemným činnostem, souvisejícím se založením nové rodiny.

Rodina je základ státu a strany taky potřebují nové voliče. Nastávající ženichové se dál beztrestně opíjejí a hýří s kamarády pod záminkou loučení se svobodou. Co v těchto okamžicích provádějí nastávající nevěsty, nechť si zbloudilý čtenář těchto řádků barvitě domyslí sám.

 

Svatební seznam

Spousta lidí, a zvláště pak nastávajících nevěst a tchýní, ovšem přípravy svatby neberou jako věc protivnou, do níž se jim nechce jež je děsí. Přesně naopak. Ve svatebních přípravách se vyžívají a slova svatební agentura pokládají za slova urážlivá, až neslušná. Ty technicky méně zdatné hledají rady u svých sousedek a kamarádek, ty ostatní se vrhnou hledat do sítě internetu. Při troše pátrání najdou rad, často protichůdných, spousty.

Užitečnou pomůckou jim v těchto chvílích mohou být svatební seznamy či seznamy svatebních dodavatelů. Pokud nevěsty provozují firmu a webovou stránku, která by v takovém seznamu neměla chybět, nelení a přidají ji. Některé nevěsty jsou totiž natolik chytré, že vědí, že každý odkaz na jejich web se počítá a každý odkaz jim může oklikou přinést cinkavé korunky. Slovenské nevěsty s eury jsou na tom možná lépe; o nevěstách švýcarských ani nemluvě.

 

Svatební šaty

První věc, která každou nevěstu zajímá, jsou zcela nepochybně svatební šaty. Sotva se naučí trošku chodit, již v nestřeženém okamžiku oblékají svatební šaty maminčiny, nostalgicky uložené v šatníku a dělají do nich dírky navíc stejně tak vypůjčenými lodičkami.

Nevěsty se tedy poohlížejí, kdo by jim svatební šaty mohl ušít. V pokročilém stadiu těhotenství už stejně nemají jinou možnost. Svatební šaty se dají také sehnat již téměř hotové, které se pouze přizpůsobí ladným křivkám či roztomilým faldíkům nevěstiny postavy. Lze se obrátit také na půjčovny svatebních šatů, které jsou rozhodně přívětivější z hlediska rozpočtu.

Některá nevěsta se v další fázi vrhne na prohlížení a vybírání bot a doplňků. Ty, co chtějí ženicha o svatební noci příjemně překvapit, pokračují vybíráním svůdného spodního prádla, které je z nich pak o to vášnivěji strháno a zničeno. Nevěsta se také neobejde bez doplňků z oboru klenotů či bižuterie. Pánové se až na čestné výjimky oblečením příliš nezabývají a svatební pánský oblek i obuv shánějí na poslední chvíli, protože vědí, že postava je věc nestálá, dobrým jídlem ohrožená.

 

Snubní prsteny

Po svatebních šatech hned další na žebříčku hodnot nevěsty stojí snubní prsteny. Nyní nastává obzvláště otravná fáze pro ženicha. Ten nyní je, namísto toho, aby před náročným svatebním dnem odpočíval někde v hospodě, vláčen po všech možných zlatnictvích a klenotnictvích, kam by jindy za střízliva nikdy nevkročil. Musí s nevěstou prohlížet, vybírat a neustále si zkoušet další a další snubní prstýnky.

Chytrý ženich dokáže nevěstu přesvědčit, aby si snubní prsten vybrala a objednala v pohodlí domova prostřednictvím internetu. Vymyslet si pro to milion či dva důvodů, je pánové rozhodně snazší, než se nechat tahat po obchodech. Kamarádi kolem stolu vždy rádi pomohou. Na internetu si můžete dovolit koupit zlaté snubní prsteny namísto nerez náhražek.

 

Svatební oznámení

Svatební oznámení a jeho výběr pak stojí na další příčce. Zde se občas zapojí i některý ženich, který nechce zvlášť bárbínkovské oznámení, vybrané jeho nastávající ženou, rozdávat svým kamarádům od piva. Svatební oznámení lze, stejně jako výše zmíněné snubní prsteny, také vybírat v teple domova. Tuto bohulibou činnost lze doma také snadněji a častěji prokládat činnostmi jinými, příjemnými.

Ke svatebnímu oznámení patří také doplněk zvaný pozvánka ke svatebnímu stolu. Je úžasné, kolik tento malý papírek, do nějž by to snad nikdo neřekl, dokáže zapříčinit předmanželských hádek. A kolik domnělých přátel či neodmyslitelných příbuzných se urazí, když tuto bezvýznamnou věc velikosti vizitky neobdrží spolu se svatebním oznámením. Proto je ideální svatební oznámení posílat všem až po svatbě. Za ušetřený peníz pořídíte báječnou svatební cestu nebo cokoliv jiného, stejně báječného.

