Fotodoma

Fotodoma » Česká republika » Zlínský kraj » Okres Kroměříž » Horní Lapač


Vlajka Horní Lapač       Znak Horní Lapač

 

Horní Lapač

 

Obecní úřad Horní Lapač, Horní Lapač 22, 769 01 Holešov
Telefon: 573 399 018
E-mail: obechornilapac@seznam.cz
ID datové schránky: 8ecbt5q
www.hornilapac.cz

 

Zlaté šperky Svatební oznámení Horní Lapač Snubní prsteny Horní Lapač

 

Symbolika obce Horní Lapač

Vlajka obce Horní Lapač

Právo užívat vlajku obci Horní Lapač udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 30.11.2007.  Obci bylo uděleno také právo užívat znak.
Číslo rozhodnutí: 28
Popis vlajky: List tvoří tři svislé pruhy, červený, modrý a žlutý. Přes horní části červeného a modrého pruhu zkřížené bílé šavle se žlutými jílci, hroty a ostřím k hornímu okraji listu, v dolní části červeného pruhu bílý tlapatý kříž. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Znak obce Horní Lapač

Právo užívat znak obci Horní Lapač udělil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 30.11.2007.  Obci bylo uděleno také právo užívat vlajku.
Číslo rozhodnutí: 28
Popis znaku: V červeno - modře polceném štítě zlaté, kosmo nakloněné vědro s uchem a stříbrnou vytékající vodou, vpravo provázené stříbrným tlapatým křížkem a převýšené zkříženými vztyčenými stříbrnými šavlemi se zlatými jílci, ostřím nahoru.

 

Základní údaje obce Horní Lapač

Kraj: Zlínský
Okres: Kroměříž
Obec s pověřeným obecním úřadem: Holešov
Obec s rozšířenou působností: Holešov
Historická země: Morava
Statistický kód obce: 588474
IČ: 00287199
Status: obec

Nadmořská výška: 262 m n.m.
Zeměpisná poloha: 49° 18' 03" s.š., 17° 37' 03" v.d.
Rozloha: 76 ha
První písemná zmínka pochází z roku 1750

Části obce: Horní Lapač
PSČ a pošta: 769 01 Holešov

 

Horní Lapač na mapě

Mapa Horní Lapač

 

Z historie obce Horní Lapač

Osada se šesti domky vznikla před rokem 1788 v období vlády císaře Josefa II. v tehdejším panství hraběte Seilerna. Z pověsti o názvu osady se dovídáme, že ve zdejších lesích v té době působili „lapkové“ mladých hochů na vojnu. Roku 1878 osada požádala Zemský výbor o samostatnost a Horní Lapač byl ustanoven samostatnou obcí. V okolí patří k těm nejmladším.

Původně se jménem Horní Lapač nazývala pouze panská hospoda, která zde od nepaměti stála v hlubokých lesích při formanské cestě. Vedle Horního Lapače existoval v minulosti i Dolní Lapač mezi Žeranovicemi a Lechoticemi. Původ jména Lapač není zcela jasný. Ústní podání hovoří o hostinci, ve kterém se kdysi "lapali" hoši na vojnu. Jiné zdroje uvádějí, že se slovem Lapač označovalo dřevěné zábradlí před hospodou opatřené kruhy, za něž se uvazovali koně. Kolem roku 1790, když žeranovická vrchnost rozkouskovala pozemky patřící k místnímu dvoru, začínají se kolem hospody objevovat první domy tvořící osadu, které však stále patřily pod obec Žeranovice. V roce 1878, kdy už bylo v obci 45 domů, byla na základě žádosti občanů i podpory tehdejšího poslance Františka Skopalíka udělena obci samostatnost. Od doby získání samostatnosti pak měla obec vždy svého starostu  (doposud jich bylo 15). Části obce se jmenují Dědina, Hranice, Rybníčka, Ocasov, Vývozek a nově je tu vybudována Severní ulice. V dávné historii se v blízkosti dnešní obce ještě nacházela ves Meziříčsko.

K významným historickým či kulturním památkám obce patří kaple sv. Floriána z r. 1908, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí na počátku 90. let minulého století. Dále je to kamenný kříž u hlavní cesty při výjezdu z obce směrem na Fryšták z roku 1866, kdy zuřila Prusko-rakouská vojna, a socha Panny Marie Svatohostýnské z roku 1946, která se nachází u výjezdu z obce směrem na Holešov. Ta byla zhotovena jako poděkování občanů za ukončení II. světové války.

V obci má své kořeny i rodina hudebního skladatele a klavírního virtuoza Josefa Páleníčka (1914 - 1991), jehož hrob je na žeranovickém hřbitově.

 

 

Památky a zajímavosti obce Horní Lapač

Socha Panny Marie Svatohostýnské, Horní Lapač
Kaple svatého Floriána, Horní Lapač
Kříž u silnice, kulturní památka, Horní Lapač
Kříž v polích, kulturní památka, Horní Lapač

Zdroj: Národní památkový ústav

 

Prosba

Pokud najdete na této stránce chybné či neaktuální údaje nebo byste rádi stránku doplnili svými texty pro Horní Lapač, pošlete e-mail s vašimi texty na adresu
fotodoma@gmail.com

 

Odkaz na stránku Horní Lapač

Pokud byste chtěli využít tuto stránku coby doplňující zdroj údajů k vašemu webu a externí galerii fotek, stačí do zdrojového kódu vašich webových stránek vložit následující kód:

<a href="http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-kromeriz/horni-lapac/">Horní Lapač</a>

V případě, že webové rozhraní vašeho webu vytváří odkazy samo, pak vložte na stránku jen:

http://www.fotodoma.cz/ceska-republika/kraj-zlinsky/okres-kromeriz/horni-lapac/
Fotodoma

Svatební oznámení     Fotobanka     Jak zhubnout     Zdraví     Zahrada     Recepty     Rostliny     Recenze a články     Knihy     Česká Republika     Česká příroda     Dolomity     Litva     Norsko     Polsko     Švédsko

Pokud najdete na stránce chybu, napište nám; rádi ji opravíme. Děkujeme.

Kontakty

Tyto stránky používají cookies pro sledování návštěvnosti a odhalení chyb stránek. Nastavení pro cookies si můžete změnit ve svém prohlížeči nebo ze stránek prostě odejít.