Fotodoma

Fotodoma » Česká republika » Zlínský kraj » Okres Uherské Hradiště » Topolná


Vlajka Topolná       Znak Topolná

 

Topolná

 

Obecní úřad Topolná, Topolná 420, 687 11 Topolná
Telefon: 572 508 505
E-mail: obec@topolna.cz
ID datové schránky: m4tbwty
www.topolna.cz

 

Svatební místa Snubní prsteny pro oba Svatební oznámení Snubní prsteny Zlaté šperky

 

Symbolika obce Topolná

Vlajka obce Topolná

Právo užívat vlajku obci Topolná udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 26.5.2000.  Obci bylo uděleno také právo užívat znak.
Číslo rozhodnutí: 60
Popis vlajky: List tvoří tři svislé pruhy, modrý, bílý a modrý, v poměru 2:1:2. V bílém pruhu zelený topol s hnědým kmenem, v žerďovém pruhu žlutá, ve vlajícím bílá růže s červenými semeníky. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Znak obce Topolná

Právo užívat znak obci Topolná udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 26.5.2000.  Obci bylo uděleno také právo užívat vlajku.
Číslo rozhodnutí: 60
Popis znaku: V modrém štítě stříbrný kůl s topolem přirozené barvy provázený vpravo zlatou růží a vlevo stříbrnou růží s červenými semeníky.

 

Základní údaje obce Topolná

Kraj: Zlínský
Okres: Uherské Hradiště
Obec s pověřeným obecním úřadem: Uherské Hradiště
Obec s rozšířenou působností: Uherské Hradiště
Historická země: Morava
Statistický kód obce: 592692
IČ: 00291421
DIČ: CZ00291421
Status: obec

Nadmořská výška: 192 m n.m.
Zeměpisná poloha: 49° 07' 34" s.š., 17° 32' 31" v.d.
Rozloha: 1100 ha
První písemná zmínka pochází z roku 1318

Části obce: Topolná
PSČ a pošta: 687 11 Topolná

 

Obec Topolná

Obec Topolná leží v Dolnomoravském úvalu 10 km severovýchodně od Uherského Hradiště.

Historie Topolné
První písemná zmínka je v CODEX DIPLOMATICUS MORAVIAE 6, z roku 1318, kdy český král Jan Lucemburský povolil výměnu několika obcí na jihlavsku za Topolnou, Spytihněv a Skalku u Kyjova mezi biskupstvím olomouckým a Janem z Hradce (Jindřichova).
Na základě svědectví významných českých pánů, jako byli Jindřich z Lípy, Wocko z Kravař, Bernard z Cimburka a mnozí jiní v ní král potvrzuje a schvaluje, že jeho tchán, český král Václav II. daroval Topolnou, Spytihněv a Skalku u Kyjova, za zásluhy v bojích Janu z Hradce. A protože je známo, že Václav II vládl v letech 1278 až 1305, musela Topolná existovat nejpozději v roce 1305. Proto je rozdíl mezi první písemnou zprávou a skutečným trváním obce.

Biskupové dávali vesnici do zástavy různým šlechtickým rodům až do roku 1582, kdy ji po období vleklých sporů prodali Zdeňkovi z Vartenberka, majiteli panství napajedelského. Dalším napajedelským pánům, z nichž nejvýznamnější rod Rotalů, patřila až do roku 1848.

Ve středověku trpěla vesnice drancováním a četnými nájezdy kočovných turkotatarských kmenů. Byla několikrát vypálena a obyvatelstvo se muselo ukrývat v okolních lesích.

Topolná vždy byla typickou zemědělskou vesnicí, v minulosti s velkým dvorem, který patřil pánům napajedelským. V letech 1923 a 1926 byly pozemky dvora částečně rozděleny mezi topolské občany a zbytek o rozloze 117 hektarů prodán Františku Nesvadbovi, který na tomto zbytkovém statku hospodařil do roku 1947. V současné době hospodaří na pozemcích katastru společnost TOPAGRA.

V roce 1951 byla na katastru obce postavena vysílací stanice, která šíří radiový signál RADIOŽURNÁLU. Stožáry stanice vysoké 270 m jsou viditelné z dalekého okolí. V obci působí několik menších společností, většinou regionálního významu.

Mezi zachovalé kulturní památky patří dva památkové domy, které jsou typickou ukázkou selských usedlostí z počátku 19. století. Jsou majetkem Slováckého muzea v Uherském Hradišti. V těchto domech jsou expozice lidového bydlení, několik drobných hospodářských staveb (sušárna ovoce, udírna, kovárna) a další prostory, které slouží jako depozitáře. Domy jsou po předběžné dohodě přístupné veřejnosti (tel. 572 508 247 Aug. Knot).
Mezi další památky patří Boží muka (kamenný sloup), která je u silnice směrem Bílovice a nově restaurovaná polychromovaná barokní plastika svaté Anny v náručí držící malou Pannu Marii, která je s místním kostele. Samotný kostel je z roku 1940 a je zasvěcen Neposkvrněnému Početí Panny Marie.

Ve vesnici působí národopisný soubor VČELARAN s vlastní cimbálovou muzikou a dechová hudba TOPOLANKA, která nedávno oslavila stoleté výročí nepřetržité činnosti. Ze zvyků a obyčejů se do současné doby slaví především slovácké hody s právem, při kterých krojovaná chasa obchází vesnici za doprovodu dechové hudby. Konají se poslední sobotu a neděli v měsíci září.

V současné době má Topolná kolem 1600 obyvatel, kteří bydlí ve 473 domech. Katastr obce měří 1100 hektarů. Obec má pětitřídní základní školu, poštu, zdravotní středisko. Většina obyvatel dojíždí do zaměstnání do Uherského Hradiště, Napajedel, Otrokovic a Zlína.

Obecním symbolům dominuje tzv. mluvící znamení stromu – topolu, který provází dvě heraldické růže. Pravá zlatá připomíná pány z Hradce, levá stříbrná (jeden z mariánských symbolů) místní kostelík.

Texty převzaty z www.topolna.cz

 

Památky a zajímavosti obce Topolná

Boží muka na okraji obce, kulturní památka, Topolná
Zemědělský dvůr č.p. 7 na návsi, kulturní památka, Topolná
Zemědělský dvůr č.p. 90, kulturní památka, Topolná
Zemědělský dvůr č.p. 93, kulturní památka, Topolná

Zdroj: Národní památkový ústav

 

Přírodní zajímavosti na území obce Topolná

Kněžpolský les, evropsky významná lokalita (smíšené jasanovo-olšové lužní lesy temperátní a boreální Evropy, přirozené eutrofní vodní nádrže, extenzivní sečené louky nížin až podhůří, lokalita páchníka hnědého, hořavky duhové)

Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

 

Prosba

Pokud najdete na této stránce chybné či neaktuální údaje nebo byste rádi stránku doplnili svými texty pro Topolná, pošlete e-mail s vašimi texty na adresu
fotodoma@gmail.com

 

Odkaz na stránku Topolná

Pokud byste chtěli využít tuto stránku coby doplňující zdroj údajů k vašemu webu a externí galerii fotek, stačí do zdrojového kódu vašich webových stránek vložit následující kód:

<a href="http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-uherske-hradiste/topolna/">Topolná</a>

V případě, že webové rozhraní vašeho webu vytváří odkazy samo, pak vložte na stránku jen:

http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-uherske-hradiste/topolna/
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.