 

Svatební místo

Svatební oznámení je vybráno, novomanželé se shodli na typu i provedení písma. Vybrali si i svatební motto, které nějak přežije i ženich. Nyní nastává chvíle trapného mlčení, protože nevěsta s ženichem poněkud zapomněli na to, že ze všeho nejdřív se musí rozhodnout pro svatební místo, na němž proběhne vlastní svatební obřad. Datum a čas svatby pak jaksi samovolně vyplyne z volných svatebních termínů na vybraném místě.

Běžně se oddává na radnicích a v kostelech. Někdo si ovšem představuje svatbu na zámku nebo na nějakém netradičním místě, třeba na lodi. Někdo si zase představuje svatbu v zahraničí. K tomu jsou velmi užiteční překladatelé a tlumočníci, pokud si nejste zcela jisti jazykem země, v níž hodláte svatbu uskutečnit. Mohli byste totiž jinak, naplněni láskou po okraj, podepsat třeba bianko směnku, kterou budete po zbytek života muset splácet. Samozřejmě, dnes tu máme insolvence, ale stejně to nestojí za ty nervy.

Ti úplně nejvíc nejopatrnější pak neudělají rozhodně chybu, když navštíví před svatbou advokáta a notáře a sepíší předmanželskou smlouvu.

Až tedy budete znát svatební místo, datum a hodinu svatby i to, koho si chcete vzít, můžete se začít inspirovat, jak vypadají svatební texty. Pokud si některý zkopírujete, hlavně nezapomeňte vyměnit těch několik nejdůležitějších údajů. Myšlena jsou jména aktérů, místo, datum a čas svatby. Svatební texty z uvedeného odkazu můžete také různě kombinovat.

 

Svatební hostina a ubytování

Se svatebním místem souvisí další zařizování, a to organizace svatební hostiny a ubytování svatebních hostů. Ženicha bude dozajista také zajímat, jak je pohodlné místo, kde s nevěstou stráví svatební noc. Nevěsta pak hledí hlavně na romantiku tohoto místa.

Běžně svatební hostina probíhá v restauraci nejbližší oddacímu místu, pokud je zde možné si pronajmout oddělený salonek, případně celou restauraci, pokud přijede celá velká rodina. Svatební dorty, koláčky a cukroví se pak objednávají externě. Jsou i místa, kde vám i toto nabídnou v rámci svatební hostiny. Hlavně na vesnicích je pořád ještě zvykem svatební hostinu pořádat doma nebo v nějakém pronajatém prostoru.

Vhod tady mohou přijít služby catering nebo party servisů a občerstvení. Vinařství dodají víno na svatbu, palírny něco tvrdšího. Myslet budete muset i na svatební výzdobu a dekorace, hodit se mohou také půjčovny inventáře. Společně s květinovou výzdobou si nevěsta předem vybírá a zajišťuje také svatební kytici.

 

All in one

Ne dvě mouchy jednou ranou, ale hned celé hejno jich plácnete najednou, když zvolíte takové svatební místo, které vám současně poskytne také svatební hostinu i s ubytováním. Často provozovatel takovéhoto místa zajistí i zábavu na svatbě, tedy hudbu, zábavní a umělecká vystoupení nebo ohňostroje a efekty. O tyto věci se budete muset postarat sami, pokud se bez nich vaše svatba neobejde.

Odpadnou vám tím pádem také starosti se zajištěním svatební dopravy. Pokud budete na jednom místě oddáni, jinde pak proběhne svatební hostina a znovu budete muset přejíždět kvůli ubytování, shánějte také autobusy a minibusy, případně svatební limuzíny. Posloužit k tomuto účelu může i taxislužba. Půjčovny aut využijete, jen pokud k nim budete mít střízlivé řidiče. V tom případě budou mít tito prapodivní a nikým nepochopení nealkoholici k dispozici stejně většinou vlastní auto. Zajímat se můžete i o méně tradiční způsoby dopravy historickými vozidly, kočáry nebo lodí. Na lodi nezapomeňte delegovat střízlivého plavčíka, který bude bděle hlídat, aby některý lehce podroušený svatební host nečekaně neopustil palubu při bohulibém krmení rybiček.

 

Svatební fotograf

Abychom si mohli vzpomínky na náš velký svatební den v budoucnu lépe připomenout, případně aby bylo co škubat a cupovat v případě pozdějšího dramatického rozchodu manželství, je třeba vaši svatbu důkladně zdokumentovat. Neodmyslitelnou součástí svatby se tedy stává svatební fotograf či svatební fotografka, abychom nezapomínali na emancipaci, nebo-li správně řečeno osoba zajišťující fotodokumentaci, abychom byli zcela genderově korektní.

