Fotodoma

Fotodoma » Zahrada » Odrůdy jabloní » Jabloň Hedvábné pozděkvěté

Jabloň Hedvábné pozděkvěté

 

Zlaté šperky Svatební oznámení Snubní prsteny Plastová okna a dveře

 

Vlastnosti odrůdy jabloní a jablek Hedvábné pozděkvěté

Zrání
 
Doba sklizně: konec září až 1. polovina října
Konzumní zralost: 2. polovina října
Skladovatelnost: do konce listopadu i déle
Zařazení: podzimní odrůdy jabloní
   
Hlavní přednosti stará odrůda jabloně
  odrůda zapsaná v Databázi odrůd ÚKZÚZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský)
  je dobrý opylovač
  nenáročnost jabloně
  jabloň odolná mrazu i chorobám
   
Hlavní nedostatky jablka se nehodí k přímému konzumu
   
Plod
 
Chuť dužniny: bezkořenná, lehce nasládlá, více ostřeji nakyslá, s lehkou přitrpklou příchutí
Hodnocení chuti: podprůměrná
Vůně dužniny:  
Konzistence dužniny: jemná, měkká
Šťavnatost dužniny: šťavnatá
Barva dužniny: bílá
Tloušťka a pevnost slupky: jemná
Povrch slupky: hladký až kluzký, lesklý
Barva slupky: slámově bělavá, ve stínu zeleně prokvétalá, na slunečné straně bud žlutší nebo lehce, jako mramorovaně červenavě nadechlá
Velikost plodu: menší, 80-100 g
Tvar plodu: ploše kulovitý
   
Strom
 
Pěstitelská oblast, poloha: i drsné polohy
Vhodná nadmořská výška: do 600 m. n. m.
Půda: libovolná
Intenzita růstu: střední až bujná
Koruna:  
Plodonosný obrost:  
Řez: občas nutný
Pěstitelský tvar:  
   
Odolnost
 
Zimní mráz: odolná až velmi odolná
Mráz v době květu: kvete většinou až po pozdních jarních mrazících
Strupovitost: odolná
Padlí: odolná
Rakovina: odolná
Vadnutí:  
Hnití:  
Otlačování plodů:  
Vhodnost k transportu:  
Nároky na chemickou ochranu:  
   
Plodnost
 
Začátek plodnosti: brzká
Výše sklizně:  
Pravidelnost sklizně: ob rok velice hojně, mezi tím méně a zřídka se stane, že by vůbec neplodily
Probírka plodů:  
   
Kvetení
 
Doba kvetení: pozdní, začíná kvést teprve mezi 20.-25.-30. květnem
Klíčivost pylu: je dobrý opylovač
Požadavky:  
Opylování:  
Vhodní opylovači:  
   
Vhodnost pro
 
Ekologické pěstování:  
Zahrádkáře:  
Velkovýrobu:  
   
Použití
 
Přímý konzum: ne
Skladování:  
Kuchyňské zpracování:  
Konzervace:  
Sušení:  
Víno:  
Povidla:  
Moštování: ano, mošt se vyznačuje světlou barvou a jemnou, výbornou chutí
Destilace:  
   
Původ
 
Země: Německo
Šlechtitel:  
Matečné odrůdy:  
Registrace od: stará odrůda
Regionalita:  
   
Synonyma a další názvy Hedvábné pozdě kvetoucí, Spätblühender Taffetapfel, Ebner’s Taffetapfel
   
   
   
Podrobný popis Jan Říha - České ovoce, Díl 3: Jablka
  Antonín Dvořák, Jiří Vondráček - Malá pomologie 1, Jablka
   

 

 

Hedvábné pozděkvěté (Hedvábné pozdě kvetoucí)
v Říhově knize České ovoce

Hedvábné pozděkvěté

Na jaře, když veškery jabloně v plném kvetu stojí a již i odkvétají, jsou stromy jablka našeho ještě úplně holé, sotva pupeny začínají šedivěti a činí trapný dojem stromů suchých, zvláště tam, kde rostou mezi jinými odrůdami, které jsou květy obsypány; konečně, když květ jiných jabloní již opadal, pukají jeho poupata a vyvíjejí se menší, narůžovělé květy. Máme u nás mnoho, zvláště nízko položených míst, kde květ jabloní pravidelně v prvé polovici května kvetoucích téměř co rok dílem, neb i zcela zmrzá a tu jest odrůda naše na pravém místě, začíná kvésti teprve mezi 20.-25. květnem, kdy není se mrazu již obávati. Však nejen z této příčiny, nýbrž také, že daří se i v půdách špatných, kde jiné jabloně špatně prospívají, pojata byla v dílo toto. Není pro podobná místa lepší odrůdy, pročež mělo by se jí za takových okolností více pozornosti věnovati, zvláště když daří se na místech drsných. Tím není řečeno, že by se snad nedařila za poměrů příznivějších, naopak, čím lépe se jí daří, tím větší množství a lepší plody poskytuje.

Hodí se jen k pěstování na stromech vysokých; k výchově krsků nemá ceny, k účelu tomu máme mnoho odrůd cennějších. Sázeti se může všude, i na místa pustá, do polí, sadů, jen na silnice a cesty se pro svůj široký vzrůst nehodí.

