Věže Cinque Torri, Dolomity, Itálie
Towers of Cinque Torri, Dolomites, Italy, Europe

Fotografie Věže Cinque Torri, Dolomity, Itálie

O stranu zpět
Return


Věže Cinque Torri, Dolomity, Itálie

Věže Cinque Torri (v překladu Pět věží) se tyčí nad turistickým srdcem italských Dolomitů, Cortinou d' Ampezzo, připomínajíce královskou korunu. Toto nezaměnitelné seskupení skalních bloků do řady za sebou vyrovnaných věží je rozpoznatelné a dobře identifikovatelné již z dálky. Plošina, z níž Cinque Torri vystupují a hlavně pak blízký a od věží snadno dostupný vrchol Nuvolau se stejnojmennou chatou ve výšce 2575 m skýtá jeden z nejkrásnějších panoramatických výhledů v celých Dolomitech. Jihovýchod zdobí rozeklaný hřeben Croda da Lago (2701 m), východním směrem pak vystupuje ve tvaru pyramidy Monte Antelao (3264 m) a vlevo od něj vidíme masiv Sorapiss (3205 m). Nad Cortinou na severovýchodě trůní rozložitý masiv Cristallo (3221 m). Nejvelkolepější dominantou výhledu od věží Cinque Torri je však masiv Le Tofane se svými štíty Tofana di Rozes (3225 m) a Tofana di Mezzo (3244 m). Na severozápadě ční skály Lagazuoi a Sas de Stria, svírající sedlo Falzarego. Jižní obzory zakrývá masiv blízkých hor počínaje nejbližší Averau (2649 m) až po Ra Guselu (2595 m). Pokud ovšem nevystoupíme na vrchol Nuvolau (2575 m). Odtud se otevírají další skvělé panoramatické výhledy téměř na celé Dolomity.
Věže Cinque Torri jsou velmi snadno přístupné a proto také hojně navštěvované turisty i horolezci, které lákají především výstupy na nejmohutnější a nejvyšší z věží, Torre Grande (2361 m) se širokým spektrem výstupových cest dosahujícím až VI. stupně obtížnosti. Sedačkovou lanovkou lze vyjet až k chatě Rifugio Scoiattoli (2255 m), na jejíž terase u kávy mnozí končí s turistikou. K úpatí Cinque Torri, ke stejnojmenné chatě, lze také dojet autem úzkou a v nejvyšším úseku hodně strmou horskou silničkou. K věžím lze též dojít pěšky, ať už ze sedla Falzarego nebo Giau, případně pro ty ještě trénovanější vedou trasy i z okolních údolí. Další alternativou je lanovka začínající u chaty Fedare pod sedlem Giau, kterou se dá vyjet do sedla Nuvolau. V případě, že zrovna nejede, není problém vyjít silničkou, vinoucí se pod lanovkou. Pouze je nutné počítat s převýšením přes 400 metrů.
Vynikající rozhled od věží Cinque Torri má i svou stinnou stránku. Okolí je rozbrázděno zákopy a opevněními z první světové války, kdy tudy vedla druhá italská linie. Strategická poloha umožňovala kontrolovat velmi široký úsek fronty a proto bylo toto místo vybráno jako hlavní základna italského dělostřelectva. Zákopy byly časem již téměř zarovnány sutí a přírodními silami i pohybem turistů téměř splynuly s okolím. Ale... Bylo rozhodnuto, že slavné dějiny jsou přednější, než příroda a velká část zákopů a opevnění byla podle historické dokumentace a výkresů nedávno znovu vybudována jako jakési muzeum v přírodě. Oblast je poseta spoustou poučných cedulí i muzejních exponátů zbraní a dalších předmětů každodenního vojenského života. Vím, že spousta lidí k Cinque Torri zavítá jenom kvůli těmto poměrně nedávným dějinám a určitě proto nebudou souhlasit s mým pohledem na tyto památníky. Ale já stejně raději, než do zákopů, zavítám na rozkvetlé alpské louky plné vstavačů, které se rozprostírají na svazích kolem skal.
.