Na některých svatbách se vyskytuje i svatební kameraman nebo obojí. Záznamy ze svatby pak je potřeba nechat zpracovat a uspořádat do alb, nechat vytisknout a zarámovat velké svatební fotky rodičům, abyste nemuseli vymýšlet 23. prosince usilovně přemýšlet nad vánočním dárkem. Z toho nej si můžete nechat vytisknout a zarámovat velkoformátovou fotografii, kterou si hrdě pověsíte nad manželské lože. Až někdy, v tom nejlepším a nejneočekávanějším okamžiku, vám pak vlastní svatební obraz spadne na hlavu a díky tomu konečně dojde k dlouho odkládanému otěhotnění.

Můžete si nechat udělat své vlastní svatební webové stránky.

 

Běh na dlouhou trať

Vaše přípravu na svatbu by měly začít ještě dlouho před tím, než začnete pomýšlet na svatební šaty. Svatba je finančně nákladná záležitost a řešit finance na ni pomocí půjčky určitě není nejlepší nápad. Peníze budete pořebovat na spoustu dalších užitečných věcí, třeba kočárek a podobně.

Vždy vám zbude víc peněz, když si žádné nepůjčíte.

V případě nedostatku financí lze uspořádat malou utajenou svatbu a svatební oznámení posílat až po ní. Ušetříte tak nejen za pozvánky ke svatebnímu stolu. Jako bonus nemusíte pak, až někoho z potenciálních hostů potkáte přemýšlet, zda jste ho pozvali nebo patří naopak k těm uraženým. Všichni na tom budou stejně. Pokud si ovšem život bez pompézní svatby nedokážete představit, budete muset finanční otázku nějak vyřešit. Nejlepší nápad není ani bankovní loupež a poctivou práci po vzoru našich vzorných politiků nemám odvahu vám ani navrhnout. Takže to chce nějaký zlatý střed.

Některé páry před svatbou navštěvují taneční kurzy, aby pak mohli na parketu dostatečně excelovat. Některé páry zjistí až při svatebním sólu, že trsání na disce je přeci jen o něčem trochu jiném. Nicméně, i takto se dá v jistém slova smyslu excelovat.

 

Buď fit!

Některé nevěsty se snaží již dlouho před svatbou o formování postavy. Ty čipernější sportováním, ty méně čiperné liposukcí. Jiné započnou závody v pojídání čokolády, aby obalily nervy, čímž se postava formuje velmi rychle. Stačí také jen přijít do jiného stavu a o dynamickou změnu postavy je postaráno. Některé nevěsty vykročí do nového manželství s novým poprsím nebo jinými estetickými zákroky. Některé chtějí kontrastovat s bělostí svatebních šatů a začnou navštěvovat solária. Jiné mají zdravou barvu už od narození. Většina ženichů bere dál tyto věci s nadhledem, protože vědí, že postavu jim nejlépe zformuje až dobré jídlo jejich nastávajících manželek.

 

Zpět u svatebního oznámení

Po zajištění všech výše uvedených nezbytností můžete opět usednout k rozepsané nedokončené objednávce svatebních oznámení a dopsat do ní místo, datum a čas konání svatby. Nyní už můžete v klidu objednat tisk a výrobu svatebních oznámení.

Pokud na svatbu zvete hosty, je slušností svatební oznámení rozesílat alespoň šest týdnů předem. Vaši hosté potřebují čas pro zajištění všeho potřebného, což většina z nich stejně udělá až na poslední chvíli.

Teď už jen zbývá najít to správné kadeřnictví, které vám udělá ten nejkrásnější svatební účes. Pokud chcete jít v oslnivosti své krásy ještě dál, navštivte kosmetické studio a nehtové studio a nevímjaké studio a zajistěte si také vizážistku a líčení. Dejte si přitom pozor a se změnami vizáže nezacházejte extrémně daleko, aby vás ve váš velký den poznal alespoň ženich.

 

Vaše starosti na naši hlavu...

Starostí svatebních hostů zůstávají tradiční svatební dary, které v minulosti bývaly často jaksi putovní. Touhou většiny snoubenců jsou nejspíš dary ve finanční podobě, protože kdo si má za čas vzpomenout, který mixér pochází od které tetičky? Hosté také budou potřebovat zajistit hlídání dětí, aby před nimi, umístěni někde pod stolem, neztratili zbytky své autority. A též hlídání domácího zvířectva. A jak se dostat na svatbu. A jak se dostat ze svatby domů. A kde vzít volno v práci, když dovolená už je vybraná a svatba je uprostřed týdne. Atd. atd.

 

Arrivederci svatbo!

Po svatbě se pak již můžete věnovat relaxaci. Není špatné ji spojit se svatební cestou, která pro vás bude určitě mnohem přínosnější, než všechny absolvované svatební peripetie. Svatba není levná záležitost, a proto přemýšlejte, jaký je váš žebříček hodnot. Zda jeden uhoněný den s týdny předchozích příprav nevyměnit za dva týdny někde v Karibiku. Zbude vám i na mnohem hezčí svatební oznámení i na pravé zlaté snubní prsteny.

 

Vítej, živote...

... a tím vše končí. Nebo začíná?

 

 Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.