Ve školce rostou stromky velmi bujně, zdravě a nikdy nezmrzají, později rozvětvují se do výše, však postranní větve se víc a více kladou, až visí, kdežto střední větve do výše trčí a obrůstají hojně krátkými, plodonosnými větévkami, čímž koruna houstne a nutno ji dle potřeby občas prořezati. Roditi začínají brzo po vysázení a plodí pak ob rok velice hojně, mezi tím méně a zřídka se stane, že by vůbec neplodily. Nějaké choroby, na př. rakovina aneb plísně se posud na něm nevyskytly, celé stromy i plody jsou vždy úplně čisty.

Letorosty narůstají dlouhé a silné, téměř rovné, pod oky velice málo se prohýbají a zcela jemná, červeně šedá plst je sem tam, nejvíce ke koncům pokrývá; po otření se dosti lesknou, barvu mají červenavě hnědou a na straně zastíněné zelenavě hnědou; hojně žlutavých, jemně vyvstalých teček nápadněji se rozptyluje. Pěkně vyvinutá, široká, však krátká a plstí pokrytá oka jsou na patkách o něco vyšších, krátce prohnutých, s mohutnějšími žebérky, která hluboko se táhnou a letorosty k jich koncům mírně hranatějí. Květní poupata, jichž jest vždy velice hojně, jsou polovelká, vejčitě kuželovitá a plstí pokryta. (Viz obraz.)

Stromy stkvějí se tmavou, bujnou, zdravou, zelenou barvou; listy na letorostech bývají as 90 mm dlouhé, 65 mm široké, krátce vejčité, také i přibližně srdčité, mají krátké špičky, kraje hruběji, dvojmo, pilovitě vroubkované a řapíky 17-20 mm dlouhé, ostatní jsou menší a mají spodní stranu řídce chloupkovanou. Na větvičkách plodonosných bývají až 120 mm dlouhé, 67 mm široké, více eliptické, mají kraje drobněji vroubkované a o něco delší řapíky.

Jak již řečeno, vykvétají stromy nejpozději ze všech jabloní, 22.—25., ano až i 30. května, kvetou vždy velice hojně, růžová poupata dodávají jim v rozpuku vzhledu něžně růžového; jednotlivé, poměrně malé, 40—47 mm široké květy sestaveny jsou zcela řídce z plátků bílých a jemně růžově stíněných. (Viz obraz.)

Přiložený barevný obraz, dle plodů ze sadu velkostatku chlumeckého zhotovený, znázorňuje průměrnou velikost a tvar plodů se stromů vysokých a v půdě chudé (na hrázi) rostoucích. Velikostí a tvarem liší se plody velice málo od sebe, uchovávajíce tvar až na malé výjimky stejný a poměr výšky k šířce jeví se as 50x60; jedna strana bývá vždy nižší a váha kolísá mezi 80—100 g.

Mají malé, zavřené, zahnědlé a málo chloupkované kalíšky, sestavené z úštů krátkých, úzkých, které se u spodu tísní, proti sobě kloní, pak vztyčují a špičky krátce ven převislé mají a vězí v jamkách mělkých, záhybovatých, v kterých vzniká as pět mírných žebérek, jež kraje jamek mělce hrbolejí a hned se ztrácejí, takže kulatost plodů zcela málo ruší.

Slabé, dřevnaté, zažloutlé a zahnědlé stopky jsou as tak dlouhé, že dosahují úrovně dosti širokých a hlubokých, zcela málo světle porezavělých jamek a rez ta rozptyluje se paprskovitě kolem.

Jemná, hladká až kluzká slupka se leskne a má barvu světle, jako sláma bělavou, ve stínu zeleně prokvétalou, na slunečné straně bud žlutší aneb lehce, jako mramorovaně červenavě nadechlou, tak že vypadá jak z vosku; jemné i hrubší, rzivé, bělavě, na slunečné straně červenavě vroubené tečky rozptylují se řídce a mění se ke kalichu v bělavé, jemné pihy. Mají dužninu bílou, jemnou, měkkou a šťavnatou, chuť bezkořennou, zcela málo nasládlou, více ostřeji nakyslou, s lehkou přitrpklou příchutí.

Podkališí mají kuželovité a od něho se táhnou žlutavá, jaderník obklopující vlákna; jaderník má osu úzce dutou a zavřená, po stěnách napříč natrhaná pouzdra chovají po dvou pěkných, polovelkých, hnědých jádrech. (Viz obraz.)

Češe se kolem sv. Václava, načež as ke konci října, někdy i dříve, dospívá a vydrží do konce listopadu, a i déle. K jídlu není chutné, za to jinak dá se velmi dobře zpracovati a vyrobený z něho nápoj vyznačuje se světlou barvou a jemnou, výbornou chutí.

Popisy lze nalézti: E. Deut. Apfelsorten čís. 666, Spätblühender Taffetapfel s vedlejším jménem Ebner’s Taffetapfel, Thomas str. 145 a Pomol. Monatshefte 1903. str. 169 též tak.

 

České ovoce, Díl 3: Jablka, Jan Říha, Čs. pomolog. společnost Praha, 1919

t

 

Pokud máte s pěstováním odrůdy jabloně Hedvábné pozděkvěté osobní zkušenosti, napište nám, případně zašlete fotografie plodů, květů i stromů. Rádi v našem přehledu chybějící údaje i fotografie doplníme a zveřejníme.
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají technické cookies. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.